Scena w Bułakowie - na tę inwestycję mieszkańcy wsi czekali od lat
Takiego elementu wyposażenia miejscowego terenu rekreacji, położonego w parku, bardzo brakowało w Bułakowie, na „muszlę koncertową” mieszkańcy czekali od lat.
- Kiedy robimy w wiosce letnie festyny, dożynki czy inne imprezy w plenerze, to zawsze był problem, gdyż scenę musieliśmy pożyczać z Pogorzeli, z urzędu. Ta z kolei już jest wiekowa i ledwo się trzyma - wyjaśnia Grażyna Naglak.
Od lat projekt był wpisany do strategii rozwoju wsi. - Odłożyliśmy pieniądze z funduszu sołeckiego, napisaliśmy przy współpracy z urzędem wniosek w naborze konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” i udało się zrealizować pomysł. Mamy scenę, może nie jest wymiarowo duża, ale dla nas taka wystarczy - zapewnia sołtyska Bułakowa.
Gmina Pogorzela wspólnie z mieszkańcami sołectwa Bułaków zrealizowała projekt pod nazwą „Budowa sceny w Bułakowie” w ramach XIV edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”. W ten sposób pozyskano dofinansowanie z programu, który realizuje Urząd Marszałkowski w Poznaniu.
- Budowa sceny jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia miejsca spotkań dla mieszkańców, przestrzeni do prezentowania lokalnych organizacji oraz potrzebę zagospodarowania centrum wsi Bułaków - napisano w projekcie.
Scena w Bułakowie - ofertę złożył lokalny przedsiębiorca
Kiedy już wiadomo było, że gmina Pogorzela otrzyma dofinansowanie, ogłoszono zapytanie ofertowe na wykonanie drewnianej muszli koncertowej. Ofertę złożył lokalny przedsiębiorca - zakład stolarski z Pogorzeli. Do realizacji zadania przystąpiono latem.
- Zanim scena pojawiła się w wiosce, należało przygotować teren, wykarczować drzewa, uszykować podest, pierwszą betonową podstawę, na której mogła już pracować stolarnia - mówi Grażyna Naglak.
W ten sposób przy świetlicy wiejskiej powstało miejsce atrakcyjne dla wielu grup mieszkańców - dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
- Po zakończeniu inwestycji wyrównaliśmy teren piaskiem, nasadziliśmy drzewka, pojawiła się zieleń, żeby muszla koncertowa wkomponowała się w krajobraz - uzupełnia sołtyska.
Rada sołecka w przyszłości planuje zamówić roletę, żeby zamknąć scenę, dzięki czemu zimą będzie mogła ona pełnić rolę magazynu, do którego można włożyć ławostoły czy inny sprzęt. Mieszkańcy Bułakowa na terenie rekreacyjnym mają również utwardzony kostką plac do zabaw i oczywiście park, o który cały czas dbają.
- Jesteśmy na etapie karczowania odrostów drzew i nasadzania nowych. Myślimy też o nowym ogrodzeniu. Mamy miejsce do grilla, ławostoły, zakupione w ubiegłym roku z grantu Stowarzyszenia „Dziecko”. Po pojawieniu się sceny można powiedzieć, że nasze miejsce do organizowania imprez plenerowych jest dość dobrze wyposażone. Teraz tylko organizować festyny, żeby się coś działo - mówi Grażyna Naglak.
Jeśli chodzi o plan rozwoju wsi Bułaków na 2025 rok, społeczność zamierza przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego na budowę chodnika przy drodze gminnej, planuje również postawienie nowego ogrodzenia parku.
Całkowita wartość projektu: 110 446,80 zł
- Dotacja UMWW: 63 000 zł
- Wkład własny gminy, w tym fundusz sołecki: 29 446,80 zł
- Wkład własny mieszkańców w tym: 18 000 zł
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.