Reklama lokalna
reklama

Nowi, pierwszorazowi dawcy krwi - w Gostyniu jest ich coraz więcej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Z. Pacanowski

Nowi, pierwszorazowi dawcy krwi - w Gostyniu jest ich coraz więcej - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Z. Pacanowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDo Banku Krwi po wczorajszej zbiórce w GOK Hutnik, zorganizowanej przez Klub HDK PCK Błękitna Kropelka, przekazano 18 000 ml krwi pełnej dla potrzebujących. - Wakacyjna akcja poboru krwi w Gostyniu zakończona sukcesem - komentują organizatorzy.
reklama

8 sierpnia 2024 r. od rana sala GOK Hutnik zamieniła się w punkt pobrań krwi i odpowiednio przygotowana czekała na dawców. Do oddania najcenniejszego leku zgłosiło się 47 osób. Jednak stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Po kwalifikacji lekarskiej niezastąpiony niczym lek oddało 40 dawców.

- Ogromnie cieszy, że na nasze akcje w Hutniku zgłaszają się nowi, pierwszorazowi dawcy - mówi Paweł Kolosza, prezes Klubu HDK Błękitna Kropelka. - To jest budujące, że kiedy organizujemy pobór krwi, do punktu nie przychodzą tylko stali dawcy, ale też pojawiają się nowi, w tym osoby, które przyszły oddać krew po raz pierwszy - cieszy się. 

reklama

Przyznaje również, że w ciągu kilku godzin, kiedy działał punkt poboru, do Hutnika przyszło sporo kobiet - stanowiły połowę w grupie dawców. 

- To pocieszające, że panie mają odwagę, że są gotowe oddać krew. Kobiety już nie są „rodzynkami”. Jednak one też najczęściej odpadają po badaniach, głównie ze względu na zawartość hemoglobiny. Wczoraj trzy wykluczono - uzupełnia Paweł Kolosza. 

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Prezes Klubu HDK Błękitna Kropelka wyjaśnia, że jeśli chodzi o wagę kobiet, przyjmuje się, że powinny ważyć około 52-53 kg, jednak do Hutnika przyszło sporo szczupłych pań, których waga nie sięga nawet 50 kg.

reklama

- Wtedy doradzamy i tłumaczymy, żeby przytyły, żeby warstwa tkanki mięśniowej się powiększyła - mówi Paweł Kolosza.


Kolejną akcję poboru krwi w Gostyniu zaplanowano 3 października - jak zwykle w czwartek, a następną w grudniu.

Droga potencjalnego dawcy, zanim znajdzie się na stanowisku w punkcie pobrań krwi

  1. Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach jest czynny punkt, w którym chcesz oddać krew: adresy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziałów terenowych oraz stałych punktów poboru krwi. Oddać krew można także w czasie akcji wyjazdowych mobilnych punktów poboru krwi w tzw. krwiobusach.
  2. Wybierz dzień, przed którym będziesz mógł wypocząć, wyspać się. Nie zalecane jest aby oddawać krew po “nocce” (pracy w nocy). Zarezerwuj sobie około 2 godzin czasu.
  3. Koniecznie zjedz lekkostrawny posiłek przed oddaniem krwi (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu);
  4. Pij dużo soków owocowych i wody.
  5. Unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku przed oddaniem krwi.
  6. Jeżeli wybierasz się po raz pierwszy zabierz ze sobą kogoś do towarzystwa, poczujesz się pewniej a przede wszystkim bezpieczniej.
  7. Weź dowód tożsamości (lub inny dokument) i jeżeli posiadasz legitymację honorowego dawcy krwi.

Oddawanie krwi krok po kroku

  1. Skorzystaj z szatni. Do punktu krwiodawstwa najlepiej przyjść w “luźnym” ubraniu, które pozwoli na łatwe odsłonięcie ramienia. Kurtkę, płaszcz zostaw w szatni lub w wyodrębnionym miejscu na wieszaku.
  2. Rejestracja – Każda osoba zgłaszająca się do punktu musi zostać zarejestrowana. Tak więc w pierwszym kroku zgłoś się do rejestracji dawców. Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi musi przedstawić dokument stwierdzający tożsamość (w tym za pomocą publicznej aplikacji mobilnej). Podczas procesu rejestracji pielęgniarka sprawdzi np. czy kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi nie figuruje w Krajowym Rejestrze Dawców Krwi (KRDK), jako osoba zdyskwalifikowana tymczasowo lub stale.
  3. Badanie poziomu hemoglobiny – Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi musi spełniać wymagania zdrowotne pozwalające na ustalenie, że każdorazowe pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla ich stanu zdrowia lub stanu zdrowia biorców krwi. Pierwszym kryterium jest oznaczenie poziomu hemoglobiny oraz ewentualne pobranie próbek do badań. Normy dla poszczególnych płci wynoszą:
    – dla dawców krwi pełnej lub jej składników: kobiety > 125 g/l, mężczyźni > 135 g/l
    – dla dawców oddających 2 jednostki Koncentratu Krwinek Czerwonych metodą erytroaferezy: > 140 g/l
    Wyniki badania zostaną naniesione na formularz.
  4. Gabinet lekarski – Jeżeli poziom hemoglobiny jest w normie po kilku minutach dawca udaje się do gabinetu lekarskiego na badanie lekarskie: wywiad medyczny oraz badanie kwalifikacyjne. Lekarz po ich przeprowadzeniu kwalifikuje bądź nie do oddawania krwi lub jej składników.
  5. Sala pobrań - rzygotowanie do pobrania krwi – po wyjściu od lekarza, w zależności od punktu krwiodawstwa oraz liczby dawców, oczekuje się w poczekalni na wezwanie do sali pobrań. Można też udać się do niej bezpośrednio.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama