reklama

Obchody święta gostyńskiej policji połączono z jubileuszem powołania Policji Państwowej 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Obchody święta gostyńskiej policji połączono z jubileuszem powołania Policji Państwowej  - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
82
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości- Każda służba jest inna, każde zdarzenie jest inne, a interwencja nieprzewidywalna i nierzadko bardzo groźna. Praca w policji to służba trudna, ale i niebezpieczna. Ale jesteście odważni, a odwaga determinuje  występowanie wszystkich pozostałych zalet – tak o pracy gostyńskich funkcjonariuszy mówił insp. Paweł Wawrzyniak, komendant powiatowy gostyńskiej policji. Pracownicy KPP w Gostyniu obchodzili swoje święto 22 lipca 2024 r. Był to szczególny dzień jako czas awansów, nominacji, odznaczeń oraz podziękowań. Tegoroczne wydarzenie połączono ze 105. rocznicą powołania Policji Państwowej.
reklama

Uroczystości w Gostyniu rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez I zastępcę komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu, insp. Sławomira Piekuta wraz z kierownictwem Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu, pod tablicą upamiętniającą policjantów zamordowanych w 1940 roku w Ostaszkowie. W ten sposób delegacja, w imieniu wszystkich osób pełniących służbę i pracujących w gostyńskiej komendzie, oddała hołd pomordowanym funkcjonariuszom.

Kulminacyjną część powiatowego święta policji, połączoną z obchodami rocznicy powstania Policji Państwowej, przygotowano w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Dla tego budynku rok 2024 to również czas szczególny, gdyż powstał 100 lat temu – jako wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości.

reklama

Meldunek o oficjalnym rozpoczęciu akademii od dowódcy uroczystości przyjął poseł Wiesław Szczepański - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Zajrzeli do kart historii podczas święta policji w Gostyniu

Kiedy za mównicą stanął komendant powiatowy policji w Gostyniu, inspektor Paweł Wawrzyniak, który funkcję tę pełni od mniej więcej dwóch miesięcy, przywitał gości, wśród których znaleźli się m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, a także przedstawiciele instytucji współpracujących z gostyńską policją, przedstawiciele związków zawodowych, kapelan KPP w Gostyniu, funkcjonariusze policji i pracownicy cywilni, a także emerytowani policjanci. Inspektor Paweł Wawrzyniak nawiązał do 105. rocznicy utworzenia Policji Państwowej. 

reklama

- Po 123 latach niewoli niezbędna była służba porządku publicznego odradzającej się Polski. Policja Państwowa była elementem tych potrzeb i oczekiwań. Jako jednolity organ miała znaczący wpływ na odbudowę i integrację instytucji państwa odrodzonego z 3 zaborów. Wspaniałe tradycje policjantów z tamtych czasów są powodem do dumy. Stanowią  swoistą podwalinę dzisiejszej policyjnej formacji. Ówczesna policja była wzorem dla współczesnej Europy. W 1939 roku korpus policyjny liczył około 30 tysięcy funkcjonariuszy. Na początku II wojny światowej, w kampanii wrześniowej zginęło około 2000 policjantów, około 12 tysięcy funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli, prawie 6 tysięcy zamordowanych wiosną 1940 roku spoczywa na polskim cmentarzu wojennym w Miednoje – przypomniał komendant powiatowy policji w Gostyniu. - Postawa ówczesnych mundurowych ciągle pozostaje w naszej pamięci, stanowi wzór godny naśladowania w zakresie praworządności, rzetelności i ofiarności - uzupełnił.

reklama

 

Nawiązując do historii Policji Państwowej gostyński komendant powiatowy, mówił o pracy policji „tu i teraz”, dziękując obecnym na uroczystości policjantom za codzienną służbę na rzecz mieszkańców powiatu gostyńskiego. Słowa wdzięczności skierował też do osob i instytucji, którzy wspólnie z policją angażują się w budowanie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców powiatu gostyńskiego.

 - Dziś od policjantów wciąż wymaga się odpowiedzialności, skuteczności, odwagi. Ale również szacunek, współczucie i pomoc obywatelska powinny być obecne w zadaniach, przed którymi gostyńscy policjanci stają każdego dnia, pełniąc służbę na rzecz mieszkańców powiatu gostyńskiego. Każda służba jest inna, każde zdarzenie jest inne, a interwencja nieprzewidywalna i nierzadko bardzo groźna - mówił szef KPP w Gostyniu. 


Inspektor Wawrzyniak wielokrotnie podkreślał, że praca w policji to służba trudna, ale i niebezpieczna, po czym podziękował swoim podwładnym za odwagę.

- Myślę, że nie trzeba zrobić czegoś wielkiego, by wykazać się odwagą. Bo drobne codzienne gesty są najważniejsze, wśród nich pomoc drugiemu człowiekowi wiedzie prym. Wiem, że tak pracujecie wy, policjanci z gostyńskiej komendy - stwierdził komendant powiatowy. 

Przyznanie awansów służbowych co roku jest niezwykle ważnym, ale też motywującym punktem w programie obchodów Święta Policji. W tym roku 19 gostyńskich policjantów stanęło przed Wiesławem Szczepańskim, insp. Sławomirem Piekutem, insp. Pawłem Wawrzyniakierm oraz starostą gostyńskim Robertem Marcinkowskim. Goście wręczyli funkcjonariuszom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. 

Jednym z gości, którzy zabrali głos z okazji obchodów Święta Policji w Gostyniu był Wiesław Szczepański - sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podziękował mundurowym za służbę, za to że na co dzień strzegą bezpieczeństwa polskich obywateli, którzy mogą być dumni z policjantów. 

- Coraz więcej osób mówi, że ufa polskiej policji. W ostatnich latach ten wzrost następuje. 72% polskiego społeczeństwa przekazuje, że czuje się bezpiecznie pod rządami polskiej policji, w Wielkopolsce aż 78%.  Jakże znamienne są słowa państwa przysięgi: „będziemy stać na straży bezpieczeństwa Polski i obywateli”, czasami z narażeniem własnego życia. Jak to wygląda, doskonale wiemy - powiedział Wiesław Szczepański.

W imieniu swoim, jak również ministra Siemoniaka złożył świętującym życzenia i gratulacje. Wspomniał też o pracy ministerstwa nad poprawą sytuacji finansowej w policji.

- Staramy się wspierać służbę w polskiej policji, zarówno finansowo, jak i organizacyjnie. Ministerstwo przystąpiło do budowy programu modernizacji polskich służb mundurowych na lata 2026-2028. Będziemy chcieli policję wspomagać sprzętowo, materialnie, ale przede wszystkim chodzi o uregulowanie kwestii płacowych – deklarował sekretarz stanu.

Piknik w deszczu

Równolegle do oficjalnej uroczystości, na placu przed starostwem powiatowym odbywał się piknik, na którym nie brakowało mundurowych. Funkcjoinariusze z KPP w Gostyniu przygotowali kolorowanki, krzyżówki, pieczątki i balony dla najmłodszych. Były też inne atrakcje: slalom z alkogoglami, radiowozy i możliwość dowiedzenia się, jak zostać gostyńskim policjantem. Na pikniku nie zabrakło także stoisk: starostwa powiatowego, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gostyniu, Nadleśnictwa Piaski oraz Strzelnicy Ostrowo. W pikniku uczestniczyli również uczniowie z klasy policyjnej ZSR w Grabonogu. Jak wspomniał starosta gostyński, Robert Marcinkowski - chętnych do nauki w nowym roku szkolnym na tym profilu jest sporo, dzięki czemu powstanie osobna klasa.

WYKAZ  FUNKCJONARIUSZY AWANSOWANYCH NA ŚWIĘTO POLICJI 2024


Komisarz 

  • Michał Kubiak
Aspirant sztabowy Policji 

  • Dariusz Komorniczak 
Aspirant Policji 

  • Jarosław Pecolt
  • Patryk Lichy
Młodszy aspirant Policji

  • Mateusz Krzyżoszczak
  • Tomasz Hajduk
  • Piotr Wojtkowiak
Sierżant Sztabowy Policji 

  • Adrian Danielczyk
  • Rafał Klauzinski
  • Jakub Małecki 
  • Karol Andrzejczak
Starszy sierżant policji

  • Wiktor  Rabczewski
  • Michalina Skórska
Sierżant policji 

  • Mateusz Juskowiak 
  • Kamil Konieczny 
  • Marcel Mikołajewski 
  • Robert Andrzejewski
Starszy posterunkowy policji

  • Jakub Wolny 
  • Piotr Sarbinowski
Przedterminowo na wyższy stopień mianowanych awansem został podkom. Michał Kubiak.

Brązową Odznaką Zasłużony Policjant odznaczony został asp. szt. Jakub Tomczak (medal został wręczony podczas Wojewódzkich Obchodów Święta Policji - PISZEMY TUTAJ).

Dodatkowo zarząd Główny NSZZ Policjantów medalem Krzyż Niepodległości wyróżnił 2 osoby za pracę na rzecz związu zawodowego policjantów oraz wielkopolskiej policji

asp. Bartosz Bem oraz Jacek Widyński, burmistrz Ponieca

Brązowymi i srebrnymi medalami zarząd NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego wyróżnił 8 osób

Srebrny Medal 
asp. sztab. Barbara Piotrowiak, asp. sztab. Maciej Szymański

Brązowy Medal 
nadkom. Rafał Szafraniak, sierż. sztab. Adrian Danielczyk, sierż. sztab. Mikołaj Twardosz 

Martyna Włudarczyk - dyrektor zamku wielkopolskiego w Rokosowie, Janusz Sikora - burmistrz Borku Wlkp., Maciej Matuszewski - przew. Stowarzyszenia Perkoz

IPA 

Krajowy zarząd IPA sekcja Polska nagrodził

Medalem Zasłużony dla Sekcji Polskiej IPA
asp. sztab. Jakuba Woźnego

Medalem Brązowym
mł. asp. Rafała Łagodę

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama