reklama

Karta przyjaźni Gostyń - Bedizzole. Stowarzyszenie Dom Europejski ma nowego partnera

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Karta przyjaźni Gostyń - Bedizzole. Stowarzyszenie Dom Europejski ma nowego partnera - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościStowarzyszenie Dom Europejski, działające w Gostyniu od 27 lat wciąż promuje nasz kraj i region gostyński za granicą. W sobotę, 27 stycznia 2024 r. we włoskim Bedizzole podpisana została Karta Przyjaźni i Współpracy między gostyńską organizacją, a Stowarzyszeniem „Komitet Partnerstwa Bedizzole”. 
reklama

Stowarzyszenie Dom Europejski podpisało ważny dokument

Prezeska gostyńskiej organizacji, Barbara Cwojdzińska pochwaliła się na portalu społecznościowym, że była to „pracowita sobota we Włoszech”. 

- Po wielu latach przyjaźni, finał. Byłoby szybciej, gdyby nie covid, który zabrał nam trzy lata. Dziś w imieniu Stowarzyszenia Dom Europejski w Gostyniu podpisałam, w obecności obu burmistrzów - Giovanni Cottini i Jerzego Kulaka, Kartę Przyjaźni i Współpracy z włoskim Stowarzyszeniem z Bedizzole w Lombardii. Dla młodszego ode mnie pokolenia! Mamy, macie nowego partnera - ogłosiła uradowana Barbara Cwojdzińska.

Dokument został podpisany przez obie strony w dziesiątą rocznicę pierwszego spotkania mieszkańców obu miast. W roku 2014 członkowie Stowarzyszenia Dom Europejski oraz Komitetu Partnerstwa Bedizzole spotkali się na IV Igrzyskach Europejskich we francuskiej Normandii. Ostatnio delegacja z Lombardii gościła w Gostyniu jesienią 2018 roku. Wówczas rozważano propozycję nawiązania stałej współpracy. Realizację tych pomysłów przerwała jednak pandemia koronawirusa. Spotkanie w Bedizzole ma być impulsem do reaktywacji spotkań mieszkańców.

reklama

Czym jest Karta Przyjaźni i Współpracy?

Jak podkreśliły obie strony w dokumencie - Karta Przyjaźni i Współpracy ma zbliżać narody europejskie, wpływać na lepsze wzajemne poznanie i zrozumienie poprzez realizowanie wspólnych inicjatyw, a także umocnić stosunki obustronne i nadać im nowy wymiar. Przedstawiciele obu stowarzyszeń zadeklarowali, że będą zabiegać o dalsze zbliżenie między narodem polskim i włoskim dla silniejszego podkreślenia dziedzictwa historyczno-artystyczno-kulturowego.

W planach obu organizacji są projekty kulturalno-artystyczne, wymiana rodzin, a także uruchomienie wymiany szkolnej. Z kolei samorządowcy deklarowali, że obie organizacje mogą liczyć na wsparcie inicjatyw mieszkańców, którzy aktywnie działają w organizacjach pozarządowych.

reklama

Biesiada przypieczętowała współpracę stowarzyszeń z Gostynia i włoskiego Bedizzole 

Lokalne media Lombardii podają, że inicjatywa jest jedynie ostatnim krokiem koncepcji narodzonej w 2014 r., dotyczącej zacieśnienia przyjaznych stosunków między obydwoma krajami, w duchu jedności i solidarności między narodami Europy, w korzystnej wymianie relacji, w dziedzinie sztuki i kultury. 

- Po partnerstwie z 14 gminami wschodniego płaskowyżu Rouen – deklaruje przewodnicząca komitetu ds. partnerstwa Lusiana Ficchì – umowa o współpracy z polskim miastem Gostyń stanowi realizację ważnego celu dla naszego stowarzyszenia - czytamy we włoskich mediach. 

Polska delegacja gościła w Bedizzolesi przez całą sobotę, z lunchem w Antica Hosteria Bettoletto i spacerem promenadą wzdłuż jeziora. Wieczorem odbyła się biesiada z okazji przypieczętowania nowej współpracy i partnerstwa Gostyń - Bedizzole, w centrum towarzyskim przy viale Libertà 36.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama