To od pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu strażnicy miejscy uzyskali informację, iż od kilku dni, do ulicznych koszy w mieście podrzucane są budowlane odpady. Bardzo "bogato zaopatrzone" w materiały poremontowe były te kosze, które znajdują się przy ulicy Kolejowej w Gostyniu.
Mundurowi natychmiast podjęli kompleksowe czynności, związane z ustaleniem sprawcy wykroczenia. W tej, można powiedzieć, śledczo-operacyjnej pracy strażnikom miejskim pomogły między innymi nagrania z miejskiego monitoringu. Po ustalaniu miejsca remontu, strażnicy dotarli do osoby, która uliczne kosze pomyliła z kontenerami na odpady remontowe. Notabene o te ostatnie prowadzący remont na prywatnej posesji, powinien zadbać we własnym zakresie.
Sprawne działanie i szybka praca strażników miejskich przyniosły oczekiwane rezultaty. Okazało się, że uliczne kosze w kontenery na gruz i inne materiały poremontowe próbował zamienić mężczyzna, który na co dzień zamieszkuje w Toruniu.
W toku czynności wyjaśniających ustalono, iż 49-latek zabrał się za gruntowny remont jednego z lokali w kamienicy, która znajduje się w centrum miasta - wyjaśnia Dominik Gorynia, szef komendy Straży Miejskiej w Gostyniu.
Mężczyzna został ukarany mandantem karnym zgodnym z taryfikatorem za czyn z art. 10 ust. 2a Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Wyrzucanie do koszy ulicznych odpadów z gospodarstw domowych, również odpadów poremontowych czy z prowadzonej działalności gospodarczej jest zabronione i stanowi wykroczenie. Wynika to jasno z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - mówi Dominik Gorynia, szef komendy Straży Miejskiej w Gostyniu.
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gmin, należących do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego (a jedną z nich jest również gmina Gostyń), w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, zabrania gromadzenia i umieszczania w koszach ulicznych odpadów, które powstały na terenie zamieszkałej nieruchomości. Zgdnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, taryfikator za nieprzestrzeganie regulaminu przewiduje mandat karny w wysokości do 500 zł.
Apelujemy do mieszkańców o to, by reagowali na takie sytuacje i zgłaszali je do straży miejskiej - mówi komendant Dominik Gorynia.
Przypomnijmy, miejscem, do którego mieszkańcy Gostynia mogą bezpłatnie oddać limitowaną ilość zebranych selektywnie odpadów, w tym odpadów budowlanych (gruz ceglany i betonowy, ceramika, papa, styropian) jest PSZOK czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Goli - maksymalnie na mieszkańca 100 kg na rok. Jeśli ilość gruzu przekracza limit PSZOK, alternatywą jest wynajęcie kontenera na gruz. To wygodna i efektywna metoda na pozbycie się większych ilości odpadów, choć wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.