reklama
reklama

Afery mlecznej ciąg dalszy. Kolejne zatrzymania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Afery mlecznej ciąg dalszy. Kolejne zatrzymania - Zdjęcie główne

Gostyń. Kolejne zatrzymania w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu | foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w porozumieniu z poznańską prokuraturą okręgową, 26 stycznia zatrzymali kolejne osoby powiązane ze gostyńską spółdzielnią mleczarską, podejrzane o oszustwo.
reklama

Sprawa związana z oszustwem w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu jest rozwojowa. Śledztwo rozpoczęte latem 2019 r. w tzw. aferze mlecznej nadal trwa. Do grupy 46 dotychczas zatrzymanych osób, w styczniu dołączyły kolejne. - Sytuacja jest tak już zaogniona, nabuzowana, że rolnik na rolnika nie może już patrzeć pomału, ani sąsiad na sąsiada - komentują sytuację zaniepokojeni rolnicy z powiatu gostyńskiego.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w porozumieniu z poznańską prokuraturą okręgową, 26 stycznia zatrzymali kolejne osoby powiązane ze gostyńską spółdzielnią mleczarską, podejrzane o to, że mogły współuczestniczyć w procederze rozcieńczania mleka wodą. Wszystkim postawiono identyczne zarzuty wyłudzenia i oszustw, popełnionych na szkodę firmy (z art. 286 KK). Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara do 10 lat więzienia.

W grupie ostatnich zatrzymanych jest 5 kierowców, a także 2 rolnicy.

- Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 31 do 65 lat, z powiatu gostyńskiego. Są to dostawcy mleka, a także pracownicy spółdzielni mleczarskiej. W tej sprawie doszło tutaj do wielomilionowych strat. Proceder wygląda tak, że pokrzywdzonymi są zarówno uczciwi dostawcy mleka, jak i sam zakład - wyjaśnia podinsp. Iwona Liszczyńska z biura prasowego Policji Wielkopolskiej.

Po zatrzymaniu wszyscy mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie zostali przesłuchani. Tam usłyszeli też zarzuty z art. 286 KK - czyli oszustwa.  Takie same usłyszeli wcześniejsi zatrzymani - chodzi o „popełnienie w latach 2000-2020, na szkodę Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu i nieustalonych dotychczas rolników oszustw na łączną kwotę ponad 2,1 mln złotych”. Oszustw dokonywano w ramach współdziałania dostawców mleka i kierowców „z racji wprowadzania przedstawicieli Spółdzielni w błąd, co do ilości sprzedawanego przez tych dostawców mleka”. Zarzuty aktualnym podejrzanym są stawiane każdemu osobno (nie ma mowy o zorganizowanej grupie przestępczej) na podstawie wyniku analizy dokumentacji księgowej, którą zabezpieczono w siedzibie Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu oraz od podmiotu zewnętrznego, jaki dokonywał oceny m.in. wydajności stad krów mlecznych poszczególnych rolników.

- Grupa mężczyzn, zatrzymanych w styczniu otrzymała środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego. Ta są kwoty sięgające około 20 tysięcy złotych - przekazuje Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu

Styczniowe zatrzymania to kolejna realizacja sprawy, która swój początek miała we wrześniu 2019 roku. Do tej pory w związku z „aferą mleczną” w Gostyniu policjanci zatrzymali łącznie 53 osoby i nie wykluczają kolejnych zatrzymań. 

Do redakcji tygodnika „Życie Gostynia” docierają sygnały o tym, jak bardzo „afera mleczna” i jej nagłaśnianie podzieliły społeczeństwo wiejskie w powiecie gostyńskim. Rośnie napięcie pomiędzy rolnikami. - Jeden drugiemu topór niedługo wbije w plecy, w tych oszczerstwach. Szkoda mi ludzi - mówi rolnik, który nie jest udziałowcem Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. 

Więcej w kolejnym numerze „Życia Gostynia”

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama