Reklama

Przychodnie czekają na większe dostawy szczepionek

Opublikowano: 25 stycznia 2021 21:27
Autor: Bogdan Bujak | Zdjęcie: Twitter Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Kolejne firmy opóźniają lub zmniejszają dostawy kolejnych partii szczepionek, które trafiają do Polski. Może to w konsekwencji opóźnić osiągnięcie tzw. odporności zbiorowej w naszym społeczeństwie | foto Twitter Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus W poniedziałek, 25 stycznia rozpoczęło się szczepienie 70 i 80-latków przeciwko COVID-19. Od rana placówki medyczne w całej Polsce czekały na dostawy szczepionek. Na terenie powiatu gostyńskiego punktów szczepień, które miały otrzymać lek jest kilkanaście. Czy wszystko poszło zgodnie z planem?

Reklama

Pod 5.783 adresy do 2.793 punktów na terenie całego kraju miały dzisiaj dotrzeć szczepionki potrzebne do wyszczepienia najstarszych grup wiekowych zarejestrowanych w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19. Tym samym na dobre rozpoczęła się akcja masowego podawania Polakom preparatów szczepionkowych przeciwko koronawirusowi. W poniedziałek, 25 stycznia dowieziono je do placówek znajdujących się na naszym terenie.

Przypomnijmy, do Narodowego Programu Szczepień zakwalifikowano na terenie powiatu gostyńskiego w sumie 13 punktów szczepień.

Na tej liście znalazły się głównie przychodnie lekarza rodzinnego (POZ) oraz gostyński SP ZOZ. Te pierwsze otrzymały rano komunkat, iż dostawa szczepionek jest przewidziana na godzinę 14.00. Po kontakcie z kurierem, który zajmował się transportem okazywało się jednak, że może się ona przedłużyć nawet do godziny 22.00. A przykładłowo tego samego dnia na godzinę 14.30 w Zespole Przychodni Lekarza Rodzinnego „GOS-MED" w Gostyniu zarejestrowani na szczepienie byli już pierwsi pacjenci.

Zapisywać zaczęliśmy już na początku stycznia. Mówiliśmy pacjentom, gdy pobierali recepty czy przychodzili do nas z jakimś schorzeniem, że istnieje taka naszą możliwość. Pacjentów, którzy się u nas najwcześniej zapisali wprowadzaliśmy później na właściwe listy - mówi Emilia Rymkiewicz, lekarz rodzinny.

W przypadku opóźnień w dostawie trzeba byłoby przeorganizować ustalony dla mieszkańców harmonogram podawania leku. Szczęśliwie tak się nie stało, gdyż przed południem szczepionka przyjechała do przychodni.

Gostyńska przychodnia ma zamiar szczepić przeciwko COVID-19 6 osób dziennie. Przy zapowiedziach rządu mówiących o docelowym szczepieniu kilku milionów mieszkańców miesięcznie czy setek tysięcy tygodniowo ta liczba wydaje się porażająco... niska. Nie jest to jednak w żadnym razie wina placówki, ale największa bolączka, jak dotyka obecnie Narodowy Program Szczepień - brak leku do podania Polakom. A możliwoścu przychodni są dużo większe. 

- Nasza przychodnia jest w stanie szczepić około 300 osób tygodniowo. Natomiast otrzymujemy 30 szczepionek na tydzień do końca marca, to jest 10 razy mniej aniżeli byśmy byli w stanie wyszczepić w ciągu tych samych dni - mówi podaje Emila Rymkiewicz.

Dlatego na 30 szczepionkach tygodniowo, w tej tylko gostyńskiej placówce personel będzie się uczył całego procesu wyszczepiania, aby być gotowym na nadejście większych partii szczepionek w przyszłości. Przynajmniej taką lekarze rodzinni mają nadzieję. 

Staś jest wcześniakiem i najmłodszym wolontariuszem WOŚP

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.