Reklama

Kilka pokoleń Polaków marzyło o tej chwili

Opublikowano: pon, 11 lis 2019 22:33
Autor:

Kilka pokoleń Polaków marzyło o tej chwili - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

- Dzisiejszy dzień to symbol umiłowania Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo - usłyszeli mieszkańcy Gostynia, kiedy po mszy św. w intencji Ojczyzny przeszli na miejski rynek. Delegacje, poczty sztandarowe i mieszkańców prowadziła orkiestra dęta w towarzystwie gostyńskich mażoretek.

Na rynku odbyła się druga część uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczący w obchodach wspólne odśpiewali cztery zwrotki polskiego hymnu państwowego – w asyście chóru „Zaczarowana Melodia” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu, pod dyrekcją Ewy Kuśnierek. W ten sposób Gostyń włączył się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Grzegorz Skorupski - zastępca burmistrza Gostynia, po nim głos zabrał również poseł Jan Dziedziczak.

Zastępca burmistrza przypomniał, że Niemcy nie wytrzymały wojennego wysiłku, a ogarnięte rewolucyjnym wrzeniem podpisały zawieszenie broni. Rosja za to doznała upokorzeń na froncie wschodnim. I w ten sposób 11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa.

 - Kilka pokoleń Polaków marzyło o tej chwili. Pisało odezwy, poezje, memoriały. Organizowało naród. Stosowało czynny i bierny opór. Wreszcie poniosło ofiary w przegranych powstaniach - mówił Grzegorz Skorupski.

Podkreślił, że skala poświęcenia polskiego narodu w latach 1914-1921 przewyższała wszystkie nasze wcześniejsze zrywy niepodległościowe. - Ta ostatnia prosta na drodze do niepodległości kosztowała nas najwięcej. Ponad milion Polaków zginęło i zostało rannych podczas działań frontowych I wojny światowej. Łączna liczba zabitych, rannych i zaginionych w walkach o wschodnią granicę Polski przekroczyła 250 tysięcy - mówił zastępca burmistrza.
Zebranym na rynku mieszkańcom w dniu najważniejszego polskiego święta Grzegorz Skorupski życzył tego, co w życiu społeczeństwa i narodu jest najważniejsze - zgody i jedności. 
 

- Pamiętajmy i o tym, że przyszłość zaczyna się już dzisiaj. Wspólnie wykorzystajmy wolność, którą nam dano i zarazem zadano. Róbmy wszystko, by budować lepszą Polskę i rozwijać Gostyń - powiedział.

    Na zakończenie uroczystości  na rynku  pod pomnikiem upamiętniającym odzyskanie wolności delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE