Reklama

Maraton z Koźmina Wlkp. Przybiegli na Świętą Górę, by podziękować

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niecodziennych gości mieli wczoraj Filipini na Świętej Górze. Tym razem pielgrzymi.... przybiegli z Koźmina Wlkp., który w linii prostej według mapy oddalony jest od Sanktuarium o 33 km. Biegacze postanowili przebiec wydłużoną trasę (42 km) do Bazyliki w konkretnej intencji i dla uczczenia beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego.

Reklama

Wczoraj, 12 września 2021 r, który dla wierzących był dniem szczególnym-  beatyfikacji ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej, koźmińscy miłośnicy biegania uczcili w specjalny sposób. Przebiegli w biegowej pielgrzymce z Koźmina na Świętą Górę w Gostyniu trasę maratonu - 42 kilometry. 

Pomysłodawcą i organizatorami pierwszej biegowej pielgrzymki byli koźminianie Grzegorz Pierzchała i Marcin Borowczyk. Panowie postanowili zorganizować bieg długości maratonu już w roku ubiegłym. Niestety panujący koronawirus uniemożliwił taki bieg. Ten rok okazał się łaskawszy i pielgrzymka doszła do skutku.

W pielgrzymce uczestniczyli biegacze z Koźmina, pilotka rowerowa oraz towarzyszące biegaczom rodziny. Grupa 9 biegaczy miała do pokonania 42 km. Trasa prowadziła drogami o małym natężeniu ruchu. Koźmin Wielkopolski, Psie Pole, Skałów, Wrotków, Serafinów, Kaczagórka, Borzęciczki, Pogorzałki, Wyrębin, Głoginin, Siedmiorogów, Zalesie, Strzelce Wielkie, Piaski, Gostyń.

Biegacze wybiegli o godzinie 11.00 z koźmińskiego rynku, pobłogosławieni przez nowego proboszcza Borzęciczek, ks. Artura Kułtona. Biegli metodą sztafety. Pielgrzymów przywitali gostyńscy księża o godzinie 16.05. O 17 uczestniczyli w mszy świętej, jeden z nich odczytał nawet fragment Pisma Świętego. Przedstawili również swoją intencję pielgrzymkową - prośbę o ustanie pandemii i podziękowanie za prymasa tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

W wygłoszonej homilii ks. Robert Klemes COr podkreślił, że wczorajsza data nie była przypadkową dla ogłoszenia kadrynała Wyszyńskiego błogosławionym. Otóż równo 338 lat temu, 12 września 1683 roku pod Wiedniem wojska sprzymierzonych, pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wielkiego wezyra Kara Mustafę. Bitwa przeszła do historii, jako jedna z najważniejszych batalii nowożytnej Europy. Król Sobieski powstrzymał wówczas najazd islamu na ówczesną Europę.

- I ks. kardynał Stefan Wyszyński również swoją postawą powstrzymał najazd innego wroga na nasz kraj, postawą pełną miłości i spokoju - dodał świętogórski duchowny.

Po mszy świętej pielgrzymi mogli zapoznać się z historią bazyliki świętogórskiej i zwiedzić m.in. jej podziemia.

Pielgrzymi pokonali łącznie dokładnie 202 kilometry. Każdy z nich miał w nogach około 25 kilometrów a rekordzista 36.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy