Reklama

Oszczędności w GBP - co zrobić ze zgromadzonymi środkami?

Opublikowano: śr, 27 lis 2019 15:18
Autor:

Oszczędności w GBP - co zrobić ze zgromadzonymi środkami? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Lata pracy za granicą, lata oszczędzania… szkoda, aby nasz wysiłek choćby po części poszedł na marne. Tymczasem, zarówno pomnażanie środków zgromadzonych w brytyjskiej walucie, jak i dokonanie jakiejkolwiek innej opłacalnej inwestycji stanowi nie lada wyzwanie. Trudno obecnie znaleźć miejsce, w którym środki “rosłyby” same -  dobrze oprocentowaną lokatę walutową w GBP lub konto oszczędnościowe. Niskie oprocentowanie na wspomnianych produktach, a do tego niepewny kurs funta nie sprzyjają prostemu, biernemu oszczędzaniu. Cena funta niespecjalnie przekonuje też do przewalutowania w razie gdybyśmy postanowili dokonać w Polsce rentownego zakupu, przynoszącego zyski w dalszej perspektywie. W gruncie rzeczy nie jest to jednak najgorszy pomysł, o ile uda się korzystnie sprzedać GBP, ominąwszy duże opłaty narzucane przez kantor lub bank.

 

Korzystna wymiana GBP na złote częścią naszego sukcesu

Ostatnimi czasy ceny nieruchomości w Polsce pną się w górę, co za tym idzie przeznaczenie oszczędności na zakup mieszkania lub innego lokalu pod wynajem może być braną pod uwagę inwestycją. Sprawę niestety nieco komplikuje aktualny, niepewny kurs funta. W związku z planowanym opuszczeniem przez Wielką Brytanię struktur europejskich, GBP stracił na wartości. Trzeba też liczyć się z kosztami wymiany waluty. W bankach spread dla pary walutowej PLN/GBP wynosi średnio od 5 do 8%, na wymianie można więc sporo stracić, zwłaszcza na przewalutowaniu dużych kwot. Jest jednak wyjście i to dość proste: kantor internetowy. Instytucje takie jak Internetowykantor.pl oferują znacznie lepsze warunki transakcji. W dostępnej przez całą dobę i aktualizowanej co kilka sekund tabeli kursów: https://internetowykantor.pl/kurs-funta/ od razu da się to zauważyć. Kurs funta dedykowany sprzedaży waluty (wymiany na PLN) od średniej ceny rynkowej odbiega zaledwie o 3 grosze, a spread sięga około 0,6 %. Dziesięciokrotnie tańsza wymiana waluty niż w banku pozwala więc zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy. Wymieniając np. 10 000 GBP na PLN będziemy do przodu o ponad 3700 zł. Do kantoru online oczywiście bez problemu możemy wysłać środki bezpośrednio z brytyjskiego rachunku, co oznacza, iż konto walutowe w polskim banku nie będzie potrzebne.

 

Walutowa roszada - inwestycja w walutę, ale nie w funty

Zakup nieruchomości to rzecz jasna nie wszystko, co da się zrobić z funtem, jeśli chodzi o generowanie zysku. Można pozostać przy inwestowaniu w walutę, ale… niekoniecznie w GBP. Skomplikowane? Ani trochę! Wystarczy funty wymienić na pieniądz niższego ryzyka, np. euro albo dolary i w nich przechowywać oszczędności na lokacie. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, kantor internetowy również będzie pomocny - zarówno podczas przewalutowania środków na inną walutę niż PLN, jak i w momencie sprzyjającym wymianie na złote.

Jak widać, z problemem utraty wartości waluty można sobie poradzić. Jeśli wybierzemy dobrą metodę i unikniemy zbędnych kosztów związanych z wymianą waluty, energia i czas, jakie włożyliśmy w pracę za granicą zostaną wynagrodzone.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE