11 listopada 2024 r. nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej włączył do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego 70 nowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Wśród nich znalazła się jednostka z powiatu gostyńskiego, a konkretnie Ochotnicza Straż Pożarna w Szurkowie. Jak przyznaje prezes jednostki - pierwsze rozmowy rozpoczęły się kilka lat temu.
OSP Szurkowo w KSRG
Do 11 listopada w KSRG było 10 jednostek OSP z powiatu gostyńskiego - po dwie z gminy Gostyń, Borek Wlkp. i Krobia oraz po jednej z pozostałych gmin. W gminie Poniec w ramach KSRG działa OSP Poniec. Od poniedziałku w strukturach pojawiła się nowa jednostka - OSP Szurkowo. Jej obecność w systemie pozwoli na właściwe zabezpieczenie operacyjne południowej części powiatu gostyńskiego oraz mieszkańców gminy Poniec.Włączenie do KSRG to ogromne wyróżnienie, ale także szereg wyzwań.
- Faktycznie, przed nami nowe wyzwania, ale druhowie są dobrze przeszkoleni i na pewno sobie poradzą - przekazuje dh Jan Poprawski, prezes OSP Szurkowo.
Obecnie jednostka z Szurkowa ma blisko 30 wyszkolonych ratowników. Wśród nich są osoby z sąsiednich wiosek - Sarbinowa oraz Roszkowa. Na wyposażeniu jednostki jest średni wóz marki Star. Niewykluczone, że w związku z włączeniem do systemu druhowie z Szurkowa będą starali się o pozyskanie nowego wozu.
Liczą na młodzież
Prezes przyznaje, że przyszłość widzi w obecnych członkach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
- Widać, że młodzież interesuje się strażą. Niektórzy z członków MDP niedługo skończą 18 lat i będą mogli wziąć udział w kursie podstawowym, a widać, że są do tego chętni - przekazuje prezes jednostki.
Czym jest KSRG?
źródło: gov.plKrajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) to integralna część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mający na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.
System skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.
Głównym celem KSRG jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, w ramach działań podejmowanych przez PSP i inne podmioty ratownicze (ze szczególnym uwzględnieniem OSP), poprzez:
- gaszenie pożarów,
- likwidację miejscowych zagrożeń (działania ratownicze),
- ratownictwo chemiczne i ekologiczne,
- ratownictwo techniczne,
- ratownictwo medyczne w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP).
System opiera się na Państwowej Straży Pożarnej, wiodącej i utrzymywanej z budżetu państwa służbie ratowniczej, jak również Ochotniczych Strażach Pożarnych, utrzymywanych z budżetów samorządowych i dotacji z budżetu państwa. Partnerstwo tych służb oparte jest na wzajemnym współdziałaniu, realizowaniu oczekiwanych przez państwo standardów zadaniowych, organizacyjnych, szkoleniowych, sprzętowych i dokumentacyjnych na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z możliwością organizowania pomocy ratowniczej i humanitarnej zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.
Czytaj także:Pijany kierowca doprowadził do zderzenia czołowego
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.