W 2022 roku gmina Gostyń przejęła grunty leśne w Daleszynie należące wcześniej do Skarbu Państwa. Jak się okazało, przejęty teren wymaga intensywnych prac pielęgnacyjnych i odtworzeniowych.
Przygotowano projekt oraz kosztorys związany z tym zadaniem. Oszacowano, że może to kosztować 75 000 zł, i taką pulę pieniędzy zarezerwowano w gminnym budżecie. Jednocześnie gmina skorzystała z naboru i zwróciła się o dotację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
- Dotacja na ten cel wynosi ponad 60 000 złotych, co stanowi mniej więcej 80% kosztów, jakie mogą pochłonąć prace odtworzeniowe w lesie gminnym w Daleszynie - wyjaśnia Przemysław Przybył, naczelnik Wydziału Rozwoju i Gospodarowania Mieniem Gminy w Urzędzie Miejskim w Gostyniu.
Zakupione drzewa i krzewy nasadzone będą na terenie o powierzchni blisko 2 hektarów, na którym kilka lat temu wykonano zrąb.
- Naszym obowiązkiem, zgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu, jest obsadzenie, odbudowanie drzewostanu. Zostaną wykonane prace przygotowawcze, pod nasadzenia, teren zostanie ogrodzony, po czym rozpocznie się nasadzanie – mówi Przemysław Przybył.
W ramach odnawiania drzewostanu gmina konsultowała się z leśniczym w Kosowie. W gminnym lesie pojawią się m.in. sosny zwyczajne, dęby bezszypułkowe, buki zwyczajne, modrzewie europejskie, świerki pospolite, lipy drobnolistne i brzozy brodawkowate. Pojawią się też gatunki biocenotyczne typu bez czarny, czereśnia, ptasia, dereń.
Nowe nasadzenia zostaną wykonane jesienią, a zajmie się tym firma wybrana przez gminę. Prace te pozwolą na zachowanie bioróżnorodności, a także na odbudowę i zwiększenie udziału gatunkowego rodzimego drzewostanu w lesie gminnym w Daleszynie. Planowane nasadzenia pozwolą na przywrócenie odpowiedniego stanu środowiska. Dzięki nowym drzewom poprawią się warunki mikroklimatyczne, głównie termiczno-wilgotnościowe, a także zwiększy się przestrzeń do bytowania różnych gatunków zwierząt.
Warto podkreślić, że teren lasu w Daleszynie jest publiczny i ogólnodostępny. Dzięki dofinansowaniu odtworzona zostanie przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu i obcowania z przyrodą, a cały kompleks leśny będzie stanowił bezpieczne schronienie dla dziko żyjących zwierząt.
- Postawimy też tablice edukacyjne, zawierające informacje na temat zakładanej uprawy, natomiast na obrzeżu lasu pojawią się budki lęgowe dla ptaków - uzupełnia Przemysław Przybył.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.