Reklama

Pół miliona na inwentaryzację i modernizację oświetlenia w gminie Gostyń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Pół miliona na inwentaryzację i modernizację oświetlenia w gminie Gostyń - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pół miliona złotych gostyńscy samorządowcy zapisali w projekcie budżetu na wykonanie modernizacji i inwentaryzacji oświetlenia ulicznego. - Musimy podejść do zadania kompleksowo. Zostanie wykonana inwentaryzacja i modernizacja oświetlenia – wyjaśniał radnym Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia.

Lampy na os. Wojska Polskiego w Gostyniu nie świeciły. Co się stało?

Wydarzenie, jakie miało miejsce kilka dni temu na os. Wojska Polskiego w Gostyniu świadczy o tym, jak bardzo jest potrzebna inwentaryzacja oświetlenia w gminie. O awarii oświetlenia poinformował naszą redakcję czytelnik tygodnika "Życie Gostynia". 

– Proszę o  zainteresowanie się oświetleniem na osiedlu Wojska Polskiego, a mianowicie brakiem lamp ulicznych. Nie wiem jak jest na innych osiedlach. Otóż jak włączyli iluminacje świąteczne na plantach, to na osiedlu brakuje oświetlenia. Przejeżdżając przez centrum Gostynia, 7 grudnia, około godziny 14. Cały rynek świecił, uliczne lampy też. Niby mamy oszczędzać energię, ale łatwo o tragedię, auta na parkingach mogą być porysowane – czytamy w liście od Roberta z os. Wojska Polskiego. 

Sprawę z lampami na osiedlu w centrum miasta próbowaliśmy wyjaśnić w Urzędzie Miejskim w Gostyniu. Zapewniono nas, że awaria nie ma nic wspólnego z włączeniem iluminacji świątecznych. Poza tym okazało się, że za oświetlenie os. Wojska Polskiego nie odpowiada gmina, ale Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

 – Nie możemy tam interweniować, naprawiać, usuwać awarii – mówi Marzena Paluszkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w gostyńskim magistracie.

Spółdzielnia naprawiła lampy, potem musiała poprawiać 

Z kolei Joanna Łapińska-Matecka, wiceprezes zarządu GSM zapewnia, że awaria została usunięta natychmiast po zgłoszeniu jej w administracji. 

- Dowiedzieliśmy się o awarii od naszego pracownika. Po zgłoszeniu interwencji natychmiast podjęliśmy działania i naprawiliśmy oświetlenie – wyjaśnia Joanna Łapińska-Matecka.

Po dwóch dniach do GSM dotarły informacje, że lampy na osiedlu zaświeciły się w ciągu dnia. 

- To również zostało uregulowane, przestawiono zegar. Jak widać robimy wszystko odwrotnie, niż sądzą niektórzy mieszkańcy osiedla. Działamy, usuwamy niedogodności, pod warunkiem, że dowiemy się wcześniej, najlepiej bezpośrednio od lokatorów, a nie od mediów – dodaje wiceprezes zarządu GSM.

Spółdzielnia mieszkaniowa wykonała zestawienie oświetlenia, którym zarządza.

 - To jest skomplikowana sprawa. Nasze lampy parkowe przeplatają się z należącymi do gostyńskiej gminy – twierdzi zastępca prezesa. 

Pół miliona na inwentaryzację oświetlenia w Gostyniu

Z podobnego założenia wychodzi gmina Gostyń. W projekcie budżetu na 2023 r. zarezerwowano 500 tys. zł na inwentaryzację i modernizację oświetlenia ulicznego. 

- Musimy wiedzieć, jakie mamy lampy, jakie oprawy, a także którym oświetleniem zarządza gmina, a które podlega spółce ENEA, czy użytkownikowi drogi. Potrzebujemy takiej informacji, by w  przyszłości zwrócić się po środki unijne, musimy zainteresować się poważnie oszczędnościami – wyjaśnił radnym Grzegorz Skorupski, zastępca burmistrza Gostynia.

Inwentaryzacja oświetlenia może pochłonąć około 80 tys. zł, pozostałe pieniądze będą przeznaczone na modernizację.

- Przedsięwzięcie może obejmować wymianę potrzebnych lamp, osłon, żarówek - chodzi o to, by wymienić stare oprawy, pochłaniające dużą ilość energii na lampy ledowe, pozwalające na kierowanie strumieniem światła w konkretne miejsce. Świecą tak samo, może nawet jaśniej pobierając mniej mocy. Ale trzeba liczyć się z tym, że w celu unowocześnienia będzie trzeba wymienić całą lampę. Pozostałe środki wykorzystamy na modernizację – dodaje Marzena Paluszkiewicz. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy