Reklama

Funkcjonowanie szpitala "uratowane". Nowy rozdział otwarty. Rozliczenie powiatu gostyńskiego na półmetku kadencji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Z. Pacanowski/foto T. Cyprian i A.Fajczyk

Funkcjonowanie szpitala "uratowane". Nowy rozdział otwarty. Rozliczenie powiatu gostyńskiego na półmetku kadencji - Zdjęcie główne

Kadencja powiatu gostyńskiego na półmetku | foto fotomontaż Z. Pacanowski/foto T. Cyprian i A.Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwsza pięcioletnia kadencja na półmetku. Co udało się zrobić samorządowi powiatowemu, jakie jeszcze zadania przed nim – o tym rozmawiamy z gostyńskim starostą Robertem Marcinkowskim.

Reklama

Wydłużenie kadencji samorządowej z czterech do pięciu lat miało sprzyjać większej stabilizacji w samorządach. Miało też zwiększyć szanse na realizację rozpoczynanych projektów. Jak jest w rzeczywistości?

Czy było to obciążeniem czy ułatwieniem, na przykład w realizacji inwestycji?

Robert Marcinkowski - Wydłużenie kadencji to w mojej ocenie dobra inicjatywa, biorąc pod uwagę doświadczenia państw zachodnich, gdzie kadencje trwają nawet 6 - 7 lat. Mamy więcej czasu na przygotowanie i realizację strategicznych inwestycji i ta perspektywa pozwala nam lepiej przygotować projekty. Często jest tak, że samorządowcy rozpoczynając czteroletnią kadencję mieli świadomość szybkiego jej upływu i wcześnie zaczynali myśleć o zbliżających się wyborach. Dzisiaj priorytetem jest realizacja inwestycji i rozwój powiatu, a wybory zostały odłożone w tej perspektywie czasowej. 

Sporo zadań zostało wykonanych, część jest w trakcie realizacji, wiele jest zaplanowanych. Czy z góry takie było założenie samorządowców kadencji 2018 - 2023?

Wiele zadań jest definiowanych nie tylko przez pryzmat kadencji, ale znacznie dłuższą perspektywę. Część projektów, które obecnie realizujemy zostało zapoczątkowanych jeszcze przed ostatnimi wyborami. Podchodząc do inwestycji zawsze staramy się uwzględnić potrzeby mieszkańców, konsultując je z samorządami gminnymi. Mówię przede wszystkim o inwestycjach drogowych. Kluczowym punktem jest dobre przygotowanie projektów. Od pomysłu, poprzez konsultacje, projektowanie aż po kompleksową dokumentację. Wiele inwestycji, które dziś dostały zielone światło i zostały, albo są właśnie realizowane, zostało przygotowanych kilka lat wcześniej. Podam kilka przykładów. To rozbudowa szpitala. która oparła się w części o środki pochodzące z Unii Europejskiej czy bardzo ważne inwestycje drogowe. Te ostatnie realizujemy z bardzo dużym dofinansowaniem ze środków rządowych, przy współpracy z gminami. Wsparcie tych działań umożliwia nam staranie się o kolejne środki. 

Jakie ma plany samorząd powiatowy?

Bez wątpienia strategiczna dla powiatu gostyńskiego jest obwodnica Gostynia i Piasków zarówno na drodze wojewódzkiej nr 434, jak i na drodze krajowej nr 12. Będziemy nadal wspierać te projekty. Poza tym chcemy kontynuować wizję realizacji południowej osi komunikacyjnej powiatu - od Pępowa do Ponieca, łącząc ten odcinek zarówno z powiatem krotoszyńskim, jak i z powiatem rawickim. Tu odbywa się największy ruch w powiecie gostyńskim. Ruch między Pępowem a Krobią i dalej między Krobią a Poniecem, a także między Poniecem a drogą „S5” jest olbrzymi. Dla samorządu powiatowego kluczowa jest realizacja tej inwestycji - dzielonej na etapy. Sporo prac przeprowadziliśmy na terenie gminy Krobia - łącznie z budową ścieżek rowerowych. Obecnie jesteśmy na terenie gminy Poniec. Będziemy też zmierzać do połączenia powiatu gostyńskiego z krotoszyńskim zarówno zmodernizowaną drogą, jak i ścieżką rowerową. Co szczególnie ważne - większości tych inwestycji towarzyszy budowa infrastruktury rowerowej. Stawiamy nie tylko na jakość dróg, które są priorytetowe, ale także na poprawę bezpieczeństwa i komfort rowerzystów oraz pieszych. 

Jeśli chodzi o realizację inwestycji drogowych, gmina Borek jest „w tyle”. Czy to za dużo powiedziane?

Pamiętajmy, że mamy perspektywę pięcioletniej kadencji i jeśli chodzi o Borek, to obecnie złożyliśmy wniosek od Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę drogi Borek - Siedmiorogów. Dokumentacja jest przygotowana, czekamy na wsparcie i  realizację. Poza tym wspólnie z gminą wyremontowaliśmy kilka kilometrów dróg w technologii slurry seal. Efekty w postaci poprawy nawierzchni są widoczne.

Jak się układa współpraca z gminami? Widzimy, że powiat dofinansowuje inwestycje gminne.

W tej kadencji otworzyliśmy zupełnie nowy rozdział. Przyjęliśmy rekomendacje wspierające strategiczne inwestycje realizowane przez inne samorządy. Mimo iż nasze zadania są w konkretny sposób nakreślone i oznaczone, to w tej kadencji pomagamy samorządom gminnym. Dwa takie przykłady to wsparcie dla budowy łącznika w Krobi oraz dla inwestycji realizowanej przez gminę Gostyń. Też chodzi o łącznik między drogą krajową nr 12 a ulicą Wrocławską. Te zadania powstają przy dużym wsparciu samorządu powiatowego - w przypadku Gostynia przekazujemy 1,5 mln złotych, w przypadku Krobi to prawie 550 tysięcy zł. Wspieramy też gminy i samorząd województwa przy budowie ścieżek rowerowych. 

To idzie też w drugą stronę – inne samorządy dopłacają do inwestycji powiatowych.

To jest dobra kadencja, jeśli chodzi o współpracę między gminami. Niestety, powiaty od 1999 roku czekają na reformę finansów publicznych. Do powiatów spływają bardzo skromne środki. Chcąc realizować duże zadania inwestycyjne opieramy się o współpracę z gminami i ona układa się dobrze. Za to dziękuję. Wspólnymi siłami podnosimy jakość życia mieszkańców.

Rozbudowa szpitala to chyba ważna inwestycja w tej kadencji?

W nowy budynek szpitala zainwestowaliśmy około 7 mln złotych oddając do użytku nowoczesne wyposażenie oraz około 1000 m2 dodatkowej powierzchni, która z jednej strony poprawia komfort przebywania pacjentów w lecznicy, a także pracy personelu, a z drugiej stwarza nowe możliwości dla wzbogacenia oferty usług medycznych. Wieloosobowe sale zostały zamienione dzisiaj na bardziej komfortowe. Poszerzyliśmy możliwości oddziału wewnętrznego i chirurgii ogólnej. A - co szczególnie istotne - stworzyliśmy przestrzeń do rozwoju nowego oddziału paliatywnego. Takiego nie ma chociażby w Lesznie. Zmiany demograficzne i potrzeby społeczeństwa wskazują, że tego typu forma opieki jest i będzie w najbliższych latach bardzo potrzebna. Nowa część „uratowała” funkcjonowanie gostyńskiego szpitala i pozwoliła mu przetrwać wyjątkowo trudny czas pandemii.

Jak w kontekście powstania oddziału paliatywnego funkcjonuje ZOL?

Te dwa oddziały się uzupełniają. Oddział paliatywny jest skierowany głownie dla osób z chorobami nowotworowymi. Pacjenci mogą liczyć na fachową opiekę lekarską, ale też na konsultacje z psychologiem, psychoonkologiem, czego do tej pory w naszym szpitalu nie było. To jest dodatkowa oferta, która odpowiada na zapotrzebowanie społeczeństwa i w pewien sposób nadąża za zmianami demograficznymi i społecznymi. Po ilości pacjentów widać, że oddział był potrzebny. 

Co ze skwerem przed szpitalem, przy ul. Bojanowskiego w Gostyniu. Gmina Gostyń była zainteresowana terenem. Czy w tamtą stronę również będzie rozbudowywany szpital?

Jesteśmy w stanie użyczyć gminie Gostyń ten grunt - takie deklaracje ze strony zarządu powiatu gostyńskiego padły - na takich samych zasadach, jak gmina użyczyła nam grunt w Brzeziu. Tam nie jesteśmy właścicielem, ale prowadzimy inwestycje. Jeśli gmina chciałaby ten grunt zagospodarować, to jest taka możliwość. Musimy mieć jednak na uwadze to, co dzieje się w systemie ochrony zdrowia. Nie wiemy, w jaki sposób będą funkcjonowały szpitale w przyszłości. Nie wiemy, kto i w jaki sposób będzie nimi zarządzał, czy będzie potrzebna przestrzeń rozwojowa. Nieodpowiedzialnym byłoby pozbywanie się terenu, który w przyszłości może służyć rozwojowi lecznicy. Obecnie posiadamy wydane przez gminę warunki zabudowy, które mówią, że może tam powstać dodatkowy obiekt realizujący potrzeby opieki zdrowotnej. Czy tak się stanie? Stawiam to pod dużym znakiem zapytania. Ale niezależnie od tego, kto przejmie funkcję zarządzającego szpitalem, powinien mieć wentyl bezpieczeństwa w postaci możliwości rozwojowych tej instytucji. 

Samorząd powiatowy rozpoczął budowę nowoczesnej hali sportowej, co nie wszystkim się spodobało...

Nie rozumiem pytania, bo nie spotkałem się z przeciwnikami tej budowy. To niezwykle potrzebna inwestycja, która zyskała wsparcie wszystkich radnych. Nie otrzymaliśmy wsparcia z Ministerstwa Sportu, ale przecież pan premier Morawiecki wręczając nam czeki w ubiegłym roku z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie wskazywał na co te środki mają być wykorzystane. Powiat otrzymał najwięcej, bo 4,5 mln zł. Część z nich możemy przekazać na drogi, a część na budowę hali sportowej. Środki mamy zatem z innego rządowego źródła. Budujemy halę za niespełna 8 mln zł. Gdybyśmy czekali na mniej więcej dwumilionowe dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i dostali je za np. 2 lata, to w moim przekonaniu ta hala kosztowałaby nie 8, a przynajmniej 12 milionów złotych. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku, decyzja zapadała w odpowiednim czasie.

Czy to nie za duże obciążenie finansowe dla budżetu powiatu?

W dwóch latach tej kadencji samorząd powiatowy zrealizował zadania inwestycyjne na ponad 46 mln zł. Tempo rozwoju jest ponad dwukrotnie większe niż w roku 2018, który kończył minioną kadencję i gdy na inwestycje wydaliśmy niewiele ponad 12 mln. To pokazuje, z jak dużym impetem inwestycyjnym, rozwojem mamy do czynienia. Realizujemy to przy jednoczesnym obniżaniu zadłużenia. Powiat w ciągu tych 2 lat obniżył je o 2,5 mln złotych.

Czyli twierdzenie, że „powiat gostyński zadłużony jest po uszy” to mit?

Jesteśmy „na plusie”, na bardzo bezpiecznym poziomie, jeśli chodzi o stan finansów publicznych. Jest on bardzo stabilny, pozwala nam z jednej strony na prowadzenie działań inwestycyjnych, a z drugiej na wydatki bieżące, w tym chociażby wsparcie pracowników i zadbanie o pensje, które muszą nadążać za zmieniającą się rzeczywistością. Na taki stan budżetu powiatu wpłynęła bardzo racjonalna polityka oszczędnościowa realizowana zwłaszcza w latach 2013-2016, gdy m.in. redukowaliśmy wydatki bieżące łącząc je ze zmianami organizacyjnymi i ograniczeniem zatrudnienia w sektorze samorządowym. 

Jak układa się współpraca zarządu powiatu gostyńskiego z Radą Powiatu Gostyńskiego?

Rada powiatu gostyńskiego jest dobrą płaszczyzną dialogu. Oceniam tę współpracę pozytywnie, mimo iż nie brakuje trudnych tematów, ciężkich dyskusji. Jednak zawsze staramy się znaleźć kompromisowe rozwiązania. Słuchamy siebie nawzajem, przekonujemy się argumentami i w wielu sytuacjach różnice polityczne związane z pochodzeniem klubowym radnych w moim przekonaniu nie odgrywają decydującej roli. Tym, co nas łączy jest na pewno rozwój powiatu i działanie dla dobra mieszkańców. W mojej ocenie ta współpraca układa się merytorycznie całkiem poprawnie.  

Zarząd powiatu kontroluje działania związane z budową obwodnic Gostynia?

Obie obwodnice zapowiadają się imponująco. To bez wątpienia największe, ale też niezwykle potrzebne i strategiczne inwestycje dla powiatu gostyńskiego. (...) Wspieramy je finansowo i organizacyjnie na różnych polach. Na bieżąco monitorujemy sytuację, niepokoją nas przeciągające się procedury formalne. Wiemy jednak, że stosowny wniosek o wydanie decyzji ZRID został złożony przez inwestora. Mamy nadzieję, że ta decyzja w końcu zostanie wydana i budowa obwodnicy - najpierw drogi 434 ruszy z dużym tempem. Wspieramy także działania związane z budową obwodnicy DK12. Zgłosiliśmy nasze uwagi zwłaszcza w zakresie przecięcia nowej obwodnicy z drogami powiatowymi. Wnioskowaliśmy, aby te miejsca były już rozwiązaniami gotowymi do poprowadzenia ścieżek rowerowych w przyszłości. 

Rozmawiała Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy