Ośmioosobowa kapituła postanowiła wyróżnić aktywnych ludzi, którzy mają największy wpływ na promocję gminy, a także osiągają sukcesy w różnych dziedzinach. W grupie tegorocznych laureatów znalazły się także instytucje i organizacje, zaangażowane w rozwój pępowskiej gminy oraz w integrację społeczności lokalnej.
Kandydatów do wyróżnienia w konkursie „Laur Aktywności Społecznej" w gminie Pępowo można było zgłaszać w czterech kategoriach:
- organizacja społeczna,
- działacz,
- lider przedsiębiorczości,
- sportowiec.
Listę wyróżnionych osób i instytucji w konkursie ,,Laur Aktywności Społecznej” w gminie Pępowo oficjalnie ujawniono w niedzielę, 19 stycznia 2025 roku. W sali widowiskowej GOKSiAL trwał wówczas koncert Big Band Pępowo. Na chwilę ucichły muzyczne dźwięki, by Leszek Żelazny, dyrektor pępowskiego centrum kultury, mógł przekazać mieszkańcom, kto z koncertu wyjedzie ze statuetką w rękach.
- Wyboru dokonywała ośmioosobowa kapituła, której przewodniczącym był wójt gminy Pępowo - Grzegorz Matuszak. Wybór jest bardzo sprawiedliwy - powiedział Leszek Żelazny, dyrektor ośrodka kultury w Pępowie.
Zaprezentował obecnym na koncercie, czym różnią się poszczególne kategorie plebiscytu. Z kolei statuetki i dyplomy wtyróżnionym wręczył wójt Grzegorz Matuszak wraz z zastępcą i przewodniczącym rady gminy.
Przedstawicielki KGW Babkowice odebrały statuetkę
Do kategorii organizacja społeczna zgłaszane są stowarzyszenia, związki, zrzeszenia, kluby, zespoły, drużyny, grupy nieformalne, czyli organizacje, które uwzględniają w swej działalności zarówno potrzeby społeczne, jak i cele biznesowe. Chodzi o instytucje czy organizacje, które prowadzą działalność przez dzielenie się swoimi zasobami w środowisku i społeczności lokalnej, a zarazem bezinteresownie pomagają w zawieraniu transakcji i załatwianiu spraw w sąsiedzkim gronie.Statuetka przyznawana w konkursie ,,Laur Aktywności Społecznej”, w kategorii organizacja społeczna, w tym roku powędrowała do Koła Gospodyń Wiejskich w Babkowicach. To zgrana grupa osób zaangażowanych w realizację swojej misji.
- Dzisiaj tutaj wśród publiczności jest praktycznie większość członkiń koła KGW Babkowice - przyznał dyrektor Leszek Żelazny.
KGW Babkowice powstało w 1961 roku przy Kółku Rolniczym. Założycielką była Marianna Turbańska. Obecnie w kole działają 42 członkinie, przewodniczącą od lat jest Hanna Dułacz, natomiast zastępcą - Teresa Pieprzyk. Jako skarbnik dla KGW Babkowice pracuje Alicja Wierzyk.
- Zawsze stawiają dobro wspólne na pierwszym miejscu, a ich działania mają na celu integrację mieszkańców - zapewniał Leszek Żelazny, prezentując organizację.
KGW Babkowice prowadzi działalność na wielu płaszczyznach - od uczestnictwa w festynach i konkursach, na których są prezentowane różne dania i wypieki, poprzez integrację na wspólnych wycieczkach, po wypożyczanie naczyń kuchennych. W priorytetowej działalności kierują się hasłem, że dzięki wspólnej pracy można osiągnąć więcej. KGW Babkowice to niezwykle zaangażowana i dynamiczna grupa, której członkinie wnoszą ogromny wkład w rozwój lokalnej społeczności. Zawsze gotowe do działania, nigdy nie odmawiają podjęcia współpracy. Ich charyzma i pasja, a także niestrudzona pomoc sprawiają, że są niezastąpionym wsparciem w organizacji wszelkich przedsięwzięć gminnych, jak i lokalnych.
Chyba wszyscy znają Andrzeja Małeckiego, zasłużonego dla OSP
Do kategorii aktywny "działacz" można było zgłaszać osoby, które z poświęceniem prowadzą działalność na rzecz mieszkańców, pojawiają się na różnego rodzaju wydarzeniach i są zaangażowane w życie gminy. Ponadto są cenione ze względu na posiadaną przez nich wiedzę, doświadczenie i renomę w gminie Pępowo. Konsekwentnie i sumiennie rozwiązują problemy związane z przemianami społecznymi i gospodarczymi.W tym roku kapituła zdecydowała, że dyplom i statuetkę otrzyma Andrzej Małecki - od wielu lat zaangażowany w życie gminy. Dyrektor pępowskiego ośrodka kultury, przypomniał, że wyróżniony już trzecią kadencję pracuje jako członek Rady Sołeckiej Gminy Pępowo.
- Nigdy nikomu nie odmawia pomocy i sam ją bezinteresownie niesie. Od 1983 roku jest silnie związany z Pępowską Ochotniczą Strażą Pożarną, będąc jej prezesem od prawie 45 lat - mówił Leszek Żelazny o obdarowanym "Laurem Aktywności Społecznej".
Halowa piłka nożna to jego pasja
W kolejnej kategorii - aktywny sportowiec - w Pępowie zawsze wyróżniane są osoby, które zajmują się sportem zawodowo lub prywatnie, wprowadzają innowacje, promują zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia, prowadzą szeroko rozumiane zajęcia sportowe, angażują się w sportowe życie gminy. Kapituła konkursowa bierze również pod uwagę sukcesy kandydatów, zdobywane nagrody, wyróżnienia i osiągnięcia w różnych dyscyplinach sportowych. W 2025 roku na zespole przyznającym nagrody, największe wrażenie zrobił Albert Betowski z Ludwinowa.Uhonorowany tytułem osobiście nie mógł odebrać statuetki, dlatego w jego imieniu przed włodarzami gminy stanęli rodzice. Wójt Grzegorz Matuszak pogratulował im zdolnego syna.
Swoje pierwsze kroki piłkarskie Albert Betowski stawiał jako siedmiolatek w klubie KS Ludwinowo. Później trenował w klubie piłkarskim Kania Gostyń. Kolejną drużyną była Krobianka Krobia, gdzie Albert rozgrywał mecze w kategorii juniorów. Grał też w Dąbrowiance Pępowo, a w międzyczasie pojawiła się piłka halowa.
Jak się okazało, prawdziwa przygoda Alberta z piłką nożną halową (futsalem) rozpoczęła się od gry w drużynie „Tygrysów” w Pępowskiej Lidze Halowej. Poczynaniom młodego zawodnika w „halówce” przyglądali się wówczas działacze Piasta Poznań i to z nimi przystąpił do rozgrywek ligowych.
- W międzyczasie brał udział w rozgrywkach kadry regionu, z którymi trafił do finałów Mistrzostw Polski - przedstawiał publiczności sylwetkę Alberta dyrektor GOKSiAL w Pępowie.
Piekarz najlepszy wśród liderów przedsiębiorczości gminy Pępowo
Ostatnią kategorią, w której wręczano wyróżnienia podczas niedzielnego koncertu noworocznego był „Lider przedsiębiorczości”. Dotychczas w tym przypadku zostali wyróżnieni reprezentanci różnych stanów i zawodów, których firmy służą o ochronie środowiska i w tym celu wprowadzają nowoczesne inwestycje związane ze zmniejszeniem negatywnych skutków oddziaływania na środowisko. Kapituła zwraca uwagę także na zdobyte nagrody i wyróżnienia przedsiębiorstwa. Ponadto powinny gwarantować miejsca pracy, ale też znajdować czas dla kontrahentów i cieszyć się niesłabnącą opinią. W 2025 roku w pępowskiej gminie, w kategorii „Lider przedsiębiorczości” doceniona została firma, a właściwie piekarnia „Adam Matuszewski”, która - jak stwierdzili tworzący kapitułę konkursową - jest prawdziwą perełką regionu.
- Od 90 lat nieprzerwanie cieszy podniebienia mieszkańców nie tylko samego Pępowa i okolicznych miejscowości. Jej historia sięga aż czterech pokoleń, a każde z nich wniosło coś wyjątkowego do tego miejsca, pielęgnując jednocześnie tradycję piekarniczą, która od lat przekazywana była z ojca na syna. Od momentu powstania piekarnia stała się symbolem jakości, pasji i szacunku do rzemiosła - podkreśla kapituła konkursu.
Oceniający zapewniają, że pieczywo i ciasta pochodzące z piekarni zawsze są świeże i aromatyczne.
- To prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej, które zachwycają smakiem i wyglądem. Wykorzystując receptury opracowane przez przodków, współczesna piekarnia łączy tradycję z nowoczesnością, stale podnosząc jakość swoich wyrobów. 90-lecie istnienia piekarni to nie tylko okazja do świętowania, ale także moment, by wspomnieć wszystkie pokolenia, które przez lata budowały jej renomę. Piekarnia Matuszewskich w Pępowie to miejsce, które z dumą pielęgnuje tradycję, (...) a jednocześnie otwiera się na nowe wyzwania. W 2019 roku powstał pieczony do dziś chleb „Franciszek”, powiązany z naszym zrekonstruowanym wiatrakiem - usłyszeli świadkowie wręczania statuetki właścicielowi piekarni.
Wójt Pępowa: "wybór był niezwykle trudny"
Szef kapituły konkursu, wójt Grzegorz Matuszak, przyznał, że jej członkowie mieli spory kłopot przy wybieraniu najlepszych.
- Jest z czego wybrać. Cieszę się, że gmina Pępowo się rozwija. Laureaci, którzy przed chwilą odbierali tutaj, przed sceną statuetki, to są prawdziwi „ci pierwsi wśród równych”. Mamy więcej firm, aktywnych działaczy, ale rok 2024 - moim zdaniem - był najlepszy w wykonaniu tych wyróżnionych organizacji. Gratuluję im jeszcze raz, życzę wszelkiej pomyślności, żeby dalej pięknie się rozwijali, również z pożytkiem dla pępowskiej gminy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.