Reklama

Można złożyć wniosek o dofinansowanie drzew dla pszczół

Opublikowano:
Autor:

Można złożyć wniosek o dofinansowanie drzew dla pszczół - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Z inicjatywy Krzysztofa Grabowskiego - wicemarszałka województwa wielkopolskiego odbyła się konferencja, dotycząca rozwoju pszczelarstwa w Wielkopolsce.

 

Goście spotkali się 14 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, aby omówić najważniejsze problemy, z jakimi borykają się pszczelarze oraz wyznaczyć kierunki działań. Odpowiadając na potrzeby pszczelarzy, samorząd województwa wielkopolskiego dofinansuje zakup sadzonek drzew miododajnych, nawet do 20 tysięcy złotych.

Bieżący rok jest dla rolnictwa rokiem bardzo trudnym i zróżnicowanym pod względem klimatycznym. Również pszczelarstwa nie ominęły trudności.

- Zdarzenia te skłoniły do podjęcia działań na rzecz poprawy warunków chowu i hodowli pszczół. Stąd właśnie zrodził się pomysł na zorganizowanie konferencji, w tracie której omówione mogły zostać zostały najbardziej istotne i palące problemy pszczelarstwa – powiedział wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Na konferencję przybył prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła, który przedstawił prezentację i wygłosił wykład pt. „Bioróżnorodność – pszczela stołówka”. Podkreślił biologiczne i gospodarcze znaczenie istnienia gatunku pszczoła miodna i konsekwencje wynikające z zagrożeń dla tego gatunku. W konferencji brało udział blisko 200 osób, bardzo wiele osób chciało też zabrać głos.

W ostatnim czasie do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły zapytania dotyczące możliwości nasadzeń drzew pszczołolubnych w pasach drogowych. W związku z tym samorząd województwa wielkopolskiego podjął decyzję o dofinansowaniu zakupu sadzonek drzew miododajnych, przeznaczonych do zasadzenia w pasie drogowym lub terenach rolniczych.

- Hodowcy poinformowali, że niezbędne w rolnictwie pszczoły coraz częściej mają problemy z pozyskiwaniem nektarów, czy soków, z których powstaje miód. Działanie, które będziemy prowadzić jest długofalowe, a efekty zacznie przynosić za kilka lat, ale też na wiele lat - podkreślił wicemarszałek Grabowski.

Nasadzenia drzew zdecydowanie poprawią strukturę gleb i ich jakość, a także przyczynią się do łagodzenia negatywnych zjawisk związanych z prowadzeniem intensywnej gospodarki rolnej, poprawiając warunki mikroklimatyczne przyległych pól. Zachowanie bioróżnorodności poprzez nasadzenia drzew miododajnych zapewni pozyskanie nektaru owadom zapylającym, zdecydowanie poprawiając ekosystem lokalny.

Dofinansowanie może wynieść nawet do 90 % łącznej wartości kosztów, jednak nie więcej niż 20 000 zł. O przyznanie środków na zakup sadzonek drzew miododajnych przeznaczonych do zasadzenia w pasie drogowym lub terenach rolniczych, mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe jednostki organizacyjne.

Termin składania wniosków upływa 30 listopada. Wnioski należy składać w Departamencie Gospodarki Mieniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE