Kwalifikacja wojskowa to procedura, przeprowadzana co roku, na zlecenie wojewody wielkopolskiego. Zastąpiła instytucję poboru i ma symbolizować odejście od obowiązkowych form służby wojskowej na rzecz jej form ochotniczych.
Czynności mają na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej, a także określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej u osób, które podlegają obowiązkowi stawienia się przed komisją lekarską oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończone 18 lat. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu odpowiada starosta.
Dlatego też Starostwo Powiatowe w Gostyniu praktycznie przez kilka marcowych tygodni było gospodarzem organizacyjnym i logistycznym całej procedury. Zapewniło infrastrukturę, organizację, zatrudniło także osoby, które prowadziły działania kwalifikacyjne.
W naszym powiecie działania prowadzone były od 5 do 28 marca 2025 r. Powiatowa Komisja Lekarska zlokalizowana została w pomieszczeniach hotelu Cukropol. Zobowiązani do stawienia się do kwalifikacji wojskowej byli nie tylko mężczyźni urodzeni w 2006 roku (tzw. rocznik podstawowy). Przed komisję lekarską wzywani byli mężczyźni z roczników starszych (ur. w latach 2001–2005), którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia. Do kwalifikacji zgłaszali się też ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat. Dziennie do badań przed komisją stawiało się średnio 30 osób.
Początkowe dane kwalifikacji wojskowej
Jak ustalono na początku, obowiązkiem kwalifikacji wojskowej objętych było 466 osób.
- 414 osób z rocznika 2006 (podstawowego)
- 20 osób z roczników starszych
- 32 kobiety
W poszczególnych gminach wezwano:
- Gmina Gostyń 158 osób,
- Gmina Piaski 59 osób,
- Gmina Poniec 52 osoby,
- Gmina Pępowo 43 osoby,
- Gmina Pogorzela 32 osoby,
- Gmina Krobia 72 osoby,
- Gmina Borek Wlkp. 50 osób
Kwalifikacja wojskowa w powiecie gostyńskim - 94%. Jak usprawiedliwiano nieobecność?
Jak podała Aldona Majchrzak, pracująca w gostyńskim starostwie, na stanowisku ds. promocji i zarządzania kryzysowego wydziału promocji i rozwoju powiatu, po wezwaniu na badaniach stawiło się 429 osób, w tym 389 mężczyzn z rocznika podstawowego, 9 mężczyzn ze starszych roczników i 31 kobiet co daje frekwencję na poziomie 94%.Najczęstszą przyczyną usprawiedliwionej nieobecności był stały lub czasowy pobyt poza granicami kraju – ten ostatni związany na przykład z odbywaniem stażu lub edukacją zagraniczną. Zdarzały się przypadki, w których wezwani byli akurat hospitalizowani lub w trakcie leczenia.
Jak w tegorocznej kwalifikacji wojskowej wypadli wezwani mężczyźni?
Na podstawie przeprowadzonych badań lekarskich i wywiadów oraz dokumentacji medycznej przedstawionej przez osoby wezwane, Powiatowa Komisja Lekarska w Gostyniu uznała za zdolnych do odbywania służby wojskowej oraz pełnienia takiej służby poza granicami kraju 365 mężczyzn, w tym kategorię "A" dostało 333 wezwanych dziewiętnastolatków i 7 osób z roczników starszych.Czasową niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju w okresie do 12 miesięcy (kategoria B) stwierdziła u 7 badanych mężczyzn z rocznika podstawowego. Natomiast 39 osób (w tym 31 z rocznika podstawowego, 2 przypadki z roczników starszych) po badaniach otrzymało kategorię D - czyli zostały zakwalifikowane, jako niezdolne do odbywania służby w czasie pokoju. Za całkowicie niezdolnych do odbywania służby wojskowej (kategoria E), komisja lekarska uznała 18 wezwanych z rocznika podstawowego.
Zgłosiło się 31 kobiet
Jeśli chodzi o kwalifikację wojskową kobiet - na podstawie konsultacji z powiatową komisją lekarską, badań i przedstawionej dokumentacji kategorię A (zdolne do odbywania służby wojskowej oraz pełnienia takiej służby poza granicami kraju) przyznano 25 wezwanym, natomiast kategorię D (niezdolne do odbywania służby w czasie pokoju) otrzymało 6 pań.
Skierowania na badania dodatkowe
Wydano też skierowania na badania dodatkowe do specjalistów dla 28 osób. Wezwani udali się głównie na konsultacje do okulisty oraz psychiatry. Kilka osób skierowano na dodatkowe badania do ortopedy i internisty.
- Tegoroczna kwalifikacja przebiegła w sposób bardzo sprawny. Stało się tak dzięki bardzo dobrej współpracy z gminami, Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, Wojskowym Centrum Rekrutacji w Lesznie, 4. Pułkiem Przeciwlotniczym w Lesznie, lekarzami orzecznikami i lekarzami specjalistami, paniami psycholożkami z PPP w Gostyniu, zatrudnionymi pracownikami na czas przeprowadzenia kwalifikacji. Wszystkie osoby, które stawiły się na kwalifikację otrzymały orzeczenie w sprawie zdolności do służby wojskowej i otrzymały kategorię zdolności - podsumowuje Aldona Majchrzak, pracująca w Starostwie Powiatowym w Gostyniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.