Reklama

Odważny i największy wniosek powiatu gostyńskiego. Dostaną 15 milionów złotych z Polskiego Ładu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Odważny i największy wniosek powiatu gostyńskiego. Dostaną 15 milionów złotych z Polskiego Ładu? - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorząd powiatu gostyńskiego liczy, że otrzyma 15 mln złotych dofinansowania w II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Pieniądze mają być przeznaczone na bardzo dużą inwestycję drogową. W ramach zadania miałaby powstać m.in. ścieżka rowerowa z Drzęczewa przez Podrzecze, aż do ronda w Krajewicach.

Robert Marcinkowski, starosta gostyński: "Odważny wniosek na dofinansowanie ambitnego projektu"

- Odważny i największy wniosek o dofinansowanie bardzo dużego, ambitnego projektu, ale zapewnia kompleksowość i z pewnością wpłynie na bezpieczeństwo na tym odcinku drogi - tak o projekcie mówi Robert Marcinkowski, starosta gostyński.

Chodzi o zadanie, które złożone jest z 3 elementów: modernizacji drogi, budowy ścieżki rowerowej i wybudowania parkingów przy drodze powiatowej, w pobliżu Świętej Góry. Tam nareszcie powstałby parking z prawdziwego zdarzenia.

 -  Połączyliśmy wszystkie trzy inwestycje w cały projekt ze względu na to, że wielkim wyzwaniem jest kwestia zapewnienia bezpieczeństwa, usprawnienia ruchu - mówi włodarz powiatu gostyńskiego. 

Polski Ład - duże szanse na dofinansowanie mają inwestycje drogowe

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji. Wnioski można było składać w 36 obszarach inwestycyjnych. Zgodnie z zapowiedziami poziom dofinansowania może wynieść nawet do 95 proc. wartości inwestycji (z minimum 5 proc. udziału własnego). W drugiej edycji programu największą szansę na dofinansowanie mają inwestycje w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, w źródła ciepła zeroemisyjnego i gospodarowanie odpadami.

Powiat gostyński szuka nowych, drogowych rozwiązań

Powiat gostyński przygotował wniosek o dofinasowanie zadania związanego właśnie z infrastrukturą drogową. Robert Marcinkowski, starosta gostyński przyznaje, że przy okazji budowy obwodnicy dla Gostynia powiatowy samorząd szuka nowych drogowych rozwiązań, jakie mogłyby powstać w gminach Piaski i Gostyń. 

- I które przyczynią się do poprawy płynności ruchu, a przede wszystkim bezpieczeństwa. Wiemy, że ruszyła budowa obwodnicy. Z niecierpliwością czekamy na jej koniec, ale patrzymy też kilka lat do przodu. Nasz plan jest taki, aby powstające w tej chwili ronda na obwodnicy drogi wojewódzkiej spiąć w całość siecią dróg lokalnych - od ronda w Drzęczewie chcielibyśmy poprowadzić ścieżkę rowerową w kierunku Świętej Góry, tak, aby potem móc dostać się do DK 12 i odbić do Grabonogu, a stamtąd odbić w prawo w kierunku Podrzecza. Docelowo ten projekt ma obejmować teren aż do ronda w Krajewicach - wyjaśnia Robert Marcinkowski.

Projet drogowy oszacowano na ponad 15 milionów

Szacowana wartość projektu do realizacji wynosi 15 800 000 zł, a samorząd powiatowy wnioskuje o 15 mln zł dofinansowania w II naborze Rządowego Funduszu „Polski Ład”.  W I etapie realizacji zadania zaplanowano modernizację drogi i zbudowanie ścieżki rowerowej do Podrzecza. W opinii starosty obwodnica wyprowadzi ruch z miasta i z wiosek, a system dróg lokalnych spowodowałby lepszą komunikację zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i oferty rekreacyjnej dla pieszych, biegaczy i rowerzystów. 

Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri partycypuje w kosztach?

Samorząd powiatowy nie podpisał żadnych umów, ale jest po rozmowach, na których zapadły pewne uzgodnienia co do partycypacji finansowej inwestycji ze strony innych podmiotów - m.in. Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu.

- Jak tylko projekt dostanie zielone światło, to będziemy zajmować się szczegółami - wyjaśnia gostyński starosta.

Czy gmina Piaski również dołoży się do inwestycji?

- Zakładamy tak, że jeśli uda nam się pozyskać dofinansowanie, a jest ono na poziomie 95%, to wtedy realizowalibyśmy to bez zaangażowania środków innych samorządów - wyjaśnia R. Marcinkowski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy