reklama

„#jestemaktywna - o sile kobiet rozmawiały kreatywne i mądre panie z powiatu gostyńskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

„#jestemaktywna - o sile kobiet rozmawiały kreatywne i mądre panie z powiatu gostyńskiego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
43
zdjęć

foto Agata Fajczyk

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościJak zadbać o to by być aktywną, profesjonalną, świadomą swoich możliwości? Jak podnieść poczucie własnej wartości? Co najlepiej włożyć na siebie i jak zachowywać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy staramy się o pracę? - na te pytania i wiele innych odpowiedź znalazły uczestnicy konferencji „#jestemaktywna - o  sile kobiet”. Wydarzenie odbyło się 21 listopada w auli ZSO w Gostyniu i skierowane było (nie tylko) dla kobiet. Patronat honorowy nad niecodziennym spotkaniem objęła wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk.
reklama

Rodowita gostynianka, która jest włodarzem Wielkopolski, nie mogła być obecna na konferencji „#jestemaktywna - o  sile kobiet”, na którym zebrały się mądre i  aktywne panie z powiatu (do auli „ogólniaka” dotarli też mężczyźni, bardzo serdecznie zapraszani przez organizatorki), jednak do uczestników wysłała list, którego treść odczytała Joanna Jakubiak, naczelnik wydziału promocji w starostwie powiatowym oraz koordynatorka przygotowań do konferencji.

- Z radością objęłam patronatem konferencję (...), której tematyka doskonale wpisuje się w aktualne wyzwania społeczne. Podejmują dziś państwo ważne i aktualne kwestie, które dotyczą nas wszystkich. (...) Szczególne podziękowania kieruję do prelegentek. Każda z pań wnosi niezwykle wartościową  perspektywę, która inspiruje, a wasze głosy są dowodem na to, jak bogate w doświadczenia jest świat kobiet. Pań gotowość do inspirowania innych to piękny przykład siły, o którem mówi tytuł dzisiejszej konferencji. To ważne, że program dotyka tak wielu ważnych tematów, od aspektów prawnych przez budowanie wizerunku, po możliwość rozwoju zawodowego. Jest szczególnym wyrazem solidarności, jak również aktywności uczestniczek, które rozpoczynają nowy rozdział w nowym życiu, dając świadectwo odwagi i determinacji. Dbanie o to, by każdy mógł realizować swój potencjał, jest wyrazem sprawiedliwości, ale przede wszystkim wiadomą inwestycją w rozwój wspólnoty - tak Agata Sobczyk w liście zachęcała uczestniczki i uczestników konferencji do owocnych obrad.

reklama

Konferencja #jestemaktywna była wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet Jestem, powiatu gostyńskiego i Powiatowego Urzędu Pracy. Jej pomysł powstał z obserwacji rynku pracy. Dlatego też merytoryczną część spotkania, zaplanowaną jako przestrzeń inspiracji i pomysłów, rozpoczęła radca prawny i radna powiatu gostyńskiego Monika Gorynia, która opowiedziała o aspektach prawnych na rynku pracy.

- Poziom bezrobocia w kraju, według GUS wynosi 5%, w powiecie gostyńskim jest nieco niższy i wynosi 4,8%, ale co jest ciekawe - liczba bezrobotnych kobiet jest dużo wyższa niż liczba bezrobotnych mężczyzn. Przyczyną tej bierności zawodowej kobiet jest przede wszystkim to, że kobiety po porostu obawiają się, że nie będą w stanie połączyć pracy zawodowej z obowiązkami domowymi, z opieką nad dziećmi. Jest to problem, który występuje szerzej, został dostrzeżony i została wprowadzona do naszego porządku prawnego unijna Dyrektywa Work Life Balance - przedstawiała Monika Gorynia.

reklama

Radca prawny wyjaśniła, że dyrektywa obowiązuje od kwietnia 2023 r.  i została wprowadzona poprzez zmiany w kodeksie pracy. Work Life Balance - ma zapewnić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Celem jest promowanie partnerskiego modelu rodziny. Ma zachęcić mężczyzn, żeby brali na siebie więcej obowiązków w związku z wychowaniem dzieci, by aktywniej uczestniczyli w opiece nad dziećmi, co ułatwiłoby matkom powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, mogłyby to zrobić wcześniej. Chodzi też o wyrównanie szans kobiet i mężczyzn w związku ze znalezieniem atrakcyjnej pracy, w poruszaniu się na rynku pracy.
Monika Gorynia poinformowała o nowych uprawnieniach pracowników - o zwiększeniu wymiaru urlopu rodzicielskiego z dotychczasowych 32 tygodni do 41 tygodni, o pięciodniowym bezpłatnym urlopie opiekuńczym, o dodatkowych możliwościach zwolnienia od pracy - wyjaśniając w jakim zakresie obowiązują nowe uprawnienia i w jaki sposób można je z powodzeniem wykorzystać.

reklama

Do tematu wrócimy

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama