Reklama

Matury 2021 w powiecie gostyńskim bez zakłóceń

Opublikowano: 4 maja 2021 14:07
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczni absolwenci rozpoczęli maturalny maraton punktualnie o godzinie 9.00. Matury, tradycyjnie, rozpoczęły się od języka polskiego. Hitem pierwszego dnia egzaminów została „Lalka” Bolesława Prusa i rozważania o ambicji.

Reklama

Matura 2021 jest inna niż poprzednie, ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią restrykcje sanitarne.

- Na egzamin maturalny może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych zakażenia wirusem covid – 19. Zasada ta obowiązuje zarówno zdających, ale także nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowanych w przeprowadzenie egzaminu – wyjaśnił Janusz Sikora, wicestarosta gostyński.

W szkołach powiatu gostyńskiego do matury przystapiło łącznie 334 uczniów. W poszczególnych placówkach było ich odpowiednio: Zespół Szkół Zawodowych – 111, Zespół Szkół Ogólnokształcących – 67, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu – 52 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi – 104 uczniów.

Natomiast w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ziemi Pogorzelskiej przystąpiło do egzaminów 25 absolwentów.

- Pomimo porannego fałszywego maila o podłożonej bombie wszystko odbyło się bez zakłóceń, rozpoczęlismy matury punktualnie o 9 – zapewnił Jarosław Adamczak, dyrektor pogorzelskiej placówki.

 

Jak do dzisiejszego egzaminu odnieśli się licealiści z Gostynia?

Jako pierwszy opuścił mury gostyńskiego liceum Bartosz Bartkowiak.

– Jestem zadowolony  z  egzaminu z języka polskiego – stwierdził maturzysta. - Bardzo fajne tematy, przystępne. Pisałem rozprawkę „Czy ambicje ułatwiają człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?” na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. 

Kolejne przepytywane na okoliczność osoby również wybrały Prusa i wypracowanie o ambicjach.  Podobno ktoś pisał jednak o "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta  i motywie miasta  czy interpretację wiersza Beaty Obertyńskiej pt. "Strych" ale nie ujawnił się na potrzeby rozmowy. 

- Stres trochę był, ale uczyłyśmy się przez 3 lata, mamy wiedzę i wykorzystałyśmy to dobrze –  przekonywała Zosia Piszczelak, która nie dość, że planuje pójść na polonistykę to jeszcze może zostać nauczycielką.

Ogólnie, maturzyści po pierwszym dniu egzaminów są nastawieni bojowo, nikt właściwie nie boi się matematyki (na poziomie podstawowym - przyp. redakcji) i już myślą o egzaminie z j. angielskiego w trzecim dniu maratonu.

W większości arbiturienci mają sprecyzowane plany co do przyszłych kierunków studiów. Jednak zdarzają się też wyjątki, i to nie z wrodzonego niezdecydowania a raczej pewnej przekory.

- Po zdanej maturze robię sobie roczną przerwę przed pójściem na studia, wyjeżdżam z kraju - stwierdziła Zuzanna Kordus, gostyńska licealistka.

Dla przypomnienia dodajmy, że absolwenci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.

- Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca – uspokoił Janusz Sikora, wicestarosta Starostwa w Gostyniu. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

  Grzegorz

  Myślę że już poprzednia matura była inna przez epidemię teraz nic nowego...

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -2

  nn

  W adidasach na maturę. Lans był, ale ...

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

   twoja stara

   nie zesraj sie

   • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

    do ignoranta

    Dress code obowiązuje. Bez względu na to, czy ci się to podoba czy nie. Tylko buractwo nie wie, jak się stosownie ubrać do sytuacji.