Reklama

Nowoczesny endoskop służy pacjentom gostyńskiego szpitala. Na sprzęt wydano ponad 440 tysięcy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SP ZOZ w Gostyniu

Nowoczesny endoskop służy pacjentom gostyńskiego szpitala. Na sprzęt wydano ponad 440 tysięcy - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. W Gostyniu w szpitalu funkcjonuje nowoczesna pracownia endoskopowa | foto SP ZOZ w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W pracowni endoskopowej gostyńskiego szpitala przeprowadza się badania chorób przewodu pokarmowego górnego (do dwunastnicy) oraz dolnego (od odbytu do kątnicy). W ostatnim czasie wrasta liczba osób wymagających diagnostyki w tym zakresie.

Nowy endoskop służy pacjentom gostyńskiego szpitala. Zakup urządzenia medycznego wraz z wyposażeniem sfinansował SP ZOZ oraz samorząd powiatowy. Sprzęt kosztował ponad 440 tys. zł.

W ubiegłym roku SP ZOZ w Gostyniu przeprowadził postępowanie przetargowe na zakup endoskopowego sprzętu medycznego z wyposażeniem. Za łączną sumę 440 640 zł zakupiono: tor wizyjny, monitor medyczny, wózek do zestawów endoskopowych, pompę wodną, dwa videogastroskopy i videokolonoskopy, myjnię endoskopową, ssak endoskopowy oraz system archiwizacji i rejestracji badań endoskopowych. Na ten cel 225 000 zł w formie dotacji przekazał powiat gostyński. 

W pracowni endoskopowej przeprowadza się badania chorób przewodu pokarmowego górnego (do dwunastnicy) oraz dolnego (od odbytu do kątnicy). W ostatnim czasie wrasta liczba osób wymagających diagnostyki w tym zakresie. Miesięcznie pracownia wykonuje około 200 badań. W większości pacjenci kierowani są z poradni gastroenterologicznej, chirurgicznej, ale także przez lekarzy rodzinnych czy laryngologów. Są to też chorzy leczeni w szpitalu. Na badanie w SPZOZ decydują się nie tylko mieszkańcy powiatu gostyńskiego, ale też powiatów ościennych: śremskiego, kościańskiego  czy leszczyńskiego. 

Nowy endoskop, jak zaznacza dyrekcja szpitala, znacznie różni się od poprzedniego - jest nowocześniejszy. Daje możliwość obrazowania w 3D i co za tym idzie dokładniejszej oceny zmiany różnicowania, czy może mieć charakter nowotworowy, czy zapalny. Diagnostyka tego typu sprzętem zwiększa też komfort pacjentów, ich bezpieczeństwo i jakość badania. 

- Schorzenia układu pokarmowego to jedne z najczęstszych chorób cywilizacyjnych współczesnego świata. Niezwykle ważne jest szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dlatego cieszę się, że szpital mógł zakupić nowoczesny sprzęt. Było to możliwe dzięki dotacji z powiatu gostyńskiego. Za tą pozytywną decyzję o wsparciu SPZOZ dziękuję Panu Staroście, Zarządowi oraz wszystkim Radnym Powiatowym – powiedział dyrektor SPZOZ w Gostyniu Zbigniew Hupało. 

Gostynski starosta zauważył, że powiat gostyński od lat wspiera szpital na wielu płaszczyznach jego działania.

- Zakup nowego sprzętu to inwestycja w zdrowie naszych mieszkańców - podsumował starosta gostyński Robert Marcinkowski.

Trochę danych:

  • 440 640 zł - koszt nowoczesnego endoskopu z wyposażeniem, w jaki zaopatrzył się gostyński szpital
  • 225 000 zł - na zakup urządzenia w formie dotacji przekazał powiat gostyński
  • ok. 200 badań endoskopowych miesięcznie przeprowadza gostyński szpital
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy