reklama

To najlepsi czeladnicy z powiatu gostyńskiego. Właśnie odebrali statuetki i dyplomy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMonter sieci i instalacji sanitarnych, stolarz, dekarz, elektryk oraz murarz – to zawody, w jakich kształcili się najlepsi młodzi czeladnicy z powiatu gostyńskiego. W ZSZ w Gostyniu 24 marca 2023r. odbyła się uroczysta gala wręczenia świadectw czeladniczych uczniom, którzy na sesji egzaminacyjnej w 2022 r. wypadli najlepiej.
reklama

Na uroczystości obecni byli starszy Cechu Rzemiosł Różnych oraz zarząd cechu w Gostyniu, włodarze gmin z powiatu gostyńskiego lub ich przedstawiciele oraz starosta gostyński. Powitano także nowych mistrzów, którzy w sezonie 2022 r. podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe, aby dołączyć do grona osób szkolących uczniów w zawodzie. 

Głównymi bohaterami gali byli jednak uczniowie zawodu, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy, wytrwałości oraz rzetelności zdali egzamin czeladniczy z wynikiem bardzo dobrym.

Uczniów rzemiosła jest mniej

Tomasz Wika – dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu zaznaczył, że uroczysta gala wręczania świadectw służy temu, by najlepszych uhonorować, ale ma też przyczynić się do promowania korzyści, jakie płyną z kształcenia zawodowego.

reklama

- Kształcenie zawodowe od zarania dziejów prowadzone jest przez cech rzemiosł różnych. W ostatnim czasie uczniów rzemiosła jest, niestety, nieco mniej. Natomiast gospodarka, pracodawcy, na pewno również w Gostyniu, potrzebują wykwalifikowanych kadr. Wspólnie z samorządowcami, a  także poprzez organizacje rzemieślnicze, centrum wsparcia rzemiosła, robimy wiele różnego rodzaju przedsięwzięć, imprez promujących kształcenie zawodowe, żeby wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu lokalnego rynku pracy – mówił Tomasz Wika. 

Podobnie jak pozostali goście zgadza się z tym, że na rynku pracy potrzebni są fachowcy, a tacy rodzą się poprzez kształcenie w szkołach branżowych, ale też w technikach. Tomasz Wika nadmienił, że dobrze byłoby też zatrzymać rzemieślników na lokalnym rynku pracy.

reklama

- Wysoko wykwalifikowani fachowcy są zawsze wysoko cenieni. Zapotrzebowanie na takie osoby jest. Nie wiem dokładnie, jak to wygląda w Gostyniu, ale mam nadzieję, że najlepsi pozostaną w regionie – powiedział dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. 

Robert Marcinkowski: rzemiosło w powiecie gostyńskim sobie poradzi

Starosta gostyński, Robert Marcinkowski, patrząc na grono fachowców, odpowiedzialnych za konkretną robotę stwierdził, że rzemiosło w powiecie gostyńskim sobie poradzi.

- Niektórym osobiście zlecałem usługi w moim domu i widzę, że są to konkretni fachowcy, konkretni ludzie. Robią dobrą robotę i takich ludzi potrzebujemy cały czas – mówi włodarz powiatu gostyńskiego.

reklama

Robert Marcinkowski zauważył, że czeladnicy, którzy zdali egazminy na piątki, odnieśli niewątpliwy sukces.

 - Tak naprawdę, żeby uczeń mógł odnieść sukces potrzebna jest praca zarówno szkoły, nauczycieli przedmiotów zawodowych, jak i mistrzów szkolących oraz rodziców. Te dobre wyniki są najlepszym przykładem tego, że gracie w dobrej drużynie, że jesteście skuteczni i (...) jesteście po prostu najlepsi – tak gostyński starosta chwalił najlepszych czeladników, gratulując wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu młodych rzemieślników.

Wyrazy uznania i gratulacje od honorowych gości skierowane zostały również do rodziców, do zarządu Cechu Rzemiosł Różnych, ale też do władz samorządowych. To właśnie włodarze gminni lub osoby ich reprezentujące wraz z przedstawicielami wielkopolskiej izby rzemieślniczej wręczali czeladnikom statuetki, dyplomy oraz listy gratulacyjne.

- Wynik egzaminu jest efektem dotychczasowej pilnej nauki i zaangażowania w pracę. To także dowód dojrzałości i odpowiedzialności oraz doskonały przykład dla tych, którzy dopiero rozpoczynają naukę zawodu. Cieszę się, że w naszej gminie mieszkają tak zdolni ludzie, jak pan – czytamy w liście gratulacyjnym Jerzego Kulaka, burmistrza Gostynia do zdolnych czeladników. 

Tak zdarzyło sie po raz pierwszy

Podczas piątkowej gali po raz pierwszy wyróżniono czeladników, którzy w 2022 roku zadbali o podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. Poszerzyli wiedzę i umiejętności zawodowe, po czym zdali egzamin mistrzowski, aby móc szkolić uczniów w zawodzie i dołączyć do grona cechu rzemiosł różnych. Do wyróżnionych należą:

  • Bartosz Ławniczak – mistrz w zawodzie monter sieci instalacji sanitarnych,
  • Gerard Marcinak – mistrz w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych,
  • Mirosław Kordek – mistrz w zawodzie murarz-tynkarz,
  • Piotr Poniatowski - mistrz w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, 
  • Krzysztof Sieradzki – mistrz w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. 
Pamiątkowe grawertony wręczyli starszy cechu Benon Zboralski oraz pełnomocnik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, Monika Lewandowska.

Statuetki i dyplomy za bardzo dobre wyniki na egzaminie czeladniczym odebrali:

Gmina Gostyń:

  • monter sieci i instalacji sanitarnych - Eryk Krawiec; mistrz szkolący Dawid Nawrocki
  • monter sieci i instalacji sanitarnych - Krzysztof Markowski; mistrz szkolący Jacek Juskowiak 
  • monter sieci i instalacji sanitarnych - Łukasz Jańczak; mistrz szkolący Jacek Juskowiak 
  • stolarz - Gerard Wenderski; mistrz szkolący Jędrzej Poznański 
  • stolarz - Mikołaj Szefer; mistrz szkolący Stanisław Waleński 
  • elektryk - Kacper Cieślak; mistrz szkolący Tomasz Michalski 
  • dekarz - Jakub Antkowiak; mistrz szkolący Mirosław Antkowiak 
 

Gmina Krobia

  • monter sieci i instalacji sanitarnych - Jakua Chorała; mistrz szkolący Leszek Chorała 
  • elektryk - Krystian Sikora; mistrz szkolący Roman Twardowski 
 

Gmina Borek Wlkp.

  • monter sieci i instalacji sanitarnych - Jakub Klupczyński; mistrz szkolący Adam Szymanowski 
 

Gmina Piaski

  • elektryk - Grzegorz Gorwa; mistrz szkolący Andrzej Gorwa 
 

Gmina Poniec

  • monter sieci i instalacji sanitarnych – Eryk Giera; mistrz szkolący Grzegorz Skrzypczak 
 

Gmina Pępowo

  • murarz-tynkarz - Jan Otworowski; mistrz szkolący Benon Zboralski 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama