Reklama

Kolejny rok bez odwiedzin duszpasterskich. A może tak „kolęda na zaproszenie” ?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaz Zbigniew Pacanowski

Kolejny rok bez odwiedzin duszpasterskich. A może tak „kolęda na zaproszenie” ?    - Zdjęcie główne

foto fotomontaz Zbigniew Pacanowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W parafiach Archidiecezji Poznańskiej odwiedzin duszpasterskich w tradycyjnej formie w tym roku znowu nie będzie. Powodem jest sytuacja pandemiczna w kraju i województwie. Kuria wydała oficjalny komunikat w tej sprawie.

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a zaraz po nich następuje czas tradycyjnych wizyt duszpasterskich popularnie zwanych „kolędą”. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa w większości parafii odbędą się one w innej formie niż tradycyjna. Nowością jest „kolęda na zaproszenie”.

 - W najbliższym roku w archidiecezji poznańskiej nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie - poinformował biskup Szymon Stułkowski w komunikacie Archidiecezji Poznańskiej. Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną mszę św. - napisano w zarządzeniu Wydziału Duszpasterskiego kurii poznańskiej.

 Komunikat nawiązuje do nowych regulacji władz dotyczących pogarszania się stanu epidemiologicznego. Sytuacja pandemiczna w kraju, a zwłaszcza w województwie spowodowała, że Archidiecezja Poznańska podjęła decyzję w sprawie odwołania wizyt duszpasterskich w 2022 roku. Podobne wytyczne w Archidiecezji Poznańskiej wydano w ubiegłym roku.

 Obecnie kuria sugeruje, by w zamian proboszczowie zaproszali parafian, w małych grupach, na wieczorne msze święte, sprawowane w ich intencji. Podczas takich nabożeństw zostanie wygłoszona okolicznościowa homilia i odmówiona modlitwa błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Dodatkowo kapłani mają święcić wodę, którą wierni będą mogli zabrać do domu.

 - Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej - czytamy w archidiecezjalnym komunikacie.

Archidiecezja zaleca, by duchowni zachęcali wiernych do celebrowania „liturgii rodzinnej” po powrocie do domów, przez odmawianie modlitwy, której tekst otrzymali w świątyni, a także skropienie mieszkania wodą święconą

Kuria robi jeden wyjątek, kiedy to duchowny może odwiedzić wiernych w ich domach. W komunikacie informuje, że zorganizowanie wizyty duszpasterskiej w tradycyjnej formie jest możliwe, ale wyłącznie na wyraźne życzenie parafian. Wizyta księdza odbywać się będzie wówczas przy zachowaniu restrykcji sanitarnych.

 - Na wyraźne życzenie i zaproszenie rodzin można odwiedzić parafian z wizytą duszpasterską w miejscu ich zamieszkania, zachowując wszystkie restrykcje sanitarne - przeczytamy w dokumencie opublikowanym na stronie Archidiecezji Poznańskiej.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy