Reklama lokalna
reklama

Kopciuchy powinny zniknąć z powiatu gostyńskiego. Apele kilkudziesięciu wielkopolskich gmin nie pomogły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Kopciuchy powinny zniknąć z powiatu gostyńskiego. Apele kilkudziesięciu wielkopolskich gmin nie pomogły - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd 1 stycznia 2024 r. mieszkańcy Wielkopolski, w tym powiatu gostyńskiego, przy ogrzewaniu nieruchomości nie będą mogli korzystać z najgorszych kotłów na paliwa stałe, czyli pieców bezklasowych. Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego nie zamierzają zmieniać uchwały antysmogowej i dlatego nie przystali na apele samorządów, by termin na wymianę „kopciuchów” wydłużyć chociażby o pół roku.
reklama

To pierwszy istotny zakaz z uchwały antysmogowej dla Wielkopolski

Uchwały antysmogowe, które mają na celu poprawę jakości powietrza, zostały przyjęte przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego już w 2017 roku. Na ich mocy wprowadzono ograniczenia związane ze stosowaniem najgorszej jakości paliw stałych używanych do ogrzewania. Wyznaczono także terminy, do których należy wymienić określone rodzaje instalacji. W Wielkopolsce od maja 2018 nie można było w nowych budynkach montować ogrzewania niezgodnego z uchwałą. Jednak od stycznia 2024 roku w życie wchodzi pierwszy z ważnych zakazów, dotyczący właśnie „kopciuchów” - mieszkańcy Wielkopolski mieli czas do końca 2023 r.  na wymianę starych bezklasowych kotłów na węgiel i drewno, natomiast do końca 2025 r. będą musieli wymienić lub pozbyć się kominków i pieców kaflowych. 

reklama

Kilkadziesiąt wielkopolskich samorządów (nie tylko gminnych, ale też powiatowych) skierowało w ostatnich tygodniach do samorządu województwa pisma z uchwałami, w których apelowano o wydłużenie terminu wymiany starych instalacji (w szczególności bezklasowych kotłów na węgiel, kominków oraz pieców) na paliwa stałe, ktore nie spełniają norm określonych w uchwale antysmogowej. Wśród apelujących były też gminy naszego powiatu. Z tego rodzaju prośbą w ostatniej chwili wystąpiła również Rada Powiatu Gostyńskiego.  

Uchwała antysmogowa - co na to Rada Powiatu Gostyńskiego?

Niestabilna sytuacja ekonomiczna i polityczna kraju, zaburzenia na rynku paliw oraz sytuacja ekonomiczna mieszkańców, czyli fakt, że nie wszystkich stać na modernzację systemu ogrzewania to przesłanki, które miały przemawiać za zmianą uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z grudnia 2017 r. w sprawie ograniczeń lub zakazów eksploatacji instalacji grzewczych. Poza tym samrząd powiatowy apel uzasadniał niewłaściwą dostępnością pieniędzy do czasu, w jakim należało wykonać wytyczne wynikające z uchwały antysmogowej. 

reklama

- Główną przesłanką wydłużenia terminów wymiany starych kotłów jest fakt, że mieszkańcy nie posiadają wystarczających środków na wymianę starych pieców. Jest to procedura, która wymaga dłuższego czasu - uzasadniali swój apel radni powiatu gostyńskiego. 

Radna Mirosława Bigaj (przew. komisji samorządowo-organizacyjnej i spraw społecznych, która była inicjatorem wystosowania apelu) na sesji 14 grudnia argumentowała, że przesunięcie terminu wejścia w życie zakazu używania tzw. kopciuchów „da szansę najsłabszym”. 

- Mamy środek zimy, w związku z tym zmuszanie ich do wymiany pieców, której nie są w stanie sfinansować, a jednocześnie obarczanie ich ewentualnymi mandatami za to, że tego nie uczynili z powodu swojej trudnej sytuacji socjalnej, jest nieodpowiedzialne - mówiła z przekonaniem radna Rady Powiatu Gostyńskiego na grudniowej sesji. - Kierując apel do sejmiku wykazujemy solidarność z tymi mieszkańcami, którzy nie zdążyli modernizacji systemu ogrzewania przeprowadzić. (...) W ten sposób wyślemy kolejny sygnał, że warto zastanowić się nad spowolnieniem tego procesu. (...) Jest chyba dalece prawdopodobne, że sejmik wielopolski wydłuży termin. 

reklama

Niestety, sejmik wojewódzki, w przyjętym 18 grudnia stanowisku, uznał, że póki co nie planuje wprowadzenia zmian zapisów uchwał antysmogowych obowiązujących w Wielkopolsce. Zwrócono uwagę, że sformułowania zawarte w apelach są bardzo ogólne i nie zostały poparte żadnymi analizami, w świetle których zasadna byłaby zmiana uchwały.

Światełko w tunelu dla właścicieli kopciuchów

Po dyskusji na posiedzeniu komisji ochrony środowiska i gospodarki wodnej dodano jednak zapis, że w przypadku przedstawienia przez samorządy gmin przeszkód popartych formalnymi i merytorycznymi przesłankami (np. wyniki ankiet, badań lub ekspertyz) zostaną one poddane analizie przez „Zespół do sprawy wprowadzenia ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw" w celu wypracowania rekomendacji i wniosków dla zarządu województwa. Jak podkreślali przedstawiciele zarządu, to otwarte pole do dialogu z gminami, które potrzebują wsparcia w zakresie dostosowania się mieszkańców do wchodzących w życie zmian.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama