Reklama

Obywatelskie zatrzymanie pijanego mieszkańca powiatu gostyńskiego. 55-latek przewracał się na DW434

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Obywatelskie zatrzymanie pijanego mieszkańca powiatu gostyńskiego. 55-latek przewracał się na DW434 - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do obywatelskiego zatrzymania nietrzeźwego kierującego doszło w piątek, 13 maja 2022r. po godzinie 14.30 między Krobią a Żychlewem. Mężczyzna był tak pijany, że z trudem utrzymywał się na nogach, a jego zachowanie zagrażało innym uczestnikom ruchu na drodze wojewódzkiej DW434. Postępowanie z tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu. Zgodnie z nowymi przepisami ruchu drogowego i taryfikatorem mandatów nietrzeźwemu rowerzyście grozi nawet do 30 tysięcy złotych grzywny.

Kierowca wezwał policję

- Z relacji świadka wynikało, że 55-letni rowerzysta będący mieszkańcem powiatu gostyńskiego nie był w stanie utrzymać właściwego toru jazdy i przewracał się - relacjonuje okoliczności obywatelskego zatrzymania pijanego rowerzysty sierżant sztabowy Marek Balczyński, zastępca rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Przybyły na miejsce patrol Wydziału Ruchu Drogowego KPP Gostyń przeprowadził badanie trzeźwości, które wykazało u mężczyzny 1,68 promila w wydychanym powietrzu.

Gostyńska policja prowadzi postępowanie w sprawie popełnionego wykroczenia.

Co grozi pijanemu rowerzyście? 

Prowadzenie pojazdu po alkoholu może być zakwalifikowane jako przestępstwo lub jako wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń.

Wysokość kary, jaka grozi 55-letniemu mieszkańcowi powiatu gostyńskiego zależy od tego, czy znajdował się on w stanie po użyciu alkoholu czy stanie nietrzeźwości:

  • stan po użyciu alkoholu - stężenie we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu
  • stan nietrzeźwości - stężenie we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu

Kary za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu w 2022 r.

Od początku roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Wyższe grzywny dotyczą również wielu wykroczeń popełnianych przez rowerzystów:

  • kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu wynosi 1000 zł
  • kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości wynosi 2500 zł
Czyli mówiąc prostymi słowy: jeżeli stężenie alkoholu w organizmie rowerzysty wynosi do 0,5 promila, to może on otrzymać mandat w kwocie 1000 zł. Gdy zaś stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila, to kwota mandatu wyniesie 2500 zł.

Gdy w takiej sytuacji rowerzysta znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, to grozi mu kara aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł.

W razie popełnienia któregoś z tych wykroczeń sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny, a w skrajnych przypadkach, gdy zachowanie rowerzysty zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu takiej osobie może grozić nawet do 30 tys. zł grzywny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy