Reklama

Łąki kwietne, budki i hotele - to wszystko w Gostyniu. Za trzy tysiące

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miejski w Gostyniu

Łąki kwietne, budki i hotele - to wszystko w Gostyniu. Za trzy tysiące - Zdjęcie główne

Łaki kwietne można zauważyć w kilku miejscach w Gostyniu | foto Urząd Miejski w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W miejscach, gdzie jesienią wysiano łąki kwietnie, ustawiono również tzw. hotele dla owadów (przy ul. Helsztyńskiego, Emilii Plater, a także przy ul. Sportowej, w okolicy cmentarza).

Kilka budek dla ptaków, hotele dla owadów, kwietne łąki - Gostyń zauważalnie dla mieszkańców dba o przyrodę, w tym o miejską zieleń.  Co roku samorząd decyduje się na nowe nasadzenia roślin. Inwestuje także w ekologiczne rozwiązania pojawiające się już w innych miastach w Polsce. - Jesienią w kilku miejscach Gostynia wysialiśmy łąki kwiatowe, na wiosnę - by pomóc ptakom i owadom zamontowaliśmy budki lęgowe oraz hotele dla pożytecznych owadów - mówi Marcin Krawiec, kierownik ZGKiM w Gostyniu.

W mieście można już zauważyć pierwsze, wiosenne efekty nasadzeń cebulek kwiatowych sprzed lat. W wielu punktach Gostynia w trawnikach posadzono żonkile i tulipany. Żonkile już rozkwitły tworząc żółte minidywany na miejskich trawnikach.

- Czekamy na efekt po zakwitnięciu wszystkich roślin na łąkach w mieście, chociaż ten czas przypada różnie. Często jest tak, że w pewnym okresie - kiedy kwitną rośliny - wygląda to bardzo okazale, ładnie, ale później dla niektórych może to wyglądać jak teren z chwastami. Ale dążymy do tego, żeby zostawiać w mieście jak najwięcej naturalnych miejsc, które nie są typowym trawnym dywanikiem, regularnie  wykaszanym - wyjaśnia Marcin Krawiec.

Kontynuując działania ekologiczne gmina kupiła budki lęgowe dla ptaków, które zostały powieszone w różnych częściach miasta – między innymi na plantach, w parku miejskim przy ul. Strzeleckiej, na skwerze przy ul. Górnej czy na ul. Starogostyńskiej.

- Często budki lęgowe instaluje się w miastach, kiedy podczas remontów dużych budynków ptaki są przeganiane, a gniazda z konieczności są likwidowane. U nas nie było takich przypadków, ale mieszkańcy będę mogli oswoić się z ptakami, zapoznać z ich zwyczajami - mówi kierownik gostyńskiej „komunalki”. 

 

W miejscach, gdzie jesienią wysiano łąki kwietnie, ustawiono również tzw. hotele dla owadów (przy ul. Helsztyńskiego, Emilii Plater, a także przy ul. Sportowej, w okolicy cmentarza). Są one przeznaczone w głównej mierze dla dzikiej, nie posiadającej żądła pszczoły murarki, ale też innych owadów, gniazdujących w szczelinach ściennych oraz biedronek, złotooków i skorków – są to gatunki pożyteczne, zapylające rośliny oraz zwalczające ich szkodniki. Dzięki mieszkańcom hoteli dla owadów wzrasta ilość zapyleń, a przez to ilość plonów. W plantach pojawiły się również poidełka dla ptaków.

- Mamy na uwadze ochronę drobniejszy zwierząt, ma to ułatwić, oswojenie się mieszkańców ze zwierzętami oraz owadami. Te ostatnie kojarzą się tylko z takimi, które przeszkadzają, ale okazuje się, że mogą być pożyteczne i w przyrodzie odgrywają dużą rolę - kontynuuje Marcin Krawiec.

Koszt zakupu budek lęgowych oraz tzw. hoteli dla owadów wyniósł 3 tys. zł. Na wystawienie czekają jeszcze budki dla jeży. Jesienią pojawią się w kilku miejscach w mieście. Mają za zadanie zachować wewnątrz optymalne warunki termiczne dla tych zwierząt oraz chronić jeże przed drapieżnikami. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy