Reklama

Od lipca kolejne zmiany dla kierowców

Opublikowano: pon, 8 cze 2020 11:59
Autor:

Od lipca kolejne zmiany dla kierowców - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Za miesiąc w życie mają wejść kolejne istotne zmiany dla kierowców. Chodzi o obniżenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h również poza obszarem zabudowanym i nowe obowiązki kierowców względem pieszych na przejściach.

 

Wejście w życie zmian legislacyjnych zostało zaplanowane na 1 lipca 2020 r. Policjanci gostyńskiego wydziału ruchu drogowego na razie do tematu podchodzą z dystansem. Zauważają, że ostatnio tych zmian jest sporo. - Pracuję w ruchu drogowym od 2007 roku i tyle, ile jest w ostatnim czasie zmian, to nie pamiętam, żeby było kiedykolwiek - mówi asp. Jakub Tomczak z gostyńskiej „drogówki”.

Obowiązujące od lipca przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. - Ustawa (...) przewiduje szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – czytamy wypowiedź ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka na stronie ministerstwa.

Po pierwsze: większa ochrona pieszych

Zwiększenie ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych będzie związane z nałożeniem na kierującego pojazdem dodatkowych obowiązków. Będzie musiał dokładnej obserwować nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolice oraz stwarzać możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię nie tylko dla osób znajdujących się już na przejściu, ale również tych, którzy dopiero na nie wchodzą. Obecnie ustawa zobowiązuje kierującego pojazdem zbliżającego się do przejścia dla pieszych do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Po drugie: więcej zatrzymań prawa jazdy

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym będzie skutkowało zatrzymywaniem prawa jazdy. Dotychczas chodziło tylko o obszar zabudowany. Asp. Jakub Tomczak z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Gostyniu tę zmianę ocenia jako zasadną. - Kierowcy już wiedzą, że w obszarze zabudowanym mają zdjąć nogę z gazu, natomiast ten „stracony czas” nadrabiają poza obszarem. W przypadku nowego rozwiązania, ten kierowca będzie się wszędzie pilnował – mówi.

Po trzecie: Zrównanie prędkości

Obecnie Polska jest jedynym krajem w UE, który nadal dopuszcza jazdę z prędkością 60 km/h w obszarze zabudowanym. To ma się zmienić. Prędkość w obszarze zabudowanym zarówno w dzień, jak i w nocy, ma zrównać się do 50 km/h. - Jeżeli chodzi o powiat gostyński, to my po godz. 23.00 nie odnotowujemy zdarzeń w obszarze zabudowanym, na które prędkość ma znaczący wpływ. W większości po tej godzinie są to zdarzenia poza obszarem zabudowanym – ocenia asp. Jakub Tomczak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE