- Byłem zaskoczony. Przypadkiem zauważyłem tablicę, z dokładnym opisem symbolu przeniesionego z husteczki i życiorysem Mariana Rączki, powstańca warszawskiego i żołnierza podziemia. (...) Starosta jednak dotrzymał słowa - mówi zadowolony Roman Radajewski.
Mieszkaniec Pudliszek dwa lata temu był inicjatorem działań, które miały przekonać gostyńskich samorządowców, że rondo budowane wówczas na skrzyżowaniu ul. Poznańskiej z Europejską, powinno otrzymać nazwę „Rondo Mariana Rączki”. Uważał, że w ten sposób gmina może uhonorować pamięć Pierwsza propozycja nazwy ronda - Marian Rączka
W lutym 2023 r., kiedy realizacja inwestycji była na początkowym etapie, znalazła się grupa mieszkańców, która zaczęła lobbować, by obiekt, po oddaniu do użytku otrzymał imię Mariana Rączki. Podpisani pod petycją uzasadniali, że Marian Rączka jest zasłużonym bohaterem z Gostynia, który walczył z dwoma totalitaryzmami: nazistowskim i stalinowskim, brał udział w powstaniu warszawskim, a po wojnie był dowódcą oddziałów walczących o niepodległość Polski AK "Dzielny" i AK "Zawisza". Radni mieli jednak inne zdanie i rondo otrzymało nazwę: Rondo Pożegowo.
O „żołnierzu wyklętym” z Gostynia jednak nie zapomniano. W roku 2025 mija 40 lat o śmierci Mariana Rączki. Ta rocznica do czegoś zobowiązuje - tak przynajmniej uznali lokalni historycy, którzy interesują się żołnierzami podziemia oraz ich zasługami dla niepodległej Polski.
Na jednym z budynków w centrum miasta (przy ul. Wrocławskiej) z okazji 100-lecia Niepodległości Polski powstał niezwykły mural. Symbolizuje on 100 lat istnienia niepodległego państwa polskiego w postaci nietypowej osi czasu - flagi Polski. Na fladze za pomocą symboli uwieczniono najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w tym okresie z perspektywy zarówno narodu, jak i mieszkańców Gostynia. Nie umieszczono ta, odniesienia do żołnierzy wyklętych. Jednak uznano, że po latach wymazywania ich z historii nadszedł czas, aby ludziom niezłomnej walki oddać należną im cześć.
Wiosną, w związku z 40. Rocznicą śmierci Mariana Rączki, Powstańca Warszawskiego i żołnierza podziemia, mural zyskał nowy symbol – to odwzorowanie grafiki namalowanej na chuście, którą skazany na karę śmierci mieszkaniec naszego powiatu przekazał swojej mamie. Chusta obecnie znajduje się wśród eksponatów Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Jednak od kilku miesięcy figuruje także w przestrzeni publicznej powiatu.
Po kilku miesiącach od uroczystości rocznicowych na muralu pojawił się kolejny nowy element - tablica informacyjna, można nazwać ją nawet pamiątkową.
Z jednej strony umieszczono „przewodnik po muralu”, czyli wyjaśnienia dotyczące symboli umieszczonych na przedstawionej biało-czerwonej fladze. Dzięki temu uwieczniono najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w tym okresie 100 lat z perspektywy zarówno narodu, jak i mieszkańców Gostynia, a na nowej tablicy opisano znaczenie symboli, czyli do jakiego wydarzenia się odnoszą. Obok, na tej samej tablicy, pojawiły się zdjęcia Mariana Rączki i jego życiorys. Jest też zdjęcie chusteczki ze znakami i napisami, które pozostawił na niej M. Rączka oraz wyjaśnienia jakie napisy mają znaczenie, a także okoliczności, w jakich się tam pojawiły.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.