Jesienią 2020 r., ze względu na wzrost zachorowań na Covid-19 zakończyła się nauka stacjonarna w szkołach. Rząd zdecydował, że uczniowie będą uczyć się zdalnie. To bardzo zaburzyło przygotowania uczniów klas maturalnych do egzaminu dojrzałości. W tym roku o kształcie próbnej matury decydują indywidualnie szkoły. Niektóre rozpoczęły przeprowadzanie egzaminów już w połowie lutego, inne placówki zdecydowały, że poczekają na arkusze przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Ministerstwo Edukacji i Nauki dało szkołom możliwość zorganizowania próbnych matur w szkole. Już od 1 lutego, w ramach konsultacji z nauczycielami można organizować testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego. Rozwiązanie to zostało wprowadzone na prośbę dyrektorów szkół.
Próbne matury trwają
W szkołach średnich powiatu gostyńskiego egzaminy próbne dla maturzystów, zwane też diagnozami właśnie trwają. Zorganizowano je wcześniej, chociaż ministerstwo wyznaczyło termin próbnych matur na I połowę marca - dokładnie od 3 do 16 marca. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że będą one realizowane z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
- Kiedy poluzowano obostrzenia, porozumieliśmy się i stwierdziliśmy, że w lutym zorganizujemy próbną maturę. Dopiero później, kiedy wszystko mieliśmy zaplanowane, ministerstwo edukacji podało datę próbnych matur, które mają być przygotowane w marcu. My jednak nie rezygnujemy z pierwotnych ustaleń - powiedziała Danuta Niedźwiedzińska, dyrektor ZSO w Gostyniu. - Czekaliśmy na to, aż trochę złagodnieją obostrzenia i egzamin próbnej matury przeprowadzimy w przyszłym tygodniu - 22, 23 i 24 lutego - dodała.
Puste sale na korzyść
Udział w próbnych maturach nie jest obowiązkowy. Abiturienci z klas trzecich gostyńskiego „ogólniaka” zostali poinformowani o planach dyrekcji, wszyscy maturzyści z gostyńskiego liceum zdecydowali się przystąpić do egzaminów. W sumie będzie to 67 uczniów. Powołano komisje, wyznaczono sale, w których zostanie przeprowadzony egzamin.
- Młodzież podzieliliśmy na mniejsze grupy. Maturzyści rozsadzeni zostaną w większej ilości klas. Wszystko po to, żeby zachować reżim sanitarny, dystans społeczny. Będzie tak, jak przy organizowaniu egzaminu maturalnego w systemie wiosennym w 2020 r. Uczniowie klas trzecich liceum ogólnokształcącego normalnie będą odpowiadali na pytania, przystąpią do testów specjalnie przygotowanych przez wydawnictwo Operon, które miały być rozwiązywane jesienią. Teraz z tego skorzystamy - wyjaśnia Danuta Niedźwiedzińska.
W ZSO w Gostyniu 22 lutego rozpocznie się egzamin z języka polskiego, dzień później z matematyki. To egzaminy obowiązkowe dla wszystkich kończących edukację licealistów. Kolejnego dnia uczniowie napiszą też egzamin z języka nowożytnego, dodatkowo do wyboru egzamin z wybranego przedmiotu w formie rozszerzonej.
- Próbna matura jest po to, żeby - po pierwsze uczniowie nabyli doświadczenia proceduralnego. Mieliby okazję, gdyby nauka prowadzona była w systemie stacjonarnym. Zdalnie można uczniom mówić o zasadach obowiązujących na maturze, ale jeśli są świadkami naocznymi, uczestniczą w tym egzaminie osobiście, obserwują, wtedy uczą się, jak postępować, czego robić nie należy, nabywają większego doświadczenia. Nam zależy na tym, żeby byli obyci z procedurami - mówi dyrektor ZSO w Gostyniu. - A poza tym nie mieliśmy jesienią matury próbnej, więc będzie okazja, żeby sprawdzić, jaką młodzież ma wiedzę i nad czym jeszcze trzeba popracować - dodaje.
Sale lekcyjne świecące pustkami akurat przysłużą się organizacji próbnej matury w liceum. Zazwyczaj w czasie egzaminów próbnych należało oddzielić uczniów, którzy je pisali od pozostałych, dzwonki były wyłączane.
- Pozostali uczniowie obowiązkowo przerwy spędzali na boisku. Rytm pracy w szkole musiał być jednak zachowany. Teraz - paradoksalnie - warunki są dogodniejsze, będzie większy spokój. Mamy też więcej izb lekcyjnych do dyspozycji i możemy podzielić maturzystów na mniejsze grupy, aby się nie komasowali, żeby zachować reżim sanitarny - mówi Danuta Niedźwiedzińska.
Przed Wielkanocą jeszcze raz?
Co roku w ZSO w Gostyniu organizowano 2 próbne matury: jesienią i na początku II semestru.
- Założyliśmy sobie - chociaż nie wiemy, czy to się uda - żeby pod koniec marca, może jeszcze przed Wielkanocą, młodzież napisała kolejny test, zanim w kwietniu maturzyści skończą rok szkolny, Może się uda to zorganizować, żeby sprawdzić przygotowanie uczniów - dodaje dyrektor „ogólniaka” w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.