Reklama

Kościoły w powiecie gostyńskim dostaną 85 tysięcy złotych „od marszałka”. Dzięki temu będą remontować. Wiemy co

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

Kościoły w powiecie gostyńskim dostaną 85 tysięcy złotych „od marszałka”. Dzięki temu będą remontować. Wiemy co - Zdjęcie główne

Dzięki funduszowi z urzędu marszałkowskiego dofinansowanie otrzymają księża filipini, ale też parafia pw. św. Marcina w Starym Gostyniu | foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1,63 mln zł Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przeznaczył na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się w Wielkopolsce. W sumie wsparcie finansowe przekazano na prace przy 62 obiektach. W tej grupie znalazły się też bazylika na Świętej Górze i kościół w Starym Gostyniu.

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego 30 maja 2022r. podjęli decyzję, że dotacje trafią do  55 podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych. Te otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę 1 410 000 zł. Z kolei 7 podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych otrzyma wsparcie o wartości 220 000 zł. 

W odpowiedzi na ogłoszenie konkursowe Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu wpłynęły 92 wnioski warte 7 771 871,44 zł. Wśród nich znalazły się między innymi 2 oferty złożone przez powiaty, 5 ofert złożonych przez gminy, 5 ofert złożonych przez domy kultury,  w tym 1 przez ochotniczą straż pożarną, 2 wnioski złożone przez szpitale, 9 przez osoby prywatne, 5 ofert złożonych przez zakony oraz 64 oferty złożone przez parafie. 

- Przeznaczamy 1,63 mln zł na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych lub znajdujących się na terenie naszego regionu. Wsparcie obejmuje 62 obiekty - poinformował Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Jakie parafie z powiatu gostyńskiego otrzymają dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego?

Obiekty położone w powiecie gostyńskim w sumie otrzymały 85.000 zł. Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze, jako pomnik historii, jest największym beneficjentem Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

60.000 zł  przeznaczonych zostanie między innymi na V etap konserwacji  prezbiterium Bazyliki Świętogórskiej. 

Innym obiektem, który dzięki dofinansowaniu zostanie odrestaurowany jest ołtarz główny w kościele parafialnym  pw. św. Marcina w Starym Gostyniu. Na prace restauratorskie i konserwatorskie parafia otrzymała 25.000 zł. 

Co jeszcze zostanie odrestaurowane dzięki funduszom z województwa?

Z marszałkowskich pieniędzy zrealizowane będzie też zadanie pn. „Przywrócenie dawnej świetności zespołowi dworsko-parkowemu, spuściźnie po rodzinie Chłapowskich w miejscowości Bagdad”. Pieniądze przyznane przez urząd marszałkowski będą wsparciem finansowym dla  rewitalizacji "Kasyna Wojskowego" w Ostrowie Wlkp. na cele oświatowe, z przywróceniem utraconych historycznych wartości obiektu. Zakończy się remont konserwatorski elewacji Kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej w Poznaniu w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu (XV w.). 

 W Graboszewie zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie polichromii ściany wschodniej i przyległych fragmentów ścian północnej i południowej prezbiterium kościoła pw. św. Małgorzaty, gdzie podczas ostatnich prac zostały odkryte malowidła datowane wstępnie na  II połowę XIV wieku. To okres, kiedy świątynia powstała. Są to zatem jedne z najstarszych zachowanych polichromii w Wielkopolsce.  Dzięki dofinansowaniu zostanie przeprowadzona również renowacja nagrobka gen. Józefa Wybickiego w Brodnicy, a także kontynuacja prac konserwatorskich - X etap przy polichromiach ściennych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Śremie oraz modernizacja dachu zabytkowego budynku spichlerza z II poł. XIX w. we Wronkach.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy