reklama
reklama

Nadchodzą upały! Ostrzeżenie IMGW dla powiatu gostyńskiego. Jak się przygotować, by je przetrwać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Nadchodzą upały! Ostrzeżenie IMGW dla powiatu gostyńskiego. Jak się przygotować, by je przetrwać? - Zdjęcie główne

Powiat gostyński. Ostrzeżenie 2 stopnia przed uciążliwymi upałami | foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne 2 stopnia dla zachodniej Polski, w tym południowo-zachodniej części Wielkopolski i powiatu gostyńskiego. W sobotę temperatura powietrza w ciągu dnia ma dochodzić do 34 st. C.
reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne 2 stopnia dla powiatu gostyńskiego. 

 

Z komunikatu wynika., że przez najbliższych kilka dni będzie nam towarzyszył upał. Wysokich temperatur ponad normę możemy spodziewać się od czwartku 17 czerwca od godz. 14.00 do poniedziałku, 21 czerwca, do godz. 19.00. W tych dniach prognozowana temperatura maksymalna w dzień wynosić ma od 30°C do 34°C (np. w sobotę), zaś w nocy temperaturę minimalną prognozuje się od 18°C do 21°C.

Pamiętajmy -  upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

 

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to m.in:

  • zmęczenie,
  • silne bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • gorączka,
  • szum w uszach,
  • drgawki,
  • wzrost temperatury ciała zagrażający życiu,
  • większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Bez wątpienia upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że bardzo wysoka temperatura powietrza i słońce są szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż upał również u nich może prowadzić do przegrzania organizmu.

Jak się przygotować, by przetrwać upały?

Jeśli odczuwamyzawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy powinniśmy zadzwonić pod nr alarmowy 112. Jeli to możliwe przenieśmy się w chłodne miejsce. Jeżeli przyjmujemy leki, bądźmy w stałym kontakcie z lekarzem, aby sprawdzi jaki mają wpływ na termoregulację i rwnowagę wodno-elektrolitową.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama