Reklama

Paraliż gostyńskiego sądu. Pracownicy protestują, chcą podwyżek

Opublikowano:
Autor:

Paraliż gostyńskiego sądu. Pracownicy protestują, chcą podwyżek - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Przez najbliższych kilka dni petenci mogą mieć trudności z załatwieniem swoich spraw w Sądzie Rejonowym w Gostyniu. Wszystko w związku z ogólnopolską falą protestów pracowników sądów, którzy żądają podwyżek wynagrodzeń. Akcja ma wymiar niemal identycznego do tego, który przed kilkoma tygodniami odczuliśmy w przypadku policjantów. Prace sądów zostały niemal sparaliżowane. W gostyńskim sądzie nieobecnych w pracy od dziś jest 20 pracowników. W związku z tym wszystkie zaplanowane rozprawy zostały odwołane.

– Petenci, którzy mieli mieć wokandę zostali o tym fakcie poinformowani – mówi Edyta Ziółek, sędzia Sądu Rejonowego w Gostyniu.

Natomiast w przypadku osób, które będą chciały załatwić jakąś sprawę przykładowo w wydziale spraw wieczystych będą miały z tym trudności. Właściwie otrzymują tylko druki dokumentów do pobrania.

Nie wiadomo, czy protest skończy się w ciągu najbliższych dni czy potrwa dłużej.

Formalnie żaden z pracowników nie złamał przepisów, mają prawo do urlopów. To jest wykorzystanie ustawowych uprawnień do urlopu na żądanie, które przysługują pracownikom. Ale nie będziemy ukrywać, że wszystkim nagle coś wypadło w tym dniu. Bo de facto w pracy jest jedna osoba. Jest to związane z ogólnopolską falą protestów, która przelewa się przez sądy – dodaje Edyta Ziółek.

Jak mówi stanowisko tutejszych sędziów w sprawie protestu znalazło swoje odzwierciedlenie w uchwale zebrania sędziów podpisanym przez wszystkie osoby wydające rozstrzygnięcia w Sądzie Rejonowym w Gostyniu.

Popieram stanowisko pracowników, myślę, że jak zdecydowana większość sędziów – informuje sędzina.

Uchwała zebrania sędziów Sądu Rejonowego w Gostyniu z dnia 7 grudnia 2018 r.

Sędziowie Sądu Rejonowego w Gostyniu, mając na względzie znaczenie pracy urzędników i innych pracowników wymiaru sprawiedliwości, wyrażają poparcie dla postulatów płacowych zgłaszanych przez pracowników sądów.

Od 2011 roku wynagrodzenie pracowników sądów nie było waloryzowane, a waloryzacja z 2010 roku ograniczyła się do 1%, co przy wzroście inflacji skutkuje stałym zmniejszeniem realnej wartości wypłacanych wynagrodzeń.

Biorąc pod uwagę doświadczenie kadry urzędniczej i jej zaangażowanie w wykonywanie obowiązków z jednej strony oraz wzrastające koszty utrzymania z drugiej, trudno uznać, aby utrzymywanie wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie czyniło zadość postulatowi godziwego wynagradzania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE