Kongres Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Grzymisławicach
Kongres był doskonałą okazją do spotkania się z opiekunami drużyn z całej Wielkopolski oraz przedstawicielami instytucji, które inicjują lokalne wydarzenia dla młodych adeptów pożarnictwa. Na kongres dotarło w sumie 59 młodych strażaków, a uczestników było około 230. Forum poprzedzone było spotkaniami jednostek OSP w subregionach, na których dyskutowano m.in. o tym, jak reaktywować, zakałdać i prowadzić młodzieżowe drużyny pożarnicze.
- Ostatnio znalazło się sporo funduszy państwowych na działalność statutową. Skorzystaliśmy z tego, dostaliśmy pieniądze na wyjazdy, organizację imprez integracyjnych i biwaków. Wszytsko po to, by zaktywizować dzieci i młodzież - wyjaśnił dh Grzegorz Marszałek z OSP w Karolewie, jednocześnie wiceprezes zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP województwa wielkopolskiego.
W programie forum MDP zaplanowano ciekawe prelekcje oraz spotkanie z psychologiem. Znalazło się też miejsce na wystawy sprzętu strażackiego z asortymentem dla drużyn pożarniczych oraz przestrzeń do strażackiego networkingu.
Przygotowano 4 panele tematyczne, a kongres prowadził druh Jan Przybylski, strażak, społecznik i samorządowiec.
O funkcjonowaniu drużyn pożarniczych w Polsce mówili między innymi: zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - st. bryg. Tomasz Grelak, wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP - druhna Teresa Tiszbierek oraz opiekunka MDP Świderki - druhna Magdalena Żentała, która w 2019 roku uzyskała tytuł Najlepszego Opiekuna w X edycji ogólnopolskiego konkursu na wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą oraz jej opiekuna „Najlepsi z najlepszych”.
O relacjach z dziećmi i młodzieżą w straży pożarnej opowiadała Iwona Michalak-Jędrzejczak, psycholog i psychoterapeuta, specjalista w dziedzinie dzieci i młodzieży, trener i wykładowca. Z kolei społecznik i samorządowiec Mikołaj Kostaniak podpowiadał opiekunom, w jaki sposób z adeptami pożarnictwa MDP tworzyć lokalne inicjatywy.
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z gostyńskiego na kongresie w Grzymisławicach
W powiecie gostyńskim działa 35 MDP, zrzeszających w sumie 561 młodych adeptow pożarnictwa. W 2022 r. 29 osób przeszło do jednostek OSP. Są też 2 drużyny dziecięce, do których należy 58 osób. Prowadzący młodzieżowe drużyny pożarnicze uważają, że wśród dzieci i młodych ludzi wzrasta zainteresowanie służbą w OSP.
- Trybiki chyba musiały się dzieciom przestawić, młodzi musieli zmienić podejście, bo wychodzą coraz częściej „na zewnątrz” i szukają zajęć w MDP, również fizycznych. Być może pandemia spowodowała, że przez ostatnie lata siedzieli odizolowani w domach przed komputerem, a teraz potrzebują innych doświadczeń. Wyjeżdżamy z młodzieżą na obozy survivalowe, podczas których młodzi adepci pożarnictwa przygotowują się psychicznie do udziału w zdarzeniach po przejściu do OSP - stwierdził Tomasz Matuszak z OSP w Krobi.
Do Grzymisławic (gm. Września) pojechali członkowie MDP, działających w gminie Borek Wlkp. (Siedmiorogów, Karolew, Borek Wlkp.), młodzi adepci pożarnictwa z Krobi, Dzięczyny (gm. Poniec), a także przedstawiciele Dziecięcej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP w Grabonogu.
- Wrażenia niesamowite. Dla mnie osobiście to pożyteczne doświadczenie, wiele porad i pomysłów związanych z podejściem do dzieci i młodzieży, którymi się podzieliliśmy, mogę wykorzystać w prowadzeniu MDP w Krobi. Uważam, że kongres był potrzebny chociażby dlatego, że umożliwił wymianę doświadczeń z instruktorami z innych jednostek. Mam nadzieję, że tego rodzaju spotkań będzie więcej, że ruszą z tym dalej, poza granice Wielkopolski - przedstawił swoją opinię Tomasz Matuszak z OSP w Krobi.
Młodzi adepci są również zadowoleni, zwłaszcza ze spotkania z psychologiem, a także z rozmów kuluarowych z innymi członkami MDP i ich instruktorami.
- Była przedstawicielka, która wymyślila grę planszową, opowiedziała jak powstaje, o co chodzi. Podczas wykładu z psychologiem dowiedzieliśmy się, jak młodzież może pogodzić szkolne i pozaszkolne obowiązki, związane z egzaminami z działalnością wolontariacką w OSP - powiedziała 15-letnia Aleksandra z MDP w Karolewie, która jest zainteresowana działalnością w OSP, co było pasją jej pradziadka.
Z pewnym niedosytem z kongresu wrócili druhowie prowadzący dziecięce drużyny pożarnicze. Liczyli bardziej na praktyczne porady - jak działać, co możemy zaoferować dzieciom, skąd pozyskać pieniądze na prowadzenie DDP.
Szkolenia i integracja na kongresie MDP
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób, całe spotkanie transmitowano "na żywo" w internecie. To była doskonała forma uczestnictwa w kongresie dla zainteresowanych osób, które jednak nie zdążyły się zarejestrować.Pierwsze wojewódzkie forum dla młodych strażaków - ochotników było także fantastyczną okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń. Jednocześnie podsumowano spotkania regionalne. Kongres w Grzymisławicach można traktować jak odpowiedź na potrzebę środowiska.
- Na początku realizacji projektu wystąpiliśmy z ankietą do wielkopolskiego środowiska drużyn pożarniczych, by dowiedzieć się czego im potrzeba. Na tej podstawie przygotowaliśmy stronę internetową, następnie zaplanowaliśmy i przeprowadziliśmy szkolenia, a podczas nich zapytaliśmy o kolejne potrzeby szkoleniowe. Kongres był okazją do opowiedzenia o najważniejszych sprawach, które nurtowały opiekunów, młodych adeptów pożarnictwa, wszystkich współpracujących z dziećmi i młodzieżą w strażach pożarnych. Chodziło również o stworzenie płaszczyzny do strażackiego networkingu. Ocenę formatu wydarzenia i spotkań szkoleniowych oraz pozostałych działań zostawiamy odbiorcom, jednak uważamy, że tym, co zaproponowaliśmy, zagospodarowaliśmy w jakimś stopniu potrzebę zorganizowania właśnie tego typu przedsięwzięć na środowisk DDP i MDP. A o kolejne spotkania i wydarzenia pyta nas cała Polska - wyjaśnia dh Martin Halasz, koordynator projektu z jednostki OSP w Kwilczu.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Stawiam na MDP! W drużynie siła!”, który realizowany jest w formie zadania publicznego „Zaangażowanie młodzieży z drużyn przy OSP szansą na nowe aktywności w lokalnych społecznościach”. Koordynatorem jest jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwilczu, a partnerem projektu - Komenda Wojewódzka PSP w Poznaniu. Zadanie sfinansowano dzięki funduszom pozyskanym z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.
Oferta dla członków i sympatyków MDP
Co dla młodych adeptów pożarnictwa, oprócz kongresu, przygotowano do tej pory? Przede wszystkim powstał ciekawy serwis: stawiamnamdp.pl - TUTAJ, który dedykowany jest całemu środowisku dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych, jej opiekunom i adeptom pożarnictwa. Stronę internetową może odwiedzić każdy z sympatyków pożarnictwa, który chciałby dowiedzieć się czegoś o funkcjonowaniu DDP i MDP w Polsce, by znaleźć tam odpowiedzi na nurtujące pytania.
- Zachęcamy przedstawicieli drużyn pożarniczych do odwiedzenia strony, serwisu, a przy okazji do oznaczenia swojej drużyny pożarniczej na mapie Polski. (...) Serwis jest też bankiem wiedzy dla wszystkich opiekunów DDP i MDP, którzy prowadzą m.in. zbiórki szkoleniowe adeptów - lobbuje dh Martin Halasz, koordynator projektu z jednostki OSP w Kwilczu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.