Reklama

Mamy to! Obwodnica Gostynia w ciągu DK 12w zasięgu ręki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Mamy to! Obwodnica Gostynia  w ciągu DK 12w zasięgu ręki - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwsze maszyny, koparki wjadą na plac budowy najwcześniej w połowie 2022 roku

Budowa obwodnicy Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12, przez lata wyczekiwanej przez mieszkańców, staje się coraz bardziej realna. Dziś w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu nastąpiło otwarcie ofert na wykonanie zadania. 

 

Zgłosiło się 5 firm zainteresowanych polskich firm, które pokazały, za jaką kwotę są  gotowe zrealizować inwestycję. Najwyższą ofertę złożyło przedsiębiorstwo z Warszawy. Zaproponowało budowę obwodnicy Gostynia za 324 686 351 zł. Najniższa propozycja padła zw strony konsorcjum, którego liderem jest spółka Mirbud ze Skierniewic, a partnerem spółka Kobylarnia S.A. Konsorcjum jest gotowe zrealizować duże zadanie za 246 832 635 zł. To znacznie niższa kwota (jedyna wśród ofert), od tej, którą GDDKiA planowała wydać na wykonanie zadania (267 289 719 zł).  Wszyscy oferenci zadeklarowali pięcioletni okres gwarancji na obwodnicę Gostynia oraz skrócenie terminu realizacji o trzy miesiące.  

Jak będą oceniane oferty?  Przy dokonywaniu wyboru najkorzystniejszej oferty stosowane będą następujące kryteria oceny: cena (60 proc.), termin realizacji (10 proc.) i okres gwarancji (30 proc.).  Zamawiający - GDDKiA w Poznaniu wymaga, aby prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 39 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych - od 16 grudnia do 15 marca. Są one z kolei wliczane do czasu objętego projektowaniem. Minimalny termin realizacji budowy obwodnicy Gostynia wynosi 36 miesięcy od daty zawarcia umowy (wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie), zgodnie z przyjętym kryterium oceny ofert „termin realizacji”. 

 

W otwarciu ofert w przetargu w Poznaniu brał udział burmistrz Gostynia Jerzy Kulak.

- Przetarg pokazał, że najkorzystniejsza oferta jest najbardziej realna do przyjęcia. Teraz przez kilka tygodni, a nawet przez kilka miesięcy - gdyż to jest duża i trudna inwestycja - zleceniodawca, czyli GDDKiA będzie analizował oferty, będzie weryfikował kosztorysy. Po zakończeniu okaże się, czy firma, która złożyła najkorzystniejszą propozycję będzie wykonawcą zadania. To jest kolejny ważny krok, baliśmy się, jak rynek budowlany zareaguje na ten duży przetarg. Dziś można powiedzieć, że obawy były trochę na wyrost, propozycja jest dobra. Czekamy na ten moment, kiedy dojdzie do podpisania umowy. Najwcześniej będzie połowa roku, o ile nie III kwartał - opowiada gostyński włodarz.

 

Spotkał się również z dyrektorem GDDKiA.

- Były obawy, że jakieś zagraniczne konsorcja wystartują w przetargu, były wskazywane problemy na innych placach budowy, przy realizacji innych inwestycji, Okazało się, że te zagrożenia dziś nas nie dotyczą. Wystartowały polskie firmy. A przedsiębiorstwo, które złożyło najniższą ofertę budowało między innymi fragment autostrady A2 - dodał Jerzy Kulak.

 

Trzeba pamiętać, że pierwsze maszyny na plac budowy obwodnicy DK 12 nie wjadą zaraz po podpisaniu umowy z wykonawcą, co może nastąpić nawet w III kwartale 2021 r. Przez pierwszy rok zostanie poświęcony procedurze planowania  inwestycji, przygotowywania szczegółowej dokumentacji technicznej. Dopiero później nastąpi dwuletni cykl budowy obwodnicy Gostynia w ciagu DK 12 w pełnym zakresie.

- Udało się doprowadzić do celu większego niż zakładaliśmy, bo walczyliśmy o rozpoczęcie budowy na pewnym fragmencie, co bardzo miało pomóc w rozładowaniu ruchu komunikacyjnego w Gostyniu. Ale tutaj pomogły zabiegi przede wszystkim lokalnych parlamentarzystów. Bez nich nie bylibyśmy w tym punkcie, w którym jesteśmy. Rząd Polski przyjął program budowy 100 obwodnic, a wtedy mieliśmy wielkie wsparcie wśrd parlamentarzystach. Tutaj chcę podziękować za ogromne wsparcie przede wszystkim posłowi Janowi Dziedziczakowi. W mojej ocenie bez jego udziału budowa obwodnicy DK 12 nie byłaby dzisiaj możliwa - wskazuje gostyński włodarz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy