Reklama

Koniec z bezpłatnymi testami na Covid-19 w punktach wymazowych i aptekach - informuje dyrektor SP ZOZ w Gostyniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Koniec z bezpłatnymi testami na Covid-19 w punktach wymazowych i aptekach - informuje dyrektor SP ZOZ w Gostyniu - Zdjęcie główne

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O zawieszeniu wykonywania testów do diagnostyki Sars-CoV-2 (testów PCR i antygenowych) w ogólnodostępnych aptekach, laboratoriach i mobilnych punktach pobrań poinformował Zbigniew Hupało, dyrektor SP ZOZ w Gostyniu.

Reklama

Komunikat dyrekcji SP ZOZ w Gostyniu 

W aptece, punkcie wymazowym - także w tym mobilnym - nie ma już możliwości zrobienia bezpłatnego testu antygenowego na Covid-19. Bezpłatne testy zostały zawieszone - można przeczytać na platformie gostyńskiego szpitala. Teraz o wykonaniu takiego testu decyduje lekarz. Nie ma możliwości pobrania wymazów na bezpłatne testy także w innych podmiotach, włączonych w system testowania z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. 

Nie ma obowiązku wymazów przed przyjęciem do szpitala

Prezes NFZ wydał zarządzenie w tej spawie 28 marca. Tego dnia przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala. Od 1 kwietnia bezpłatne testy na obecność koronawirusa można wykonywać jedynie na zlecenie lekarza - Podstawowa Opieka Zdrowotna ma zagwarantowane przez Ministerstwo Zdrowia dostawy darmowych testów antygenowych.

- Testy antygenowe nie będą realizowane w aptekach oraz punktach wymazowych. Testy antygenowe będą mogły być wykorzystywane w diagnostyce prowadzonej przez lekarza POZ - czytamy w komunikacie biura prasowego Ministerstwa Zdrowia. 

Szybki test antygenowy wystarczy na potwierdzenie zakażenia Sars-CoV-2

O wykonaniu diagnostyki decyduje lekarz opiekujący się pacjentem. Sam wynik szybkiego testu antygenowego, który znany jest po kilku lub kilkunastu minutach, jest wystarczający, by potwierdzić zachorowanie na Covid-19. Ostateczna decyzja odnośnie postawienia diagnozy w oparciu o objawy i wynik testu należy do lekarza „pierwszego kontaktu”

Jeśli będzie to konieczne...

Jeśli chodzi o drugi rodzaj testów diagnostycznych - test genetyczny (molekularny) PCR, lekarz będzie mógł zlecić go przed przyjęciem pacjenta do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. To test wykrywający, czy w danej próbce znajduje się materiał genetyczny (RNA) wirusa SARS-CoV-2.

Resort zdrowia wskazuje, że w praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem. 

Jest zakażenie Sars-CoV-2 - musi być samoizolacja

Kiedy stan pacjenta, u którego lekarz zdiagnozuje chorobę Covid-19, nie będzie wymagał pobytu w szpitalu, wystawione będzie zwolnienie. Wtedy pacjent na czas choroby powinien pozostać w domu. Taka samoizolacja powinna trwać minimum siedem dni.

Rutynowe testy nie są zalecane

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami postępowania diagnostycznego, NFZ nie zaleca rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów bezobjawowych (bez gorączki lub objawów infekcji dróg oddechowych) przed wizytą w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) i przed planową lub nagłą hospitalizacją, jak również w POZ pacjentów z gorączką i objawami infekcji dróg oddechowych. Szybką ścieżkę diagnostyczną (testy antygenowe) lekarz powinien rozważyć u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19.

Z kolei w przypadku pacjentów, którzy z powodu nasilonych objawów infekcji dróg oddechowych wymagają hospitalizacji, fundusz rekomenduje szybkie testy antygenowe lub genetyczne (RT-PCR, RT-LAMP). Jeśli u osób z utrzymującymi się objawami choroby wynik testu antygenowego lub RT-LAMP będzie ujemny, dopuszcza się rozważenie wykonania testu RT-PCR. 

Jednocześnie NFZ uświadomił, że wymaganie negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-CoV-2 przed przyjęciem pacjenta do szpitala (w trybie nagłym lub planowym), poradni, ośrodka rehabilitacji lub uzdrowiska czy sanatorium jest nieuprawnione.

Jako badanie przesiewowe?

Testy diagnostyczne, które służą wykryciu koronawirusa, od 1 kwietnia nie są już finansowane z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, ale w ramach obowiązujących umów funduszu z placówkami medycznymi. Dla pacjentów wciąż pozostają bezpłatne. Wyniki są wpisywane do systemu teleinformatycznego Centrum e-Zdrowia (EWP), służącemu m.in. przetwarzaniu danych osób, w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu lub zakażonych tym wirusem.

Zgodnie też z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii test na Covid-19 może być wykonany jako badanie przesiewowe, przy użyciu wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro, jeśli jego czułość (zdolność do wykrywania wirusa w danej próbce) wynosi 85 proc. lub powyżej, a swoistość (niemożność wykrycia w teście jakiegoś innego patogenu i pomylenia go z poszukiwanym patogenem) równa się 97 proc. lub przekracza tę wartość.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy