15 maja 2022r. w Borku Wlkp. zorganizowano powiatowe obchody Dnia Strażaka. W uroczystości uczestniczyli druhowie jednostek OSP z powiatu gostyńskiego oraz przedstawiciele państwowej straży pożarnej - relacja GALERIA I FILM TUTAJ. Wręczono odznaczenia, nagrody i wyróżnienia najbardziej zasłużonym w jednostkach OSP.
Gostyński poddodział pożarniczy w gotowści. Można rozpocząć uroczysty apel
- Panie brygadierze! Dowódca uroczystości asp. sztab. Sebastian Kasperkowiak melduje pododdział pożarniczy do uroczystej zbiórki z okazji Powiatowego Dnia Strażaka - usłyszał bryg. Tomasz Banaszak, komendant powiatowy PSP w Gostyniu, kiedy na terenie KP PSP w Gostyniu 16 maja rozpoczynał się uroczysty apel z okazji Powiatowego Dnia Strażaka.
Starszy bryg. Tomasz Banaszak w przemówieniu na początku spotkania zwrócił uwagę, że krajowy system ratowniczo-gaśniczy musi reagować na coraz nowsze zagrożenia, gdyż poszerza się zakres działań ratowniczych. Do realizacji zadań straż potrzebuje odpowiedniego sprzętu.
- Rozwój cywilizacyjny pociąga za sobą powstanie nowych obszarów działań człowieka, co skutkuje również koniecznością przygotowania KSRG do reagowania na coraz to nowe zagrożenia, pojawiające się na terenie owych obszarów. Poszerza się zakres działań ratowniczych. Strażacy PSP, jak i ochotniczych straży pożarnych podejmują interwencje z zakresu ratownictwa medycznego, technicznego, chemiczno-ekologicznego, poszukiwawczo-ratowniczego, wysokościowego, wodnego, a także walki z katastrofami naturalnymi - mówił st. bryg. Tomasz Banaszak.
Ponad 1000 zdarzeń w powiecie gostyńskim w 2021 roku
Komendant powiatowy PSP w Gostyniu podkreślił, że zakup sprzętu potrzebnego do realizacji działań jest współfinansowany przez samorządy powiatu i gminne. Podziękował też obecnym samorządowcom za wsparcie, a wszystkim strażakom powiatu gostyńskiego, za gotowość w codziennej służbie.
- W ubiegłym roku zanotowano na terenie powiatu gostyńskiego 1045 zdarzeń , strażacy, ratownicy PSP i OSP razem, ramię w ramię wyjeżdżali ze strażnic co 8 godzin i 22 minuty. Średni czas dojazdu do miejsca zdarzenia wynosił około 7 minut, lokując strażaków JRG z Gostynia w czołówce Wielkopolski - powiedział bryg. Tomasz Banaszak.
Podczas świętowania powiatowego Dnia Strażaka w KP PSP w Gostyniu wręczono odznaczenia resortowe, związkowe, powiatowe oraz wyróżnienia
Na mocy postanowienia MSWiA odznaczeni zostali:
Złotą Odznaką "Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej":
bryg. Michał Pohl
Srebrną Odznaką "Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej":
asp. sztab. Sebastian Kasperkowiak
Brązową Odznaką "Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej":
asp. sztab. Przemysław Janicki
Uchwałą prezydium zarządu o. wojewódzkiego ZOSP RP odznaczeni zostali:
Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
- st. bryg. Tomasz Banaszak
- st. asp. Karolina Śpikowska
- st. ogn. Łukasz Skorupski
Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
- st. ogn. Przemysław Dworczak
- st. ogn. Piotr Dziubała
- Ewa Kaczor
- st. ogn. Maciej Nowacki
Medalem za „Zasługi Dla Pożarnictwa Powiatu Gostyńskiego”:
- bryg. Michał Pohl
- mł. bryg. Jacek Sowiński
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopnie oficerskie:
- Starszego kapitana: kpt. Marcin Nyczka
- Kapitana: mł. kpt. Łukasz Hajduk
Komendant główny PSP nadał stopnie aspiranckie:
- Aspiranta sztabowego: st. asp. Roman Wrotyński
- Starszego aspiranta: asp. Michał Jernaś
Wielkopolski komendant wojewódzki PSP nadał stopnie podoficerskie ogniomistrza:
- mł. ogn. Łukasz Bezwierzchny
- mł. ogn. Marcin Cieślik
- mł. ogn. Michał Dajewski
Gostyńscy strażacy docenieni
W imieniu awansowanych i odznaczonych strażaków głos zabrał bryg. Michał Pohl, zastępca komendanta powiatowego PSP w Gostyniu. Podziękował za docenienie służby.
- Cieszymy się bardzo, bo każde odznaczenie, wyróżnienie czy awans nie tylko dotyczy samej osoby zainteresowanej, ale również jest wyrazem szacunku dla całej naszej grupy zawodowej - powiedział zastępca komendanta powiatowego.
Przemówienia gości na uroczystej zbiórce w KP PSP w Gostyniu z okazji Dnia Strażaka
Podczas obchodów Dnia Strażaka w KP PSP w Gostyniu głos zabrali zaproszeni goście. Wśród nich był Robert Marcinkowski, starosta gostyński, który przyznał, że zawsze zastanawiało go, dlaczego straż - czy to państwowa, czy ochotnicza stoi na czele rankingu zaufania społecznego. Wyjaśnił, co jest fundamentem trwałego zaufania, jakimi strażaków darzą mieszkańcy.
- Dzisiaj możemy spojrzeć na to z wielu różnych perspektyw. Ostatnią perspektywę wyznaczają dwa minione lata. Przez wiele - kilkanaście, a może kilkadziesiąt lat żyliśmy w czasach przewidywalnych i stabilnych. (...) Dziś mamy taką sytuację [po wybuchu epidemii i wojny - przyp. red.], w której wszyscy musimy przewartościować nasze plany zawodowe, często nasze życie. I w tej sytuacji dobrze znajdują się strażacy, którzy zarówno w kontekście epidemii koronawirusa, jak i również w kontekście wsparcia zwłaszcza dla uchodźców z Ukrainy, potrafią pokazać, że są służbą, która nie tylko gasi pożary, ale która także gasi pożary społeczne. Robi to dobrze, broniąc naszego zdrowia, życia i dobytku. To jest z pewnością ten fundament, który wyznacza tak trwałe zaufanie społeczne. Dziś jesteśmy wdzięczni: za waszą służbę, postawę i zaangażowanie, gdyż wiemy, że przy waszej pracy mieszkańcy powiatu gostyńskiego są bezpieczni - powiedział Robert Marcinkowski.
Do świętujących strażaków zwrócił się też Alfred Siama, przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego. Według niego najważniejszym poczuciem społecznym jest poczucie bezpieczeństwa.
- Bez tego trudno wyobrazić sobie normalne życie - wtedy ludzie są sfrustrowani, często popadają w depresję i nie potrafią w normalny sposób wykonywać swoich obowiązków. Właśnie strażacy zapewniają poczucie bezpieczeństwa nam wszystkim - powiedział Alfred Siama.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.