Reklama

Reklama

Najgorsza sobota od początku pandemii. Dlaczego? Od dziś obowiązują też nowe obostrzenia

Opublikowano: sob, 27 mar 2021 15:54
Autor: | Zdjęcie: zrzut ekranu

Najgorsza sobota od początku pandemii. Dlaczego? Od dziś obowiązują też nowe obostrzenia - Zdjęcie główne

Minister zdrowia Adam Niedzielski | foto zrzut ekranu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Dziś najgorsza sobota od początku pandemii w Polsce, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na Covid-19. W ciągu doby potwierdzono 31 tys. 757 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Resort zdrowia przekazał, że w ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarło 110 osób, natomiast z powodu chorób współistniejących z Covid-19 odnotowano 338 zgonów. To o ponad 5 tys. więcej zakażeń niż tydzień temu.

Reklama

Nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem pochodzą z województw: mazowieckiego (5205), śląskiego (5044), wielkopolskiego (3146), małopolskiego (2725), dolnośląskiego (2709), pomorskiego (1986), łódzkiego (1694), kujawsko-pomorskiego (1503),podkarpackiego (1480), zachodniopomorskiego (1038), lubelskiego (1025), świętokrzyskiego (939), lubuskiego (840), warmińsko-mazurskiego (760), opolskiego (653), podlaskiego (559). 451 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

- W szpitalach przebywa 28 tys. 574 chorych na COVID-19, czyli 795 więcej niż poprzedniej doby – podało Ministerstwo Zdrowia.

Terapii respiratorowej wymaga 2 tys. 823 chorych, o 93 więcej niż dzień wcześniej.

 

Od dziś wchodzą również w życie nowe, mocniejsze obostrzenia. Minister zdrowia oraz rząd wyjaśniali na konferencji w czwartek, że ich wprowadzenie było konieczne ponieważ napór koronawirusa, III fali jest bardzo silny (...). 

 

- Obecnie mamy zajętych ponad 70 tysięcy łóżek covidowych i ponad 70 tysięcy łóżek z respiratorem. Robimy wszystko, żeby one były dostępne naszych obywateli w przypadku konieczności leczenia. Zbliżamy się jednak do granic wydolności służby zdrowia, jesteśmy o krok od przekroczenia granicy poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów. I musimy zrobić wszystko żeby uniknąć takiego scenariusza - mówił parę dni temu premier Mateusz Morawiecki.

 

Dziś minister podczas zwołanej na 15.30 konferencji prasowej wskazał, że wyniki zakażeń stanowią coraz większe wyzwanie dla ochrony zdrowia.

- Trzecia fala zrównała się z rekordowym wynikiem, w sensie średniej, z wynikami z drugiej fali - powiedział minister zdrowia.

Dodał, że trzecia fala przewyższy drugą, także pod względem hospitalizacji pacjentów i zajętości łóżek.

Zapewnił, że resort dokonał przeglądu sytuacji we wszystkich regionach. Województwo śląskie podał jako przykład regionu, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza - średnia zakażeń z ostatnich 7 dni przekracza 80 na 100 tys. mieszkańców. Poinformował, że tam może zostać wprowadzony plan relokacji pacjentów.

- Tam mamy najtrudniejszą sytuację, jeśli chodzi o infrastrukturę szpitalną, o dostępność łóżek. Dlatego razem z MSWiA, MON, przygotowaliśmy ewentualny plan relokacji pacjentów ze Śląska, który przy wykorzystaniu śmigłowców, samolotów, będzie ewentualnie przewidywał transport pacjentów do innych regionów. Będzie się to działo przy wykorzystaniu lotniska w Pyrzowicach, gdzie będzie zlokalizowany nowy szpital tymczasowy - mówił Niedzielski.

 

NOWE OBOSTRZENIA OD 27 MARCA DO 9 KWIETNIA

 

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, trzeba było ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Jak zapewnia minister zdrowia, wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmowane są wspólnie z rządowymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Co zmienia się od soboty, 27 marca?

 

Handel

 

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

 

Kult religijny

Obowiązuje nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

 

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

 

Zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

 

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

 

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców są zamknięte.  Wyjątkowo będzie sprawowana w nich opieka nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

 

Sport – tylko zawodowy

 

Działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

 

Resort zdrowia apeluje o pracę zdalną – wszędzie tam, gdzie to możliwe

Pamiętajmy o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. I zainstalowaniu aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

 

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Już wcześniej w całym kraju obowiązywały następujące obostrzenia, które zostaną utrzymane w mocy:

 

Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych

Zamknięte są kina, teatry, muzea i galerie sztuki

Zamknięte są sklepy w centrach handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych

Zamknięte są sauny, solaria i kasyna

Zamknięte są siłownie i kluby fitness

Wszystkie szkoły działają w trybie zdalnym

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.