Reklama

Opłaty w gminie Gostyń za zużycie energii wzrosną do kilku milionów. Będą nocne wyłączenia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. gostynska.pl

Opłaty w gminie Gostyń za zużycie energii wzrosną do kilku milionów. Będą nocne wyłączenia? - Zdjęcie główne

foto arch. gostynska.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Gostyń w przyszłym roku będzie musiała zapłacić znacznie więcej za energię elektryczną, zużywaną do oświetlenia ulicznego, a także szkół, przedszkoli, urzędów. Roczne wydatki na ten cel wzrosną w 2023 roku z kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych.

Dostawca energii dla gminy Gostyń w 2023 roku został wybrany po przeprowadzeniu procedury przetargu nieograniczonego, który został ogłoszony 15 lipca 2022 r. Wpłynęła 1 oferta, którą złożyła Enea S.A.

Co zmieniło się po rozstrzygnięciu przetargu? W ostatnim czasie energia elektryczna bardzo drożeje, więc nie dziwi fakt, że wzrosną opłaty za zużycie energii na oświetlenie uliczne i kubaturowe. O ile?

W przypadku oświetlenia ulicznego zaoferowano kwotę 1,6810 zł/kWh netto, poprzednia cena wynosiła 0,2760 zł/kWh netto.

Jeśli chodzi o oświetlenie obiektów kubaturowych (budynków szkolnych, obiektów należących do OSiR itp.) w przyszłym roku gmina będzie musiała zapłacić 2,1360 zł/kWh netto, dotychczas obowiązywała stawka 0,293 zł/kWh netto.

Za  to, byśmy mogli poruszać się bezpiecznie po drogach gminnych w Gostyniu i okolicy gmina płaciła w sumie ok. 900 tys. zł brutto rocznie (w tym usługa dystrybucji, która nie jest objęta przetargiem).

Po rozstrzygnięciu przetargu na dostawę energii elektrycznej okazało się że koszty utrzymania oświetlenia ulicznego na terenie gminy Gostyń w 2023 roku wzrosną o 366%.

Opłata roczna po rozstrzygnięciu przetargu na podstawie danych z przetargu wzrośnie czterokrotnie będzie wynosiła ok. 3 300 000 zł – szacunkowo oświetlenie uliczne bez dystrybucji.

Na roczną opłatę za zużycie energii do oświetlenia obiektów kubaturowych (łącznie wszystkich: szkół, przedszkoli, OSiR, urzędów, GOK Hutnik, Muzeum, biblioteka, ŚDS) będzie trzeba zużyć ok. 4 300 000  zł (bez dystrybucji).

Obecnie rozmawiamy w urzędzie o możliwościach, jakie mamy, by oszczędzić na rachunkach za energię. Analizujemy różne scenariusze, sprawdzamy możliwości różnych rozwiązań i liczymy potencjalne oszczędności. Rozmawiamy także z dyrektorami instytucji, by również oni dokonali analizy i poszukali w podległych im jednostkach oszczędności. Jesteśmy właśnie na etapie planowania budżetu na rok 2023. Myślę, że o konkretnych działaniach na jakie się zdecydujemy będziemy w stanie rozmawiać, gdy prace nad projektem przyszłorocznego budżetu będą dobiegać końca - wyjaśnia Marzena Paluszkiewicz, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w gostyńskim magistracie.

Nie otrzymaliśmy konkretnej odpowiedzi na to, czy w przypadku tak znacznego wzrostu rachunków za zużycie energii elektrycznej gmina Gostyń bierze pod uwagę ewentualne nocne wyłączenia lamp oświetlających ulice w mieście. Bez wątpienia odpowiednie oświetlenie miejsc publicznych, dróg i ulic zapewnia mieszkańcom komfort, a jednocześnie jest ważnym  czynnikiem poczucia bezpieczeństwa. 

Sieć dróg musi być oświetlona zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej 1 z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie więc ewentualne wyłączenia muszą uwzględniać te przepisy – odpowiada Marzena Paluszkiewicz. 

Gostyński samorząd jednak nie byłby jedynym, który decyduje się na tego typu rozwiązania oszczędnościowe. Rosnące ceny prądu, nadciągający kryzys energetyczny uderzają miasta i gminy po kieszeni. Samorządy szukają oszczędności na różnych obszarach. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że wyłączenie nocnego oświetlenia skutkuje zwiększoną liczbą wypadków z udziałem ludzi i zwierząt, wzrostem przestępczości i znacznym pogorszeniem samopoczucia.

 Być może samorząd sięgnie po inne sposoby. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, w Gostyniu mówi się o ograniczeniu iluminacji świątecznych, które ozdabiały miasto na Boże Narodzenie. Oszczędnościowe rozwiązania wprowadzano w gostyńskiej gminie już wcześniej.

- W ostatnich latach budujemy oświetlenie tylko z oprawami LED lub solarnymi mówi Marzena Paluszkiewicz naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy