Reklama

Kwiecień - plecień... zima nie powiedziała ostatniego słowa. Temperatura w powiecie gostyńskim spadnie do -5 stopni

Opublikowano: 3 kwietnia 2021 19:51
Autor: Agata Fajczyk | Zdjęcie: Adobe Stock

Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mamy początek kwietnia, ale zima wraz ze śniegiem (swoim głównym znakiem rozpoznawczym) nie powiedziały nam jeszcze ostatniego słowa. Przed arktycznym podmuchem powietrza w Europie, który odczujemy także w Polsce ostrzegają meteorolodzy.

Reklama

Trzeba przyznać, że w ciągu ostatnich dni pogoda w Polsce była wyjątkowo dobra (nawet do 20 st. C), ale po świętach musimy liczyć się z dużym ochłodzeniem, a nawet powrotem zimowych temperatur. Nad Europę zbliża się zimne powietrze znad Arktyki, które spowoduje zupełną zmianę pogody prawie na całym kontynencie. Z rekordowo wysokich temperatur dość szybko przeskoczymy do tych stanowczo zbyt niskich na początek kwietnia.

Wysokie marcowe temperatury notowano w zeszłym tygodniu m.in w Holandii, Niemczech i Francji (nawet do 27 st. C w niektórych regionach). Na skutek ochłodzenia temperatura może spaść nawet do 0 st. C. - spodziewane są również opady śniegu. Najzimniej będzie na zachodzie Europy, gdzie fala zimnego powietrza dotrze najszybciej, ale odczujemy ją również w Polsce.

 

Kiedy szliśmy do święconki był deszcz, grad, krupa śnieżna i... słońce

Już dzisiaj w ciągu dnia podobnie, jak w całym kraju, w powiecie gostyńskim mieliśmy do czynienia z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Duże ochłodzenie nadejdzie dziś w nocy. Już termometry szaleją i temperatura sięga zaledwie 1 st. C powyżej zera.

- Na obszarze Wielkopolski, w tym także w rejonie Gostynia, w niedzielę 4 kwietnia 2021 roku w godzinach od 1.00 do 8.00 prognozowane są przymrozki – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W ciągu najbliższych godzin prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -3°C, a przy gruncie do -5°C.

Należy zachować szczególną ostrożność. Wszelkie dostrzeżone negatywne efekty zjawisk atmosferycznych prosimy zgłaszać odpowiednim służbom – w sytuacjach zagrażających życiu osób lub bezpieczeństwu, także bezpieczeństwu w ruchu drogowym, należy korzystać z numeru alarmowego 112. Uszkodzenia mienia publicznego można też zgłaszać w gminie Gostyń pod numerem alarmowym Straży Miejskiej 507 154 706.

 

Kwiecień-plecień...

Znane przysłowie "Kwiecień-plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata" znajdzie swoje zastosowanie również w kolejnych dniach kwietnia.

- Napływające za frontem chłodnym powietrze będzie zdecydowanie chłodniejsze i przyniesie opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami, zwłaszcza w górach, nawet śniegu. Na szczęście zza chmur okresami pojawiać się będzie słońce, co na pewno będzie korzystnie wpływać na samopoczucie - czytamy w prognozie IMGiW na najbliższe dni. 

Prawdziwe ochłodzenie ma nadejść jednak 5-6 kwietnia.

- Na początku przyszłego tygodnia do naszej części Europy zacznie spływać chłodna masa powietrza arktycznego - ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

W Poniedziałek Wielkanocny (05.04) od północnego-zachodu wkroczy do nas chłodny front atmosferyczny, na którym spodziewane będą opady deszczu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i śniegu.
We wtorek (06.04) i w środę (07.04) natomiast spodziewany jest rozwój konwekcji termicznej w postaci licznych, fotogenicznych chmur Cumulonimbus, przynoszących opady śniegu, krupy śnieżnej i gradu. Możliwe będą również adwekcyjne burze śnieżne. Temperatura powietrza na nizinach w ciągu dnia będzie osiągać ok. 3°C-5°C, natomiast w nocy - ok. -2°C - -5°C. W górach spodziewana minimalna temperatura powietrza będzie niższa.
Łowcy burz ostrzegają, że dokuczliwy będzie również silny wiatr, którego prędkość w porywach podczas przechodzenia chłodnego frontu atmosferycznego oraz opadów konwekcyjnych może dochodzić do 70-90 km/h. Nad morzem i w górach wiatr ten może przekraczać 90 km/h.

Prognozowany spływ chłodnej masy powietrza arktycznego bardzo dobrze obrazuje animacja rozkładu temperatury powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (ok. 1,5 km nad powierzchnią ziemi).

- Masa ta dotrze do nas w ciągu około dwóch dni, znajdując się w tym czasie w "korytarzu" pomiędzy głębokim układem niskiego ciśnienia znad północnej części Skandynawii, a wałem wysokiego ciśnienia rozciągającym się w pasie od północno-wschodniej części Kanady do północno-zachodniej części Europy. Rzadko można zaobserwować aż tak typowo "książkowy" spływ arktycznej masy powietrza - tłumaczą Polscy Łowcy Burz.

 

[AKTUALIZACJA 5 kwietnia godz. 15.00]

Silny wiatr

Na obszarze Wielkopolski, w tym także w rejonie Gostynia, w poniedziałek 5 kwietnia 2021 roku od godziny 12.00 do 19.00 może występować silny wiatr – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.