Reklama

Młodzież i dzieci z powiatu gostyńskiego rywalizowali na torze przeszkód. Oceniali ich policjanci z KPP w Gostyniu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym i Turniej Motoryzacyjny na szczeblu powiatowym odbyły się w piątek, 22 kwietnia 2022r.. Uczestnikami, starającymi się o miejsce na podium byli zarówno uczniowie szkół podstawowych - od najmłodszych po najstarszych, jak i młodzież ze szkół średnich.

Reklama

Zmagania uczniów odbyły na terenie ATC Ośrodka Doskonalenia Zawodowego i Szkolenia Kierowców w Gostyniu. Rywalizacji i wykonywanym zadaniom przyglądali się policjanci z wydziału ruchu drogowego KPP w Gostyniu, pod przewodnictwem podkom. Adriana Polerowicza, naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Gostyniu. 

- Turnieje są organizowane na terenie całego kraju. Wcześniej odbywają się eliminacje powiatowe. Zwycięzcy z dzisiejszego turnieju pojadą na eliminacje wojewódzkie i dalej na finał ogólnopolski - wyjaśnił podkom. Adrian Polerowicz. - Głównym zamiarem i celem turniejów jest to, by rozpropagować bezpieczne poruszanie się po drogach - u tych najmłodszych uczestników, a także wśród tych najstarszych, którzy posiadają już w ręku prawo jazdy i korzystają pełnoprawnie z dróg - dodał naczelnik gostyńskiej „drogówki”.

Do rywalizacji przystąpiły zespoły, reprezentujące kilka szkół podstawowych i trzy średnie. W sumie w turnieju wzięło udział 38 zawodników, w tym z 3 szkół ponadpodstawowych. Przedstawicieli młodzieży, którzy posiadają uprawnienia i kierują już samochodem było 9. 

Zawody zostały podzielone na część praktyczną i teoretyczną. Uczniowie szkół podstawowych i średnich rywalizowali w 6 konkurencjach, w tym 4 praktycznych.

Część teoretyczna Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Gostyniu

W teoretycznej części odbywał się test pisemny z wiedzy, zarówno z poruszania się po skrzyżowaniach, jak i ogólnej, dotyczącej ruchu drogowego.

 - Mieliśmy dwa rodzaje testów. Pisali go uczestnicy zarówno z młodszej, jak i starszej grupy ze szkół podstawowych - poinformował podkom. Adrian Polerowicz.

Tor rowerowy dla młodszych uczestników turnieju w Gostyniu

Uczestnicy turnieju z młodszych klas „podstawówki” w praktycznej części musieli pokonać tor rowerowy przygotowany zgodnie z regulaminem turnieju ogólnokrajowego.

- Można z jakichś przeszkód zrezygnować, inne można dołożyć - jest dowolność wyboru. W Gostyniu tor dla najmłodszych jest na poziomie prawie zaawansowanym - wyjaśnił naczelnik gostyńskiej „drogówki”. 

W tym roku zrezygnowano z dwóch przeszkód, które mogłyby bardzo utrudnić przejazd lub powodować zagrożenie w ruchu.

- Zapowiadano zachmurzenie, być może opady deszczu, dlatego zrezygnowaliśmy, żeby było bezpiecznie - przyznał podkom. A. Polerowicz z KPP w Gostyniu.

Najmłodsi uczestnicy posiadali karty rowerowe, co było warunkiem przystąpienia do turnieju i pokazywali się oceniającym z jak najlepszej strony na jednośladach. Po wykonaniu części praktycznej, najmłodsi zawodnicy wzięli udział w testach. 

Jak rywalizowała młodzież w turnieju w Gostyniu?

Grupa najstarszych uczestników turnieju zanim przystąpiła do części praktycznej, gdzie w praktycznych umiejętnościach jazdy autem prezentowała się na torze, przystąpiła do prawdziwego egzaminu na prawo jazdy, który zdawali wcześniej, kiedy starali się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Organizatorzy w ramach turnieju jeszcze raz ocenili wiedzę związaną z prawem jazdy, a uczestnicy również mogli sprawdzić, czy nadal pamiętają zasady poznane przed egzaminem. 

Tor przeszkód dla młodzieży został w tym roku utrudniony w porównaniu do lat poprzednich. Wprowadzono dodatkowe elementy do przejechania. Każdy uczestnik musiał najpierw przygotować sobie miejsce do jazdy (jak na prawdziwym egzaminie na prawo jazdy), później oddalił się od pojazdu.

 - Jazda rozpoczynała się z miejsca, w którym kluczyk leżał na krześle. Od momentu porwania kluczyka przez kierowcę, dobiega on do auta, musi zamknąć pasy, włączyć światła i ruszyć po łuku. Następnie wjeżdża po łuku w miejsce parkowania, wyjeżdża stamtąd, musi wjechać w zatokę, pokonać krótki odcinek, wjechać na górkę. Stamtąd rusza i dojeżdża z powrotem na linię startu. Punkty karne są liczone, ewentualne potknięcie pachołka, przekroczenie linii, niewykonanie przeszkody - te już są odliczane od czasu ogólnego wykonania - wyjaśnił podkom. Adrian Polerowicz.

Jak komisja oceniała egzaminy i jazdę?

Wszystko było punktowane, oceniane całościowo: testy razem z jazdą po torze. Podobnie dzieci z klas młodszych otrzymały punkty karne za ewentualne błędy czy poprawki na torze rowerowym. Oceniający podsumowali punktację za poszczególne etapy, w tym za testy. Dzięki temu wybrano najlepszych uczestników i szkoły.

- Nie było w tym roku tak dużej frekwencji, jak poprzednio. Przez 2 lata ze względu na czas pandemii covidowej turniejów nie było. Cieszymy się, że to się reaktywowało, że ośrodek szkolenia kierowców ATC Wojciecha Kaczmarka znowu umożliwił nam przeprowadzenie turnieju - mówił Adrian Polerowicz.

W turnieju brało udział najwięcej najmłodszych uczestników. To organizatorów bardzo ucieszyło.

- Od tego wieku edukację w kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym należy zaczynać, u najmłodszych wiedzę rozpropagowywać. Bawią się świetnie, bardzo miło spędzają czas na torze, ale jest też między nimi rywalizacja. A dla nas ważne jest to, że mają pogłębianą wiedzę z zakresu ruchu drogowego - wyjaśnił podkom. Adrian Polerowicz. 

W tym roku podczas turnieju nie rozegrano zawodów w kategorii pierwszej pomocy przedmedycznej. Znajdzie się iona jednak w programie rywalizacji na pułapie wojewódzkim i wyższym.

WYNIKI powiatowego etapu Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Gostyniu

Grupowe kategorie - młodsze klasy

  • I miejsce Szkoła Podstawowa w Pogorzeli
  • II - Szkola Podstawowa w Goli
  • III - Szkoła Podstawowa w Bodzewie
Uczniowie powyżej 12 lat:

  • I miejsce - Szkoła Podstawowa w Siemowie
  • II - Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu
  • III - Szkoła Podstawoa w Starej Krobi
Szkoły średnie

  • I miejsce - ZSOiZ w Krobi
  • II - ZSR w Grabonogu
  • III - ZSOiZ w Pogorzeli

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy