Zmagania uczniów odbyły na terenie ATC Ośrodka Doskonalenia Zawodowego i Szkolenia Kierowców w Gostyniu. Rywalizacji i wykonywanym zadaniom przyglądali się policjanci z wydziału ruchu drogowego KPP w Gostyniu, pod przewodnictwem podkom. Adriana Polerowicza, naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Gostyniu.
- Turnieje są organizowane na terenie całego kraju. Wcześniej odbywają się eliminacje powiatowe. Zwycięzcy z dzisiejszego turnieju pojadą na eliminacje wojewódzkie i dalej na finał ogólnopolski - wyjaśnił podkom. Adrian Polerowicz. - Głównym zamiarem i celem turniejów jest to, by rozpropagować bezpieczne poruszanie się po drogach - u tych najmłodszych uczestników, a także wśród tych najstarszych, którzy posiadają już w ręku prawo jazdy i korzystają pełnoprawnie z dróg - dodał naczelnik gostyńskiej „drogówki”.
Do rywalizacji przystąpiły zespoły, reprezentujące kilka szkół podstawowych i trzy średnie. W sumie w turnieju wzięło udział 38 zawodników, w tym z 3 szkół ponadpodstawowych. Przedstawicieli młodzieży, którzy posiadają uprawnienia i kierują już samochodem było 9.
Zawody zostały podzielone na część praktyczną i teoretyczną. Uczniowie szkół podstawowych i średnich rywalizowali w 6 konkurencjach, w tym 4 praktycznych.
Część teoretyczna Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Gostyniu
W teoretycznej części odbywał się test pisemny z wiedzy, zarówno z poruszania się po skrzyżowaniach, jak i ogólnej, dotyczącej ruchu drogowego.
- Mieliśmy dwa rodzaje testów. Pisali go uczestnicy zarówno z młodszej, jak i starszej grupy ze szkół podstawowych - poinformował podkom. Adrian Polerowicz.
Tor rowerowy dla młodszych uczestników turnieju w Gostyniu
Uczestnicy turnieju z młodszych klas „podstawówki” w praktycznej części musieli pokonać tor rowerowy przygotowany zgodnie z regulaminem turnieju ogólnokrajowego.
- Można z jakichś przeszkód zrezygnować, inne można dołożyć - jest dowolność wyboru. W Gostyniu tor dla najmłodszych jest na poziomie prawie zaawansowanym - wyjaśnił naczelnik gostyńskiej „drogówki”.
W tym roku zrezygnowano z dwóch przeszkód, które mogłyby bardzo utrudnić przejazd lub powodować zagrożenie w ruchu.
- Zapowiadano zachmurzenie, być może opady deszczu, dlatego zrezygnowaliśmy, żeby było bezpiecznie - przyznał podkom. A. Polerowicz z KPP w Gostyniu.
Najmłodsi uczestnicy posiadali karty rowerowe, co było warunkiem przystąpienia do turnieju i pokazywali się oceniającym z jak najlepszej strony na jednośladach. Po wykonaniu części praktycznej, najmłodsi zawodnicy wzięli udział w testach.
Jak rywalizowała młodzież w turnieju w Gostyniu?
Grupa najstarszych uczestników turnieju zanim przystąpiła do części praktycznej, gdzie w praktycznych umiejętnościach jazdy autem prezentowała się na torze, przystąpiła do prawdziwego egzaminu na prawo jazdy, który zdawali wcześniej, kiedy starali się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Organizatorzy w ramach turnieju jeszcze raz ocenili wiedzę związaną z prawem jazdy, a uczestnicy również mogli sprawdzić, czy nadal pamiętają zasady poznane przed egzaminem.Tor przeszkód dla młodzieży został w tym roku utrudniony w porównaniu do lat poprzednich. Wprowadzono dodatkowe elementy do przejechania. Każdy uczestnik musiał najpierw przygotować sobie miejsce do jazdy (jak na prawdziwym egzaminie na prawo jazdy), później oddalił się od pojazdu.
- Jazda rozpoczynała się z miejsca, w którym kluczyk leżał na krześle. Od momentu porwania kluczyka przez kierowcę, dobiega on do auta, musi zamknąć pasy, włączyć światła i ruszyć po łuku. Następnie wjeżdża po łuku w miejsce parkowania, wyjeżdża stamtąd, musi wjechać w zatokę, pokonać krótki odcinek, wjechać na górkę. Stamtąd rusza i dojeżdża z powrotem na linię startu. Punkty karne są liczone, ewentualne potknięcie pachołka, przekroczenie linii, niewykonanie przeszkody - te już są odliczane od czasu ogólnego wykonania - wyjaśnił podkom. Adrian Polerowicz.
Jak komisja oceniała egzaminy i jazdę?
Wszystko było punktowane, oceniane całościowo: testy razem z jazdą po torze. Podobnie dzieci z klas młodszych otrzymały punkty karne za ewentualne błędy czy poprawki na torze rowerowym. Oceniający podsumowali punktację za poszczególne etapy, w tym za testy. Dzięki temu wybrano najlepszych uczestników i szkoły.
- Nie było w tym roku tak dużej frekwencji, jak poprzednio. Przez 2 lata ze względu na czas pandemii covidowej turniejów nie było. Cieszymy się, że to się reaktywowało, że ośrodek szkolenia kierowców ATC Wojciecha Kaczmarka znowu umożliwił nam przeprowadzenie turnieju - mówił Adrian Polerowicz.
W turnieju brało udział najwięcej najmłodszych uczestników. To organizatorów bardzo ucieszyło.
- Od tego wieku edukację w kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym należy zaczynać, u najmłodszych wiedzę rozpropagowywać. Bawią się świetnie, bardzo miło spędzają czas na torze, ale jest też między nimi rywalizacja. A dla nas ważne jest to, że mają pogłębianą wiedzę z zakresu ruchu drogowego - wyjaśnił podkom. Adrian Polerowicz.
W tym roku podczas turnieju nie rozegrano zawodów w kategorii pierwszej pomocy przedmedycznej. Znajdzie się iona jednak w programie rywalizacji na pułapie wojewódzkim i wyższym.
WYNIKI powiatowego etapu Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Gostyniu
Grupowe kategorie - młodsze klasy
- I miejsce Szkoła Podstawowa w Pogorzeli
- II - Szkola Podstawowa w Goli
- III - Szkoła Podstawowa w Bodzewie
- I miejsce - Szkoła Podstawowa w Siemowie
- II - Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu
- III - Szkoła Podstawoa w Starej Krobi
- I miejsce - ZSOiZ w Krobi
- II - ZSR w Grabonogu
- III - ZSOiZ w Pogorzeli
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.