Dzielnicowy z Borku Wielkopolskiego, który podczas służby przebywał w Bolesławowie, zauważył jadący drogą ciągnik rolniczy. Doszło do dziwnej sytuacji, która policjantowi wydawała się podejrzana.
Na widok radiowozu ciągnik nagle zwolnił.
- Policjant zatrzymał pojazd do kontroli drogowej. Za kierownicą siedział 26-letni mieszkaniec boreckiej gminy – wyjaśnia podkom. Monika Curyk, oficer prasowa policji w Gostyniu.
W pierwszej chwili można było pomyśleć, że kierowca boi się alkomatu. Jak się okazało, kierowca był trzeźwy, co wykazało badanie alkomatem. Na jaw wyszło inne przewinienie. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że 26-latek miał sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami ważny do 2025 roku, który otrzymał, gdyż został już wcześniej przyłapany na kierowaniu pojazdami w stanie nietrzeźwości. Wówczas także zatrzymano mu prawo jazdy.
- Dodatkowo ciągnik rolniczy, którym się poruszał nie miał aktualnych badań technicznych – uzupełnia informacje podkom. Monika Curyk z KPP w Gostyniu.
W tym przypadku 26-latkowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Ponieważ dwykrotnie wcześniej złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, niewykluczone, że kierowca otrzyma tym razem dożywotni zakaz w tym zakresie.
Przewinienia mieszkańca boreckiej gminy kwalifikują się pod:
Art. 178 a KK
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Art. 244 KK [Niestosowanie się do orzeczonych środków karnych]
Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, zajmowania stanowiska lub wykonywania zawodu lub pracy w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji lub udziałów, wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.