Reklama

Kolejne ulice w Gostyniu mają nowe nazwy. Miasto się rozbudowuje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Kolejne ulice w Gostyniu mają nowe nazwy. Miasto się rozbudowuje - Zdjęcie główne

W rejonie ulicy Górnej, przy południowej granicy Gostynia powstaje ul. Biała | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostyń się rozwija i rozbudowuje. Trzy drogi, położone na terenie obejmującym miasto, otrzymały własne nazwy. Mamy więc kolejne, trzy nowe ulice w Gostyniu: Jesienną, Białą i Tarninową. Głównym argumentem, by nadać im nazwy był fakt, że przy tych drogach stoją już lub są w trakcie budowy nowe obiekty mieszkalne.

Gostyńscy radni na wspólnym posiedzeniu komisji stałych oraz podczas ostatniej sesji, jaka miała miejsce 3 lutego, omawiali trzy projekty uchwał, dotyczące nadania nazwy drogom gminnym i drodze wewnętrznej - wszystkie znajdują się na terenie miasta. Ostatecznie podjęcie uchwał  wiekszością głosów zdecydowało, że nadano nazwy własne trzem drogom. 

Ulica na granicy miasta - Biała

Jedna z dróg gminnych, która czekała na swoją nazwę przebiega przez działki położone w rejonie ul. Górnej. Przy niej powstaje już kompleks kilku obiektów mieszkalnych.

- Zachodzi potrzeba, aby nadać jej nazwę, co umożliwi ustalenie numeracji porządkowej nieruchomości dla nowo powstałych i planowanych budynków - wyjaśniał Roman Sobkowiak, kierownik referatu planowania przestrzennego w gostyńskim magistracie.

Dla tej drogi zespół ds. nazewnictwa ulic, placów i dróg wewnętrznych w gminie Gostyń zaproponował nadanie nazwy ul. Biała. Radna Natalia Busz na wspólnym posiedzeniu komisji rady miejskiej dociekała, czym w tym przypadku się kierował zespół ds. nazewnictwa?  Kierownik Roman Sobkowiak wyjaśnił, że ta ulica powstaje za ostatnimi budynkami, jakie do niedawna znajdowały się przy ulicy Górnej i jest położona na samym końcu miasta, od strony południowej.

- Wjeżdżając Wielkopolską w kierunku Brzezia, skręcamy w lewo w ulicę Górną. Wtedy po prawej stronie mijamy teren spółdzielni mleczarskiej i za zabudowaniami, które do niedawna były ostatnimi w mieście, po lewej stronie powstają już kolejne budynki - mówił Roman Sobkowiak.

Odpowiadając na pytanie radnej zdradził, że jednym z argumentów nadania drodze nazwy ulica Biała jest bliskie sąsiedztwo Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu.

- Członkowie zespołu chcieli do tego faktu nawiązać i stąd propozycja - ulica Biała, związana z kolorem mleka, wykorzystywanego do produkcji w zakładzie - mówił kierownik Sobkowiak.

Zdradził, że członkowie zespołu ds. nazewnictwa zaproponowali też nazwę ulica Mleczna, ale ten pomysł wzbudził obawy włodarzy.

- Analizując koncepcję stwierdziłem, że „ulica Mleczna” mogałby być nazywana przez mieszkańców Drogą Mleczną, a to nijak nie będzie nam pasowało - gdyż nie ma nawiązania do znaczenia nazwy Droga Mleczna. Ostatecznie pozostało na kolorze i padło na ul. Biała. Ten typ nazw, odnoszących się do kolorów w Gostyniu jeszcze nie funkcjonuje. W najbliższych kilkunastu latach w tej części miasta nic nowego nie powstanie - wyjaśniał Grzegorz Skorupski.

Ulica Jesienna

Rajca Maciej Czajka dopytywał, czy w przypadku nadawania nowych nazw drogom nie można byłoby nawiązać do już istniejących.

- Skoro mamy w rejonie ul. Górnej takie ulice jak Letnia i Wiosenna, czy nie mógłby ten proces iść w tym kierunku i nie mogłaby powstać Zimowa, Jesienna? - zastanawiał się rajca.

W nawiązaniu do koncepcji Macieja Czajki przygotowany został kolejny projekt uchwały, który dotyczy nazwania nowo powstającej ulicy, a właściwie fragmentu drogi, przy której powstają zabudowania. W rejonie ulicy Górnej mamy już ulicę Letnią i Wiosenną. I w związku z takim sąsiedztwem, zespół ds. nazewnictwa ulic, placów i dróg wewnętrznych w gminie Gostyń zaproponował nazwę ul. Jesienna dla fragmentu drogi, w okolicy której powstały dwa budynki jednorodzinne dwulokalowe.

- Zasadnym jest nadanie nazwy tej drodze, żeby można było nadawać numerację porządkową - mówił kierownik referatu planowania przestrzennego w gostyńskim magistracie. 

Jesienna - to część ulicy, która ma powstać w przyszłości.

- To ulica, która zgodnie z obowiązującym dla tego terenu planem miejscowym, połączy się z ulicą Wiosennej. A jej początek to nowo powstający fragment drogi, stanowiący przedłużenie ulicy Podgórnej - powiedział Roman Sobkowiak.

Ulica Tarninowa

Trzecia uchwała rozważana przez radnych dotyczyła nadania nazwy drodze wewnętrznej, zlokalizowanej w innej części miasta - północnej - a dokładnie w rejonie ulicy Dusińskiej.

- Zostały tam wyodrębnione nowe działki, powstają już zabudowania. Ponieważ właścicielem tych działek jest osoba prywatna, uzyskaliśmy zgodę. To właściciele zaproponowali, żeby nowo powstającej drodze wewnętrznej nadać nazwę Tarninowa wskazując, że w tym terenie są krzewy tarniny. Na podobnej zasadzie wcześniej w tamtym rejonie została nadana nazwa ulicy Jesionowej, położonej w pobliżu - powiedział kierownik referatu planowania przestrzennego.

 

Nowe drogi w Gostyniu na mapie - KLIK i zobaczysz, gdzie są położone

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy