Piknik historyczno-edukacyjny na rynku w Gostyniu. Plenerowa lekcja historii gratis
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: Agata Fajczyk | Zdjęcie: Agata Fajczyk
Gostyń. Tomasz Barton (GOK Hutnik), Sławomir Handke (Stowarzyszenie Historia Militaris) oraz Grzegorz Skorupski (zastepca burmistrza Gostynia) jako organizatorzy pikniku podczas konferencji prasowej | foto Agata Fajczyk
reklama
Przeczytaj również:
Wiadomości„Strefa Historii” to nazwa pikniku historyczno-edukacyjnego, który w Gostyniu odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 stycznia 2025 r. Kilkugodzinne wydarzenie będzie miało charakter całkowicie bezpłatny dla widzów.
reklama
W 2025 r. mija 80 lat od zakończenia II wojny światowej, a co za tym idzie okupacji Polski oraz ziemi gostyńskiej przez III Rzeszę. W nawiązaniu do tego faktu, jak również chcąc nadać kolorytu przypadającym w najbliższych dniach obchodom 80. rocznicy wycofania się z miasta i regionu niemieckiego okupanta, Gostyński Dom Kultury "Hutnik", Stowarzyszenie Historia Militaris oraz Studio Historyczne Huzar, wraz z pasjonatami dziejów wojskowości z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, zapraszają na piknik historyczno-edukacyjny pt. "Strefa Historii". Wydarzenie zaplanowane zostało na najbliższą sobotę, 18 stycznia 2025 r. na Rynku w Gostyniu, od godz. 12.00 do godz. 19.00 i będzie miało charakter całkowicie bezpłatny dla widzów.
"Strefę Historii" stworzy ponad 60 rekonstruktorów w mundurach z czasów II wojny światowej oraz blisko 20 pojazdów militarnych. Tematem przewodnim pikniku stanie się historia Gostynia i najbliższej okolicy w latach 1939-1945. W związku z głęboko zakorzenioną tradycją bojów mieszkańców miasta i regionu o niepodległość, nie zabraknie także odwołania do Powstania Wielkopolskiego, wszak to właśnie uczestnicy tego zwycięskiego zrywu byli niejednokrotnie pierwszymi ofiarami hitlerowskiej machiny terroru. Oprócz przypomnienia epizodów z czasów wojny i okupacji, organizatorzy przypomną też o losach Gostyniaków, których wir II wojny światowej rzucił daleko poza granice okupowanej ojczyzny, na przykład do walczącej Skandynawii czy Włoch. W ten sposób organizatorzy, uczestnicy i widzowie mają zamiar oddać hołd przodkom, którzy przelewali krew na wszystkich niemal frontach zakończonego w 1945 r. konfliktu.
Podczas pikniku funkcjonować będzie otwarte muzeum techniki militarnej, w ramach którego na gostyńskim Rynku obejrzymy z bliska oryginalne działo samobieżne SU-57, transporter opancerzony White Scout Car, wyrzutnię rakietową BM-13 Katiusza, samochody terenowe, motocykle wojskowe z lat trzydziestych i czterdziestych, czy armaty jak słynny przeciwlotniczy Bofors wz. 1936 albo pułkowa wz. 1927. Sprzęt ten zaprezentowany zostanie także w trakcie pokazów dynamicznych. Na miejscu wyeksponowana zostanie także broń strzelecka, w tym karabiny maszynowe Maxim wz. 1910, MG-42 oraz wyposażenie wojskowe. Przez cały czas trwania wydarzenia toczyć się będzie gra historyczna pt. "Gostyniacy na frontach wielkich wojen" i funkcjonować przestrzeń gastronomiczna. Zwieńczeniem soboty z historią stanie się pokaz inscenizacyjny pt. "Czas wojny i okupacji w Gostyniu", oparty m.in. o wydarzenia, które miały miejsce w mieście jesienią 1939 r. oraz na początku roku 1945. Wszystko to sprawi, że 18 stycznia warto pojawić się na Rynku.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.