Reklama

Na Wielkanoc kraj zostanie całkowicie zamknięty? Kościoły też?

Opublikowano: 22 marca 2021 22:39
Autor: Agata Fajczyk | Zdjęcie: Adobe Stock

VCzy na Wielkanoc kościoły zostaną całkowicie zamknięte | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Rząd podjął w ubiegłym tygodniu decyzję o ponownym ogólnopolskim lockdownie. W całym kraju ograniczona została działalność m.in. galerii, hoteli, kin i teatrów. Zamknięto obiekty sportowe (pływalnie, kluby fitness, siłownie).

Reklama

 W związku ze świętami wielkanocnymi, rząd - wprowadzając zaostrzony lockdown w całym kraju - nie zdecydował się póki co na zmiany w ograniczeniach dotyczących liczby osób w kościołach. W tym zakresie obowiązują dotychczasowe restrykcje, 1 os. na 15 metrów kwadratowych.

Czego możemy się jeszcze spodziewać?

 

- Mamy kilka ograniczeń, które możemy wprowadzić jeszcze, ale wolę myśleć w kategoriach "co ja mogę zrobić", żeby ograniczyć zakażenia. Chodzi mi o to, by każdy z nas dbał o siebie i bliskich. Idą trudne czasy, proszę o tym pamiętać - odpowiadał minister zdrowia, dopytywany przez dziennikarzy na ubiegłotygodniowej konferencji o plany związane z obostrzeniami na Wielkanoc.

Padła liczba "30 tysięcy zachorowań", do której dziś w mediach ogólnopolskich wrócił główny doradca premiera ds. Covid-19. Prof. Andrzej Horban powiedział, że jeżeli w tym tygodniu przekroczymy 30 tys. nowych zakażeń koronawirusem (w ciągu jednego dnia), to możliwe jest wprowadzenie całkowitego lockdownu. Profesor potwierdził, że rząd zaczyna coraz poważniej rozmawiać na temat pełnego zamknięcia kraju. Rozmawiając z Dorotą Gawryluk - dziennikarką Polsat News, prof. Horban powiedział, że jeśli w czwartek lub środę będziemy zbliżali się do liczby wyraźnie przekraczającej 30 tys. zakażeń, to "całkowity lockdown będzie nie tylko potencjalnym, ale też realnym scenariuszem".

- To pora zacząć się bać, więc trzeba zrobić wszystko, by tej liczby nie przekraczać - powiedział w Polsat News prof. Andrzej Horban. Zdradził, że obecnym celem jest "utrzymanie drożności jednostek służby zdrowia, a one pracują na skraju możliwości".

 

Jak ma wyglądać WIELKANOC 2021 w polskim Kościele? Co zdecydowała Kuria?

Kościoły kontrolowane, jak sklepy

 

W związku ze świętami wielkanocnymi, rząd póki co nie zdecydował się na zmiany w ograniczeniach dotyczących liczby osób w kościołach. W tym zakresie obowiązują dotychczasowe restrykcje, z zakazem gromadzenia się. 

O możliwość zamknięcia kościołów przed Wielkanocą minister zdrowia Adam Niedzielski pytany był przez dziennikarzy ostatnio w sobotę, 20 marca.

- Jeżeli chodzi o kwestię kościołów, to tutaj mamy te same normatywy, te same standardy, które dotyczą również sklepów, które cały czas są otwarte - powiedział Adam Niedzielski.

W kościołach i w sklepach może przebywać 1 os. na 15 mkw.

- Tak jak z całą stanowczością będzie to przestrzegane i weryfikowane w sklepach, również będziemy weryfikowali to w przypadku kościołów - zapewnił. - Wszystkie obiekty, bez wprowadzania jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na charakter, będą w ten sam sposób kontrolowane - dodał szef resortu zdrowia.

Policja na łamach ogólnopolskich mediów zapowiedziała, że będzie stosować politykę "zero tolerancji" wobec osób łamiących przepisy dotyczące reżimu.

- Będą wzmożone kontrole razem z pracownikami inspekcji sanitarnej - przekazał mediom Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. 

 

Kościoły na Wielkanoc zamknięte?

 

W związku z trudną sytuacją pandemiczną Episkopat wydał komunikat dla wiernych w całym kraju.

- Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty - przekazała Konferencja Episkopatu Polski.

Z kolei dziś profesor Horban w wywiadzie w mediach ogólnopolskich odniósł się także do nachodzących świąt wielkanocnych.

- Jeśli będzie wprowadzony całkowity lockdown, to w Wielkanoc kościoły powinny być zamknięte - stwierdził.

Doradca premiera ds. Covid-19 ustosunkował się do kwestii czy rząd przygotowuje się do całkowitego zamknięcia Polski. Potwierdził, że trwają poważne rozmowy na ten temat. W tym momencie wiadomo, że jeśli liczba chorych przekroczy 30 tys. w ciągu dnia, rząd jest bliski, aby wprowadzić pełny lockdown.

Profesor Horban przyznał, że nie wie, kiedy będziemy mieli szczyt III fali pandemii. Przypuszcza, że nastąpi to niedługo, w zależności od stopnia przestrzegania obostrzeń przez obywateli, przebiegu szczepień, czy stanu służby zdrowia.

- Myślę, że pod koniec kwietnia i na początku maja sytuacja stanie się lepsza. Wtedy prawdopodobnie zaczniemy kierować się w kierunku normalności - powiedział prof. Andrzej Horban.

 

Koronawirus - dane

 

Dziś, według danych Ministerstwa Zdrowia mamy 14 tys. 578 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 54 osoby.
Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 24 tys. 637 chorych; pod respiratorami jest 2 tys. 421 pacjentów. Wyzdrowiało już ponad 1,6 mln Polaków, u których zdiagnozowano COVID-19.

351 928 mieszkańców aktualnie objetych jest kwarantanną.

 

WIELKOPOLSKA

liczba nowych zakażeń: 1355
liczba przypadków śmiertelnych: 21:
choroby współistniejące wraz z COVID-19: 16
wyłącznie z powodu COVID: 5
liczba osób na kwarantannie: 33719
liczba wykonanych testów: 4086
w tym z wynikiem pozytywnym: 1429

 

POWIAT GOSTYŃSKI

Liczba zakażonych: 13
Liczba przypadków śmiertelnych: 0:
Liczba osób objętych kwarantanną 388
Liczba wykonanych testów: 52
Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 13

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 24 dni temu | ocena +0 / -0

    Nie rozumiem

    Jakie kontrole?! Chyba firm, restauracji, usług, ale nie kościołów. Zacznijcie od kościoła w Pogorzeli. Tam nie ma żadnego dystansu między parafianami, wyznaczonych miejsc itd, niektórzy nie mają maseczek, nikogo to nie rusza. Coraz więcej zakazów, ale księża sie tym nie przejmują. Ile ludzi musi się zarazić/ umrzeć, żeby coś sie zmieniło?