Na 100-lecie gostyńskie policjantki "postanowiły zrobić coś wyjątkowego dla innych kobiet"
Bezpłatny cykl szkoleń z samoobrony dla kobiet z lokalnych kół gospodyń wiejskich, to inicjatywa gostyńskich policjantek z okazji 100-lecia powołania policji kobiecej w Polsce.
- Z tej okazji funkcjonariuszki postanowiły zrobić coś wyjątkowego dla innych kobiet, zorganizować praktyczne szkolenia z podstaw samoobrony. Nasze motto brzmi: „Twoje bezpieczeństwo zaczyna się od twojej odwagi” – i niech to przesłanie towarzyszy wszystkim uczestniczkom na co dzień - tłumaczy podkomisarz Monika Curyk, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.
W inauguracji kursu we wtorkowe popołudnie w Centrum Kultury i Bibliotece w Piaskach wzięli udział I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu nadkomisarz Zbigniew Krawczyk oraz wójt Dariusz Naskręt odbyła się inauguracja wydarzenia.
Krzyczeć, a może uciekać? Jak się obronić, gdy dojdzie do eskalacji sytuacji?
Zajęcia poprowadził przeszkolony w zakresie taktyk i technik interwencji starszy sierżant Szymon Przybył, wspierany przez starszego sierżanta Wiktora Rabczewskiego i posterunkową Paulinę Kwintę.Szkolenie rozpoczęło się o rozgrzewki w trackie której uczestniczki przykładowo poznały podstawy poruszania się w boksie. Następnie funkcjonariusze i funkcjonariuszka gostyńskiej policji przeszli do elementów związanych już stricte z samoobroną sprowadzających się m.in. do niepozwolenia agresorowi na złapanie się za ubranie oraz jak sobie poradzić, gdy już dojdzie do tego momentu?
- Wszystko jest uzależnione od sytuacji i otoczenia, w którym się znaleźliśmy. Jeżeli jest to przykładowo ulica i są osoby wokół nas, to nie bójmy się wołać o pomoc. Żeby usłyszały, że coś niedobrego się dzieje. Najlepiej krzyknąć, głośno się odezwać, żeby agresor czuł się zdezorientowany - tłumaczy st. sierż. Szymon Przybył.
A co, gdy dojdzie już do eskalacji sytuacji zagrożenia?
- Kiedyś była taka złota zasada mówiąca, że trzeba uciekać, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Dlatego podczas szkolenia będe pokazywał punkty witalne znajdujące się na naszym ciele, gdzie poprzez nawet delikatny ucisk na dane miejsce można sprawić duży ból przeciwnikowi - dodał policjant.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ
"Tak naprawdę każda z nas powinna umieć się obronić"
W inauguracji kursu udział wzięło kilkanaście członkiń Koła Gospodyń Wiejskich Talarki oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelcach Małych.
- Czasy są, jakie są, tak naprawdę każda z nas powinna umieć się obronić, swoich bliskich, dzieci. Na studiach miałam kilka niebezpiecznych sytuacji, ale takich delikatnych zaczepek. Jednak gdzieś tam z tyłu głowy zawsze jest świadomość, że coś takiego może się wydarzyć, a wtedy lepiej być przygotowanym - mówiła pania Ania z KGW Strzelce Małe.
Kolejne szkolenia z samoobrony dla członkiń KGW z terenu powiatu gostyńskiego odbędą się:
- 14 maja w Pogorzeli
- 21 maja w Pępowie
- 16 czerwca w Borku Wielkopolskim
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.