Reklama

Okręg, do którego należy powiat gostyński od 1 lipca przestanie istnieć. Poseł Jan Dziedziczak straci stanowisko

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk/fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Okręg, do którego należy powiat gostyński od 1 lipca przestanie istnieć. Poseł Jan Dziedziczak straci stanowisko - Zdjęcie główne

Poseł Jan Dziedziczak straci stanowisko szefa okręgu kalisko-ostrowsko-leszczyńskiego. Opiekunem nowego okręgu (leszczyńskiego) zostanie poseł Tomasz Ławniczak | foto Agata Fajczyk/fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawo i Sprawiedliwość 28 czerwca 2022r. ogłosiło nową strukturę okręgów partyjnych. Dotychczasowe zastąpi siatka nowych 94 okręgów, na czele których postawiono pełnomocników. Nie będzie nim mógł zostać Jan Dziedziczak...Partia rządząca bardzo dobrze wie, co robi.

Jednym z powodów zmian jest przygotowanie do zbliżających się wyborów parlamentarnych, które najprawdopodobniej w przyszłym roku.

- Reforma struktur PiS ma na celu lepsze przygotowanie naszego ugrupowania do nadchodzących wyzwań. Chcemy być skuteczniejsi i bardziej dynamiczni, by zwyciężyć w przyszłorocznych wyborach - wyjaśnił  na platformie TVP Radosław Fogiel, rzecznik PiS.

Zmiany, o których zdecydowano już w maju, po akceptacji komitetu politycznego PiS, zostaną wprowadzone 1 lipca. Wtedy 94 pełnomocników okręgowych ugrupowania (prezesów) zastąpi 41. działających dotychczas. Ich zadaniem będzie przygotowanie struktur do zjazdów okręgowych, podczas których wybrane zostaną nowe zarządy okręgowe.

Zakończą zmiany w strukturach PiS

Nowe okręgi swoim zakresem terytorialnym są dostosowane do okręgów senackich. Osoby, które mają być pełnomocnikami okręgowymi - zgodnie z decyzją kierownictwa PiS - nie mogą pełnić funkcji ministerialnych, wiceministerialnych oraz być członkami prezydium Sejmu i Senatu. Rzecznik PiS podkreślił, że „powołanie pełnomocników w nowych 94 okręgach oraz osób odpowiedzialnych za regiony jest zakończeniem procesu zmian w strukturach Prawa i Sprawiedliwości”. 

Okręg kalisko-ostrowsko-leszczyński przestanie istnieć

- Nasz okręg kalisko - ostrowsko - leszczyński od 1 lipca przestaje istnieć - napisał poseł Jan Dziedziczak na portalu społecznościowym.

Dotychczasowy okręg zastąpią trzy nowe. 

  • kaliski (Kalisz, powiat kaliski, pleszewski i jarociński ), którego prezesem zostanie Jan Mosiński, poseł na Sejm RP,
  • ostrowski (powiat ostrowski, kępiński, ostrzeszowski i krotoszyński), którego prezesem zostanie Katarzyna Sójka
  • leszczyński (Leszno oraz powiat leszczyński, rawicki, gostyński oraz powiat kościański), którego prezesem zostanie Tomasz Ławniczak, poseł na Sejm RP.
Po zmianach i nowych wytycznych Jan Dziedziczak - poseł i podsekretarz stanu odpowiedzialny w rządzie za kontakty z Polonią i Polakami za granicą - straci stanowisko szefa okręgu kalisko-ostrowsko-leszczyńskiego.

Przyjrzyjmy się zatem pełnomocnikowi okręgu leszczyńkiego. Polski polityk Tomasz Ławniczak jest nauczycielem i samorządowcem. Pracował m.in jako dyrektor szkoły podstawowej w Kaliszu. Jeśli chodzi o działalność parlamentarną był dyrektorem biura poselsko-senatorskiego Zbigniewa Trybuły i Andrzeja Dery. 

Kto jest opiekunem Wielkopolski?

Komitet Polityczny PiS podjął też uchwałę, w której powołano 16 tzw. opiekunów województw. Opiekunem województwa wielkopolskiego zostanie wicepremier Henryk Kowalczyk. Nie jest to zaskoczeniem - Wielkopolska to region rolniczy, a wicemister Kowalczyk jest jednocześnie ministrem rolnictwa.

- Reforma ma na celu lepsze przygotowanie naszego ugrupowania do nadchodzących wyzwań - podkreślił Radosław Fogiel w TVP. - Chcemy być skuteczniejsi i bardziej dynamiczni, by zwyciężyć w przyszłorocznych wyborach. Polska tego potrzebuje – mamy dobry rząd, który sprawdza się w trudnych czasach i warto, by tak pozostało - dodał. 

Rewolucja, która niewiele zmienia, czyli nowe okręgi partyjne PiS

Minister Jan Dziedziczak, poseł PiS i dotychczasowy szef  okręgu kalisko-ostrowsko-leszczyńskiego, komentując działania związane z rewolucją w partii wyjaśnił, że utworzenie mniejszych okręgów ma doprowadzić do lepszej koordynacji pracy. 

- W naszym regionie po zmianach będą trzy okręgi partyjne. W dotychczasowym okręgu kalisko-ostrowsko-leszczyńskim niewiele się zmieni. Jakoś udawało mi się łączyć funkcję w ministerstwie z byciem aktywnym parlamentarzystą. Na 12 posłów najczęściej odwiedzałem swoich wyborców. W wielu miejscach w Polsce jest to o wiele trudniejsze do pogodzenia. Zamysłem decyzji było to, żeby parlamentarzyści, którzy nie pełnią funkcji w ministerstwach, mieli możliwość skupienia się na pracy partyjnej - tłumaczył poseł PiS.

Minister Dziedziczak zapewnił że cały czas będzie do dyspozycji wyborców jako poseł na Sejm RP.  Wszyscy posłowie cały czas są parlamentarzystami, nawet ci, którzy pełnią funkcję w rządzie.

- Jesteśmy i mamy nadzieję być w przyszłości. Na tym polu nic się nie zmienia  - podkreślił minister. - Chcę pozostać aktywnym parlamentarzystą. Jestem do dyspozycji mieszkańców. Zmniejszenie okręgów nie oznacza, że znikam, wręcz przeciwnie - będę miał więcej czasu na pracę z mieszkańcami powiatu gostyńskiego - dodał.

Przyznaje, że jest zadowolony ze wsparcia, jakie będzie miał po rewolucji strukturalnej PiS.

- Opiekunem okręgu będzie znakomity parlamentarzysta, wieloletni samorządowiec, wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak - zaznaczył poseł Dziedziczak.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy