Reklama

Podsumowanie projektu „Mobilni stażyści” w ZSZ w Gostyniu. Byli honorowi goście z Nordhausen

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ,,Mobilni stażyści” tak został nazwany projekt, w którym uczestniczyło 15 przyszłych mechatroników z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu. Odbyli oni dwutygodniowe praktyki w Centrum Kształcenia Zawodowego w Nordhausen, z kolei we wrześniu do Gostynia przyjechała 10-osobowa delegacja z powiatu Nordhausen.

"Mobilni stażyści" ZSZw Gostyniu, czyli współpraca popłaca

Dzięki realizacji projektu ,,Mobilni stażyści” przyszli mechatronicy mogli odbyć dwutygodniowe praktyki w Centrum Kształcenia Zawodowego w Nordhausen. To efekt pozyskania przez szkołę pieniędzy z programu Erasmus +, a także współpracy powiatu gostyńskiego i powiatu Nordhausen. 

Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu od kilkunastu lat skutecznie stara się pozyskiwać fundusze zewnętrzne. Do tej pory uczniowie wiele razy odbywali praktyki w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego we Frankfurcie nad Odrą. W 2021 roku ekonomiści spędzili miesiąc w portugalskiej Bradze. 

Dzięki współpracy powiatu gostyńskiego z powiatem Nordhausen (w środkowej części Niemiec), nowym partnerem w doskonaleniu umiejętności uczniów stało się Centrum Kształcenia Zawodowego w Nordhausen. Dzięki temu w maju 2022 roku piętnastu przyszłych mechatroników uczestniczyło w dwutygodniowym stażu w Turyngii. W pierwszym tygodniu pracy doskonalili swoje umiejętności w Centrum Kształcenia Zawodowego, w drugim - w zakładach pracy. 

Staż nie polegał jedynie na szlifowaniu zawodowych predyspozycji, ale także na doskonaleniu języka niemieckiego, poznawaniu kultury, wycieczkach krajoznawczych oraz aktywnościach sportowych. Uczniowie zwiedzili Nordhausen, a także wzięli udział w nocy muzeów.

Delegacja z Nordhausen w Gostyniu 

23 września do powiatu gostyńskiego przyjechała 10-osobowa delegacja z powiatu Nordhausen. Jej członkiem był starosta Matthias Jendricke, wicestarosta Stefan Nüßle, poza tym szefowie frakcji zasiadających w radzie powiatu, a także urzędnicy. 

Podczas wizyty delegacji powiatu Nordausen w powiecie gostyńskim  samorządowcy z Niemiec zwiedzili firmę Pfeifer & Langen Polska oraz stadninę koni w Gogolewie. Jednym z ważnych punktów programu pobytu gości było podsumowanie projektu. Uczniowie otrzymali certyfikaty, które są potwierdzeniem zdobytych umiejętności. 

- Cieszę się, że nasza współpraca się rozwija i dziś możemy ją kontynuować w dziedzinie kształcenia praktycznego - powiedział Matthias Jendricke. - Oprócz tego projektu, którego doświadczyłem osobiście, jest przygotowany kolejny - dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. To wspólne muzyczne przedsięwzięcie, podczas którego przez tydzień dzieci polskie i niemieckie przygotowywać będą przedstawienie i wystawią je na deskach teatru - dodał. 

Partnerskie samorządy Gostynia - plany są ambitne

Przypomnijmy, powiat gostyński od lat współpracuje z powiatem Unterallgäu. Kilka lat temu nawiązał też relację z samorządem z Nordhausen – partnerskim dla Unterallgäu. Samorządy już dziś planują rozwój tej współpracy i dążą do jej sformalizowania. W listopadzie do Nordhausen wyjadą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu aby wspólnie z niemieckimi rówieśnikami realizować projekt muzyczny. Natomiast uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu po raz drugi będą kształcić swoje umiejętności w niemieckim Centrum Kształcenia Zawodowego. Projekt stażowy ma być zrealizowany w maju przyszłego roku. Planowane są także działania w zakresie wsparcia kształcenia pracowników administracji. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy