Reklama

Reklama

Majówka w lesie? Jak najbardziej

Opublikowano: ndz, 9 maj 2021 16:30
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Majówka w lesie? Jak najbardziej - Zdjęcie główne

Leśny biwak od 1 maja "na legalu" | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wprawdzie wyjątkowo nieprzyjemna majowa aura nie nastrajała dotychczas do wycieczek do lasu... a co dopiero do nocowania w nim, jednak już od 1 maja możemy to robić „na legalu”. Wtedy właśnie ruszyła ogólnopolska akcja pt. „Zanocuj w lesie”. Nie wszędzie i nie bez ograniczeń, ale jednak warto wypróbować tę alternatywę wobec siedzenia w domu.

Reklama

Osób chętnych do nocowania „na dziko” w lesie stale przybywa. Są wśród nich zarówno fani bushcraftingu (czyli nietypowych form aktywności terenowej, nastawionych na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie), jak i ci, którzy po prostu chcą spędzić jedną czy dwie noce na łonie przyrody. Spowodowany pandemią brak możliwości dalszych wyjazdów powoduje, że wiele osób docenia nasze rodzime walory. Poza tym ludzie uciekają od miejskiego zgiełku. Las jest też miejscem, gdzie można pooddychać świeżym powietrzem bez maseczki. 

Niektórym nie wystarcza jednak tylko krótki spacer, dlatego Lasy Państwowe wyznaczyły na terenie każdego nadleśnictwa w Polsce specjalne obszary leśne, gdzie będzie można nocować legalnie. Wszystkie są już dostępne od 1 maja. Zanim program został wprowadzony w życie, już w zeszłym roku wyznaczone zostały obszary pilotażowe o pow. 65 tys. ha. Przeprowadzono też badania ankietowe zarówno wśród osób korzystających z programu „Zanocuj w lesie”, jak i zarządców terenu. Pozwoliło to na wprowadzenie zmian i poprawek. 

Zgodnie z wytycznymi Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Piaski wprowadza akcję „Zanocuj w lesie” - wyjaśnił Tomasz Kwieciński, nadleśniczy Nadleśnictwa Piaski.  Dodał też, że decyzja o przystąpieniu do programu jest już ogólnie dostępna na stronie internetowej nadleśnictwa z mapą oraz lokalizacjami, jakie zostały wskazane, uwzględniając wszystkie powiaty i wszystkich mieszkańców naszego terenu. - Na terenie 6 powiatów, które obejmuje nasze nadleśnictwo, wytypowaliśmy 1525 hektarów lasu do tego programu – dodał.

Zgłaszać czy nie?  

W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej dwóch dni oraz powyżej dziewięciu osób  należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie - zgodnie z zasadą „leave no trace” (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

Osobom, które mają zamiar z leśnego noclegu skorzystać, rekomenduje się użycie własnego hamaka czy płachty biwakowej. W przypadku rozbicia namiotu należy pamiętać, aby zrobić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej. Przed wyruszeniem do lasu warto zapoznać się z informacjami na stronie nadleśnictwa, aby nie zaskoczyło nas, że na danym terenie obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego, czy prowadzonych prac gospodarczych. Przed wyruszeniem do lasu należy sprawdzać również prognozy pogody. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, należy zrezygnować z nocowania pod chmurką. Nadleśnictwa przypominają również, że osoby korzystające z programu nie są jedynymi użytkownikami lasu. Dotyczy to zarówno innych ludzi np. rowerzystów, koniarzy, jak również zwierząt. Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Powinno się więc także zapoznać się z ich terminami, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin i nadleśnictw. Na obszar objęty polowaniem obowiązuje zakaz wstępu! O każdej porze roku w dzień lub w nocy mogą też odbywać się polowania indywidualne. 

Zasady obowiązują!

Dla swojego bezpieczeństwa uczestnicy takiego biwaku powinni używać sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach oraz zostawić na noc zapalone, widoczne z daleka światło. Zgodnie z regulaminem nie można wjechać do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym ani motorowerem. Pojazd trzeba pozostawić na pobliskim parkingu leśnym lub innym miejscu do tego wyznaczonym. Warto też pamiętać o zabraniu z domu worka na odpadki, bo w środku lasu nie ma koszy na śmieci. Nie należy też wyrzucać pozostałości jedzenia, które mogą zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Ogranicz używanie środków higieny osobistej ingerujących w środowisko naturalne np. chusteczek nawilżanych. Jeśli zabierasz na wyprawę swojego pupila, pamiętaj, żeby trzymać go cały czas na smyczy. W trosce o bezpieczeństwo swoje i dzikich zwierząt zachowaj od nich odpowiedni dystans. Nie podchodź do nich i nie próbuj ich karmić. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby nie planować noclegu na trasie przemieszczania się leśnych zwierząt (charakterystyczne wąskie, wydeptane ścieżki). 

Życie zgodnie z naturą oznacza dostosowanie się do niej – podkreślił nadleśniczy Kwieciński. - Zapraszamy do obcowania z dziką przyrodą, ale przy zachowaniu maksymalnych zasad etycznych, zgodnie z prawem i ekologią, czyli zachowaniem czystości, bez palenia ognisk. Żeby zostawić przyrodę nie gorszą, niż się do niej przyszło.

 

 Mapa terenów, na których można nocować „na dziko” w Nadleśnictwie Piaski oraz wszelkie inne informacje są dostępne TUTAJ

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    Olaf

    Obejmuje wszystkich mieszkańców? Co to za tekst? Rany