Reklama

Reklama

Najpierw płot, później budynki. Do likwidacji. Ruszyły prace przy budowie nowej drogi

Opublikowano: śr, 3 lut 2021 14:49
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Najpierw płot, później budynki. Do likwidacji. Ruszyły prace przy budowie nowej drogi - Zdjęcie główne

Trwa rozbiórka płotu przy posesji nr 20 w Brzeziu | foto Agata Fajczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Długość nowej szosy wynosić będzie 1,6 km, zbudowana zostanie w modelu ulicy Europejskiej. Sama szerokość jezdni wynosić ma 7 m.

Reklama

Rozpoczęły się prace przy rozbiórce obiektów na jednej z posesji w Brzeziu. Dziś ekipa firmy brukarskiej pracowała przy likwidacji betonowego płotu. Zarówno ogrodzenie, jak i budynki gospodarcze muszą zniknąć, aby przez nieruchomość, a dalej przez szosę powiatową mogła zostać przeprowadzona nowa droga - łącznik ul. Leszczyńskiej z ul. Podgórną.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Gmina Gostyń w grudniu ubiegłego roku przekazała plac budowy nowej drogi wykonawcy (przedsiębiorstwu z Kościana), z którym podpisała umowę.

- Ta firma, która wygrała przetarg na realizację zadania przedstawiła nam harmonogram prac na półtora roku. Wiadomo, że plan powinien być elastyczny, są różne czynniki - chociażby pogodowe, jak i kwestie dostępności firm specjalistycznych, które będą się zajmowały usługami związanymi z inwestycją, ale prace rozpoczną się od rozbiórki budynków gospodarskich w Brzeziu, które gmina nabyła podczas wykupów gruntów - poinformował Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie.

Nie mamy jeszcze pełnej informacji, kiedy budynki będą rozbierane. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie. Dziś likwidowano ogrodzenie posesji nr 20 w Brzeziu, złożone z betonowych płyt. Następne prace, ustalone bezpośrednio z Ineą (głównym dostawcą prądu), mają dotyczyć linii napowietrznych. We wsi zniknie też jeden z mostków na Brzezince, położony naprzeciwko posesji nr 20.

Zadanie, związane z budową nowej drogi, łączącej ul. Leszczyńską docelowo z Wrocławską (wraz z przebudową ul. Podgórnej) po przetargu ma kosztować blisko 14 856 453 zł. Dotacja z rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych wynosi mniej więcej połowę wartości zadania. 

Jak będzie wyglądała nowa szosa?

Długość nowej szosy wynosić będzie 1,6 km, zbudowana zostanie w modelu ulicy Europejskiej. Sama szerokość jezdni wynosić ma 7 m. Po jednej stronie zaplanowano ścieżkę rowerową (2 m), po drugiej chodnik (1,5 m). Pojawią się oświetlenie, kanalizacja deszczowa, zatoki autobusowe. Dzięki nowej szosie będzie można zmienić trasę komunikacji miejskiej. Problematyczne pod względem komunikacyjnym będzie skrzyżowanie ul. Leszczyńskiej ze Spokojną, położone w pobliżu parkingu Tesco. Po wybudowaniu nowej szosy, wzrośnie tam ruch samochodowy. Gmina ma dwa rozwiązania i dylemat, które z nich zastosować. Jedno - tańsze - to postawienie sygnalizacji świetlnej. Nie ma jej w projekcie, ale gmina jako inwestor bierze to pod uwagę. Drugie rozwiązanie to pociągnięcie drogi dalej, w kierunku ronda im. J. Zeidlera.

- Tak została zaplanowana nowa szosa - jest możliwe wybudowanie dalszego fragmentu na długości kilkuset metrów. Wtedy powstałaby droga równoległa do ul. Leszczyńskiej. Poważnie bierzemy taką inwestycję pod uwagę, ale w kolejnych latach. Póki co przy skrzyżowaniu będą lewoskręty, ale bez sygnalizacji świetlnej - wyjaśniał burmistrz Gostynia w ubiegłym roku. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  mieszkaniec Brzezia

  Kto to widział drogę przez zabudowania, ale pomysł. Nie można było przez pola ominąć zabudowania. Szkoda,że władza takie podejmuje decyzję.

 • 9 miesięcy temu | ocena +4 / -1

  Jack

  Nie można było od razu poprowadzić drogę od ronda ,,na skróty,, do planowanej?Tylko próbować ją prowadzić równolegle i dopiero na wysokości Tesco łączyć z planowaną?

  • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -0

   pyt

   A ile podatków dodatkowo chcesz zapłacić? Jak dużo to ci i do Leszna mogą od razu pobudować.

 • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -2

  mieszkaniec

  Nie podoba mi się to

 • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -3

  Podatnik g-nia

  Szybko szybko bo kadencja się kończy.

 • 9 miesięcy temu | ocena +6 / -6

  Krzychu

  To może od razu zabrać się za drogęna osiedlu w Brzeziu - gdzie powstaje nowe przedszkole, a mieszkańcy topią się w błocie i przejeżdżają i przechodzą przez małe jeziora!!!

  • 9 miesięcy temu | ocena +11 / -3

   drogowiec

   Pan właściciel tej drogi podobno już wjeżdża koparkami i wam autostradę wybuduję. Pan deweloper podobno wiadukt strzeli i to przedszkola będzie się windą zjeżdżać. A na poważnie prywatne dróżki buduje się samemu. Artykuł jest o drogach publicznych nie prywatnych.

 • 9 miesięcy temu | ocena +9 / -1

  Mj

  Bardzo mądre decyzje!

 • 9 miesięcy temu | ocena +4 / -4

  Ja

  I po co to

  • 9 miesięcy temu | ocena +4 / -0

   czytelnik

   Żebyś miał pytanie marudo!