reklama

Mieszkaniec gminy Pogorzela poruszał się po drodze mając 3,5 promila alkoholu w organizmie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fotolia

Mieszkaniec gminy Pogorzela poruszał się po drodze mając 3,5 promila alkoholu w organizmie - Zdjęcie główne

- Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu - mówi oficer prasowa KPP w Gostyniu. | foto Fotolia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościO dużo za dużo przekroczył dopuszczalne limity spożycia alkoholu podczas prowadzenia pojazdu pewien mieszkaniec gminy Pogorzela. Mężczyzna miał 3,5 promila alkoholu w organizmie jadąc rowerem. Grozi mu grzywna do 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów.
reklama

Nietrzeźwego rowerzystę zdradził styl jazdy

W poniedziałek, 23 sierpnia po godzinie 10.00 w Pogorzeli dzielnicowy zatrzymał do kontroli drogowej rowerzystę.

- Mężczyzna zwrócił na siebie uwagę policjanta stylem jazdy. Podczas rozmowy mundurowy wyczuł od niego zapach alkoholu. Urządzenie wykazało, że 45-latek wsiadł na rower mając blisko 3,5 promila alkoholu w organizmie - informuje aspirant sztabowy Monika Curyk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.

Mężczyzna odpowie za popełnione wykroczenie przed sądem.

- Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Policjanci nie mają taryfy ulgowej wobec tak lekkomyślnych uczestników ruchu drogowego - dodaje oficer prasowa gostyńskiej komendy powiatowej policji.

reklama

Jak kara czeka kierowcę, gdy ma więcej niż 0,5 promila

Przypomnijmy, że kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości, czyli gdy stężenie alkoholu w organizmie jest większe niż 0,25 mg/dm3 lub 0,5 promila, jest wykroczeniem z art. 87§1a. Za ten czyn kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu od 5 do 30 dni lub grzywnę od 50 do 5 000 złotych. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

Do 0,5 promila to też wykroczenie

reklama

W przypadku, gdy wynik badania wyniesie od 0,1 do 0,25 mg/dm3 lub 0,2 do 0,5 promila mamy do czynienia z art. 87§2 kodeksu wykroczeń. Za ten czyn przewidywana jest kara aresztu od 5 do 14 dni, lub grzywna od 20 do 5000 zł. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

Za złamanie zakazu prowadzenie pojazdów rowerzyści grozi więzienie

W sytuacji, gdy zasądzony zostanie zakaz prowadzenia rowerów, a rowerzysta wbrew orzeczonemu zakazowi będzie poruszał się rowerem, to niezależnie od tego czy będzie jechał trzeźwy, czy pijany – grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama